Ift u 'Plassen op een Dixie is niet van deze tijd' Gemeente doet water bij de wijn op Schouws terras Prachtige vergezichten over akkers 7 HET HOOGE HUIS NIEUWE GROEPSACCOMMODATIE IN OUWERKERK Een lekker ontbijtje klaarmaken of snel een stel e-bikes regelen. Wilma van Damme van het Hooge Huis geniet ervan als haar gasten 'stik tevreden' terug naar huis gaan. VERBLIJF zelf heeft gemaakt. De Ouwer- kerkse doet al jaren aan strovlech- ten, geeft cursussen en workshops en staat met haar ambachtelijke kunststukjes op markten. „Daar merkte ik dat ik het heel leuk vond om onder de mensen te zijn. Hier komt het eigenlijk allemaal wel bij elkaar." Het was zo'n terloops gesprek een paar jaar geleden op de zon dagochtend: zullen we eens iets met het oude varkens- en kippenhok doen? Dat hok staat er nog steeds, maar aan de andere kant van de woning van de familie Van Damme aan de Zwanenburgseweg in Ouwerkerk is wel het Hooge Huis verrezen. Waar ooit trekkers stonden en aardappels werden be waard, kan nu in bedstedes wor den getukt. Het is een gigantische omme zwaai. Van agrarisch bedrijf naar re- creatiebedrijf, met een B&B en groepsaccommodatie. „We zaten eerst bij de ZLTO en nu bij de Re cron", zoals Wilma van Damme het zelf zegt. Na het overlijden van haar man Kees, zes jaar geleden, zette Wilma een punt achter de boerderij We zaten eerst bij de ZLTO en nu bij de Recron - die grootvader Van Damme daar ooit begon. Het bedrijf was eigen lijk te klein om voort te zetten en haar vijf kinderen waren - voor zo ver van de juiste leeftijd - ook met andere dingen bezig. Kippenkot En toen hadden ze dat gesprek over het kippenkot. Zullen we daar een appartementje van maken?, be dachten de Van Dammes. Op be zoek bij haar zoon Marco in Canada opperde hij niet dat hokje maar de grote oude schuur aan dat idee op te offeren. „Terug in Nederland ben ik meteen naar de gemeente gegaan." Want zo'n logeeraccommodatie biedt Wilma de mogelijkheid het sociale te combineren met het cre atieve. En van beide kanten geniet ze volop. „Het plezier dat je hebt als je iemand anders plezier doet. Zien dat mensen stik tevreden naar huis toe gaan. Dat vind ik leuk." De zeven kamers van het Hooge Huis, genoemd naar de boerderij die daar voor de Watersnoodramp stond, zijn sfeervol ingericht. Wilma heeft ze met haar dochters - ze runt het huis met haar twee oud ste dochters Petra en Anne - bij el kaar gekringloopt en eigenhandig opgeknapt. Her en der hangen stro werkjes aan de muur, die Wilma Daar merkte ik dat ik het heel leuk vond om onder de mensen te zijn Het plaatsen van sanitaire voor zieningen bij duiklocaties is een wens van het college. Bij de Berg- sediepsluis zou dat liefst 45.000 euro kosten, op andere plekken tussen de tien en twintig mille. „Die duikers worden te veel in de watten gelegd", vindt Kees Slager (SP). „Voor onze eigen inwoners leggen we ook geen toiletten aan bij de strandjes. De mensen die bij de Schelphoek recreëren, vragen vaak of ze bij mij thuis mogen plassen." Wethouder Frank Hommel ver dedigt het idee. „Je behoefte doen op een Dixie is niet meer van deze tijd", vindt hij. In tegenstelling tot wat enkele fracties beweren, zijn duikers volgens hem van belang voor Tholen. „Een deel overnacht hier en be zoekt de horeca." Als er betere toi letten komen bij de Bergsediep- sluis profiteren volgens Hommel ook de eigen inwoners daarvan. „Het terras is het nieuwe bin nen,"zegt Robbert Roggeband, uitbater van het drukste café van Schouwen-Duiveland. „Het werd dan ook tijd dat de gemeente haar beleid aanpaste." De eigenaar van De Gekroonde Suikerbiet is vooral blij dat er over eenstemming is over het winter terras. Het gemeentebestuur wilde dit zes maanden per jaar toestaan, maar verlengt dat op verzoek van de horeca tot zeven maanden. „En dat is goed nieuws", vindt Rogge band. „Je komt ermee tegemoet aan wat de gast vandaag wil en het past ook in het verhaal van een langer toeristenseizoen." Om de openbare ruimte open te houden moeten de wanden van het win terterras transparant zijn en er dient altijd tenminste één zijde open te blijven. Roggeband: „An ders mag er niet worden gerookt." Een terras na sluiting ervan (Re- nesse 02.00 uur, 24.00 uur elders) gebruiken als rookplaats staat de gemeente niet toe. Dat zou tot meer klachten van omwonenden leiden. Het is bovendien een tijde lijke zaak vindt zowel gemeente bestuur als Roggeband: „Het rook vrije terras komt er aan. Dat is niet meer tegen te houden." Het terras 'snachts gesloten houden voor ro kers heeft wel tot gevolg dat men sen op de rijbaan gaan staan en dat is gevaarlijk, gaven sommige ex ploitanten aan de Nieuwe Haven in Zierikzee aan. Dat hebben de ambtenaren nagevraagd bij de po litie. 'Klopt', zeggen die. 'Maar dat heeft nog niet tot problemen ge leid.' Versterkte muziek op een terras verbiedt de gemeente ook. woensdag 28 juni 2017 Bij Wilma slaap je in bedstedes Het Hooge Huis is bij lange na niet de enige groepsaccom- modatie in Zeeland. De web site van de stichting Groepen- Zeeland, waarop grote fami liehuizen en groepsaccommo- daties worden aangeboden, alleen al telt dik 25 Schou- wen-Duivelandse voorzienin gen. Van Damme wordt daar niet zenuwachtig van. „Zoals ie mand van de Recron zei: voor iedere accommodatie zijn klanten. Maar ze moeten je wel zien te vinden." En verder klopt het als een bus. Want bij haar komen er bijvoorbeeld geen honden in. Maar rol stoelgebruikers? Met z'n lift en drempelloze vloeren is het Hooge Huis voor mindervalide mensen helemaal super. En zitten gasten elders in het groen of in een dorp, bij de fa milie Van Damme biedt elk raam prachtige vergezichten over de akkers. Aan de bui tenkant oogt het huis als een gepotdekselde boerenschuur. Maar achter de gevels dragen de kamers namen als Peren bloesem en Hans Grietje, kun je slapen in de bedstee en is er een reusachtige speel- kelder. „Tuurlijk is het span nend om zoiets te beginnen. Maar het komt goed." Esme Soesman Ouwerkerk Wilma van Damme Wilma en haar jongste dochter Lydia in de hal van het Hooge Huis. Lydia zit nog op school, haar twee oudere zussen helpen in het bedrijf mee. foto dirk--jan gjeltema Wilma van Damme Moet de gemeente Tholen nu echt tienduizenden euro's inves teren om duikers comfortabeler te laten plassen? Dat vragen veel fracties zich af. „Zijn die vier Dixies bij de Bergsediep- sluis niet voldoende?", stelt Arjen Quist (SGP). Rob Paardekam Tholen Op verzoek van de horeca ver soepelt het Schouws gemeen tebestuur de regels voor het exploiteren van een terras. Ton van den Nouweland Zierikzee

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 55