Zeeland is politieloos Uitvaart op tijd klaar door regel extra tarief Wie zijn toch die vaste gasten van Zeeland? Storing 2 Zeeuwse basisscholen voerden gisteren actie voor een hoger salaris en lagere werkdruk. STAKING ONDERWIJS Commentaar Het is steeds weer schrikken. Bij elke drugsvangst aan de kust of in de havens aan de Westerschelde vragen Zeeuwen zich bezorgd af wat dat betekent. Op twee terreinen. De drugs zijn een groot gevaar voor de gezondheid. Ouders denken aan de ri sico's die hun kinderen lopen als het gevaarlijke spul in omloop komt. Het tweede punt is de veiligheid. Want de drugstransporten gaan gepaard met zware criminaliteit. Die manifesteert zich vooral buiten Zeeland, maar of dat zo blijft? Sinds enige tijd hebben poli tie, justitie en douane wat meer aandacht voor drugstransporten. Dat lijkt te werken. De recente onderschepping van twee zendin gen cocaïne in Vlissingen-Oost is mooi. Maar of dit genoeg is? Zo lang de politie niet voluit inzet op de strijd tegen de smokkel, blijft het gissen hoeveel drugs dagelijks ongezien door Zeeland gaan. Een harde aanpak van de drugscriminaliteit komt er voorlopig niet. Integendeel. De commissarissen van de Koning zien een heel andere ontwikkeling. Zij waarschuwen dat de vorming van de na tionale politie een 'politieloos platteland' heeft opgeleverd. Met te lange aanrijtijden en met te weinig recherchecapaciteit. Op het wa ter ontbreekt de politie praktisch helemaal. Kortom, een gebied als Zeeland is een ideaal werkterrein voor misdadigers. Het is zeer on waarschijnlijk dat drugscriminelen er geen gebruik van maken. De Zeeuwse commissaris van de Koning Han Polman legt de vin ger desgevraagd nog maar eens op de gevoelige plek: Je kunt als po litie formeel nog zo mooi samenwerken, maar er is domweg te wei nig menskracht om effectief op te treden tegen de georganiseerde misdaad. Zijn boodschap aan een nieuw kabinet is zonneklaar: ver leg de aandacht van de politie snel naar Zeeland voordat het hier helemaal uit de hand loopt. Zo'n krachtige boodschap verdient een even sterk antwoord. Twee drugsvangsten nemen zorgen over bestrijding van criminaliteit niet weg „Sinds we deze regel hebben inge voerd zijn er geen tijdsoverschrij dingen meer," zegt een gemeente woordvoerder. Dat was tot voor kort wel anders. „We merken dat uitvaartondernemers de tijdsduur van een uitvaart overschrijden", rapporteren ambtenaren aan het gemeentebestuur. Daarmee schop pen ze de dagplanning van de be graafplaatsbeheerder in de war. Die moet daardoor overwerken, maar erger nog: de uit de hand gelopen ceremonie veroorzaakt hinder voor het volgende afscheid op de be graafplaats. Daarom is besloten een extra tarief te rekenen voor elk kwartier dat de uitvaart uitloopt. Dat tarief zit tussen de 95 en 155 euro per kwartier en is afhankelijk van de leeftijd van de overledene. Bij een afscheid van een kind is de gemeente wat minder streng dan bij de uitvaart van een volwassene. Sinds we de regel hebben ingevoerd, zijn er geen overschrijdingen meer In het rapport melden de ambtena ren ook dat er een inventarisatie is gemaakt van cultuurhistorisch waardevolle elementen op begraaf plaatsen. Dat onderzoek wordt bin nenkort gepresenteerd. ALMANAK De Terneuzenaar kocht een digi tale ontvanger voor zijn schoon ouders, zodat ze niet meer naar korrelig televisiebeeld hoefden te kijken. Dat ze daar niet meteen goed mee uit de voeten konden, nam hij op de koop toe. Na een tijdje beaamden ze zijn visie: wat was dat haarscherpe beeld fijn! Tot vorige week. Toen legde een stroomstoring half Terneuzen plat. Inclusief de digi tale ontvanger van het stel, die ook toen de stroom het weer deed dienst bleef weigeren. Schoonmoeder zag er de lol wel van in. „Vroeger hadden we ten minste nog korrelig beeld. Nu hebben we helemaal niets meer!" Onderhoud asfalt Bernhardweg Dansvoorstelling in De Mythe Toch steun Zeeuws fonds Wissenkerke Boa's werken bij de buren Als om 8.30 uur de broodjes van 't Smoske binnenkomen, klinkt ge juich. Actievoerende leraren van de Theo Thijssenschool in Vlissingen krijgen een ontbijtje aangeboden van de directie. De school gaat van daag, net als op zestien andere Zeeuwse scholen en scholenkoe pels, een uur later open. Rond de tafeltjes happen de leer krachten in stokbroodjes gezond en gebraad. De sfeer is ontspannen, maar de gesprekken zijn serieus. Tonny Hoogesteger van groep 4B maakt zich grote zorgen over het passend onderwijs. „Veel kinderen vallen buiten de boot. In een groep met dertig kinderen, onder wie meerdere met dyslexie, aandachts stoornissen en gedragsproblemen kom je handen tekort. En als het no dig is om één op één aandacht te ge ven, maakt het niet eens uit of de groep uit twintig of dertig kinderen bestaat. We hebben gewoon de faci liteiten niet voor specifieke begelei ding." „Wij hebben extra mensen, extra geld en extra middelen nodig, maar de overheid wil voor een dubbeltje op de eerste rang zitten", vat direc teur Rob Geljon samen. „Maar pra ten over je salaris was binnen het onderwijs jarenlang vloeken in de kerk. In feite is al jaren misbruik ge maakt van het idealisme van de le raar." Niet voor niets is het ziekte verzuim hoog. Het is waar, als de kinderen vrij zijn, hebben de leraren ook vakantie. Maar, zegt Ilona Har ten van groep 5: „In de mei- en kerst vakantie bereid je rapporten voor. De laatste week van de zomervakan tie ben ik alweer op school. En ik werk dagelijks van 8 tot 17.30 uur. Als de kinderen de deur uit gaan, zou ik lessen voor de volgende dag moeten gaan voorbereiden. In plaats daarvan ben je uren bezig met nakijken, ad ministratief werk en vergaderin gen." In totaal heb ik dit weekend vijftien uur gewerkt. Onbetaald Intern begeleider (IB'er) Pauline Stelwagen vult aan: „Een deel van de zondag gaat op aan mails met team informatie over wat er de komende week gebeurt, zodat je maandag goed kan starten. Ik geef zelf geen les, maar moet veel papierwerk doen als verantwoording voor wat ik doe. Eigenlijk zou ik voor alle vierhon derd kinderen goed in beeld moeten brengen hoe het met ze gaat en alles eromheen analyseren. Daar is te weinig tijd voor. Frusterend." Marjet Struijk van groep 7 zat za- Zo'n 120.000 mensen hebben een vaste vakantiestek in Zeeland. Het kan gaan om een tweede huis, een seizoenplaats op de camping of een vaste ligplaats in een van de Zeeuwse jachthavens. Om te bepalen hoeveel toeristen belasting zij moeten betalen, schat ten de gemeenten het aantal dagen dat zij in Zeeland doorbrengen. Het Centrum Kusttoerisme is een onderzoek gestart onder de vaste gasten om hen nog beter te le ren kennen. „In 2015 waren er naar schatting 120.000 vaste gasten in Zeeland, die ruim 215 miljoen euro besteedden. Een enorm belangrijke groep toe risten dus voor Zeeland, maar ook een groep waarover we weinig ken nis hebben", aldus het Kenniscen trum. Het onderzoek wordt niet alleen gebruikt om er achter te komen hoe je het de vaste gast nog beter naar de zin kan maken. Het moet ook uitwijzen of de hoogte van de toe ristenbelasting in verhouding staat tot de tijd dat een vaste gast in Zee land vertoeft. woensdag 28 juni 2017 n De gemeente Schouwen-Duive- land brengt extra kosten in reke ning als een teraardebestelling langer duurt dan een uur. Ton van den Nouweland Zierikzee -Woordvoerder gemeente Tip? redactie@pzc.nl 'S-HEERENHOEK Het asfalt van de Bern- hardweg-West (N666) bij 's-Heerenhoek wordt ver nieuwd. Maandag 10 tot en met woensdag 12 juli wordt er gewerkt aan de weg tussen de rotonde die naar de parkeerplaats bij de Westerscheldetun- nel leidt en de 's-Heeren- hoeksedijk. Donderdag 13 tot en met dinsdag 18 juli wordt er gewerkt aan de weg tussen de ro tonde en de Borsselse- dijk. GOES Studenten van de oplei ding MBO Dans geven vrij dag een voorstelling in De Mythe in Goes. De choreo grafieën zijn gemaakt door docenten van de dansop leiding, de studenten heb ben zelf ook verschillende stukken gemaakt. Het pu bliek ziet onder meer mo derne dans, hiphop en klassiek ballet. Aanvang 20.00 uur. Kaarten kosten tien euro en zijn te koop aan de balie van het CIOS in Goes. ZIERIKZEE Schouwen draagt toch bij aan het Zeeuws Oranje fonds. Eerder wees het college dit nog af omdat het eigen subsidies voor leefbaarheid heeft. Giste ren besloten B en W als nog 4425 euro over te maken omdat zij geen buitenbeentje willen zijn. De gemeenten betalen samen 50 mille. De pro vincie doet daar 75 mille bij. Het nationaal Oranje fonds verdubbelt dit be drag dan weer tot 2,5 ton. Een buitengewoon op sporingsambtenaar (boa) die een dienst in een buurgemeente draait. Borsele, Kapelle en Noord-Beveland gaan die proef op de som nemen. Kapelle en Noord-Beveland delen al één boa. De Borselse boa gaat tijdens evene menten ook bij de buren werken. Leraar heeft er de buik van vol Ondine van der Vleuten Vlissingen -Marjet Struijk, groep 7 Betalen vaste vakantiegasten te veel of juist te weinig toeristen belasting? Dat moet een onder zoek uitwijzen. Theo Giele Vlissingen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 52