II NGB laaf kiezer meeschrijven aan programma 7 Bio Base-centrum in Terneuzen zorgenkindje af Nighthype nu ook in Hulst zv Het heeft heel wat doorzettingsvermogen en ook geld gekost, maar dat begint zich uit te betalen. Het Bio Base Europe Training Center in Terneuzen, gevestigd in het gifgroene gebouw bij de skihal, ontwikkelt zich voorspoedig. Jean-Paul Leenknegt trad eind 2014 aan als direc teur van het Bio Base Europe Training Center. Hij wist waaraan hij be gon. Het centrum stond er (op nieuw) slecht voor. Hij maakte een nieuw businessplan met daaraan een prijskaartje van 400.000 euro. Dat geld van allerlei overheden, waaronder de provincie en de ge meente Terneuzen, was nodig om het trainingscentrum tot en met 2018 door te kunnen laten draaien. Op z'n vroegst in 2019 verwachtte Leenknegt, voordien onder meer manager in de uitzendbranche, een positief resultaat te kunnen boeken. Hij heeft zijn voorspelling moeten bijstellen. „Al volgend jaar zal de exploitatie waarschijnlijk kosten dekkend zijn." Had het centrum na de opening in 2012 eerst te kampen met flinke economische tegenwind, nu is juist het omgekeerde het geval. Ook het trainingscentrum profiteert daar van. Leenknegt spreekt overigens liever van centrum voor duurzame economie en technologie. „Dat dekt de lading van wat wij doen, veel meer." De vergroening van de economie ging ook langzamer dan in 2007, toen de eerste plannen voor het Bio Base Europe Training Center in Terneuzen én de proeffabriek Bio Base Pilot Plant in Gent op tafel kwamen. Volgens Leenknegt speelde de ontdekking van schalie- gas in de Verenigde Staten daarin een grote rol. Bedrijven stelden in vesteringen ook uit door de econo mische crisis. „Maar sinds het Kli maatakkoord van Parijs in 2015 zie je dat de wereld is veranderd. Het gaat er nu om de uitstoot van het broeikasgas CO2 terug te dringen." Symposium Ook in de Zeeuws-Vlaamse Ka naalzone wordt daarop ingezet. WarmC02, de leverancier van rest warmte en CO2 aan de kassen bij Westdorpe, is hier een voorbeeld van. Leenknegt: „En WarmC02 heeft bij ons laatst een drukbezocht symposium gehouden. Zo ook re cyclingbedrijf Heros in Sluiskil. Ze weten ons gelukkig steeds beter te vinden." We hadden de wind tegen, maar die is gelukkig helemaal gekeerd De duurzaam wonen en leven- beurs van de Rabobank die eerder dit jaar in het trainingscentrum plaatsvond, is daar ook een voor beeld van. Die trok 1500 bezoekers. „Ze kwamen uiteraard op de beurs af', geeft Leenknegt aan, „maar wilden ook wel eens hier binnen kijken." Hij hoopt op een vervolg van de beurs. „We gaan daarover praten met de Rabobank." Kinderen Speelse activiteiten voor kinderen rond duurzaamheid vinden er plaats en niet te vergeten trainingen voor operators van bedrijven als Dow, Yara en Cargill, die zich heb ben verenigd in de Bio Base Europe Coöperatie. Het Finse concern Neste dat de biodieselfabriek op het terrein Heros heropent, laat zijn personeel er ook trainen. Groei zit er zelfs in. Zo komen er twee kantoren en een bespreek- ruimte op de begane grond. Ver schillende Zeeuwse bedrijven rea liseren die. Ze bouwen de nieuwe ruimtes zo dat alle toegepaste, veelal 'groene' materialen her bruikbaar zijn. „Dat is precies de richting die wij op willen", aldus Leenknegt, „en waarin de econo mie zich aan het bewegen is. Ieder een kan daarvan de vruchten pluk ken, ook wij als centrum." HULST Het populaire dancefeest Nighthype gaat nu ook naar Hulst. Vrijdag is in café De Jonk heer aan het Cornelis de Vosplein de eerste editie. Nighthype vond eind 2015 voor het eerst plaats in Terneuzen. Er waren inmiddels vijftien edities, met name bij Da Vinei. Nu pro beren de organisatoren het ook in Hulst. De dj's Rino Sambo MC Koach 2.0, jay Dineiro, Alan Se- rano, Mickey V en Buonjorno zorgen voor alle soorten dance- muziek. Ze worden vocaal onder steund door MC Donson. Nighthype duurt van 22.00 uur tot 4.00 uur. Bezoekers moeten minstens 18 jaar zijn. Kaarten kosten 11 euro via nighthype.nl. Nieuw Gemeentebelang, dat nu drie zetels heeft in de Sluise raad, heeft alle clubs en verenigingen in Sluis een brief gestuurd. De partij wil antwoord op de vraag: 'Wat vindt u dat op gemeenteniveau moet worden aangepakt?'. Die ge luiden worden, als het enigszins kan, opgenomen in het programma van de partij voor de verkiezingen van maart volgend jaar, zegt frac tievoorzitter Mare Rijk. „We horen regelmatig: jullie luisteren niet naar ons. Nu verdienen die opmer kingen vaak wel wat nuance, want sommige mensen halen de termen 'luisteren' en 'gehoorzamen' door elkaar. Maar een kern van waarheid zit er wel in. Het is onlogisch dat een verkiezingsprogramma achter gesloten deuren door een partijbe stuur en handjevol leden in elkaar wordt gedraaid. Als je écht wil kunnen zeggen dat je er bent voor de bewoners van de streek, moetje weten wat die willen. Ook als ze niet op je stemmen, moet je wel naar hen luisteren." Niet alle suggesties kunnen op genomen worden in het pro gramma, erkent Rijk. „Er zitten on getwijfeld onmogelijke wensen tussen. En bovendien kunnen er tegenstrijdige signalen komen. Dan moeten we kijken wat bij ons past. We zijn een tamelijk liberale partij met een sociaal gezicht. We We horen regelmatig: jullie luisteren niet naar ons hebben al kernpunten. We zijn straks niet opeens voor, bijvoor beeld, de aanleg van nieuwe na tuur. Maar we willen wel het beste voor de leefbaarheid in de kernen. En dan kunnen wij van een af standje wel roepen wat we voor Groede of Hoofdplaat willen doen, maar het is beter om dat van bewo ners te horen." 't Duumpje En over die natuur gesproken: Rijk hoopt dat bijvoorbeeld 't Duumpje wel degelijk reageert. „Als wij vin den dat de bestaande natuur beter ingericht moet worden, dan willen we van 't Duumpje weten hoe die dat zouden doen. Zo valt er met ie dereen wel iets te bespreken." Naast verenigingen vraagt Nieuw Gemeentebelang ook indi viduele burgers om hun mening. Die kan gemaild worden naar: fractie@nieuwgemeentebelang.nl. woensdag 28 juni 2017 'We zitten op de weg omhoog' Harmen van der Werf Terneuzen Bio Base Europe Training Center, fotocamileschelstraete Jean-Paul Leenknegt, directeur Jean-Paul Leenknegt, directeur Het Sluise Nieuw Gemeentebe lang laat kiezers meeschrijven aan het partijprogramma voor de gemeenteraadsverkiezingen van volgend jaar. De partij hoopt zo de politiek letterlijk dichterbij de burgers te brengen. Martijn de Koning Oostburg -Mare Rijk, fractievoorzitter

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 67