tiLiJdjy/ffJzin. nJ TTmEHI ;R Hs 231 'fjifirjiimÈ 4 Honderden zijn er inmiddels alweer: migranten in Calais. De politie treedt harder op dan ooit. De vroegere 'jungle' is afgebroken, maar de problemen zijn er nog steeds. NIEUWE 'JUNGLES' KAT-EN-MUISSPEL ft e 'jungle'van Ca lais, die een jaar geleden nog vol stond met krotten van hout en karton en waar zo'n 8.000 migranten woon den, is nu één grote heiige vlakte met struiken. Er is geen mens meer te zien. De geïmproviseerde Omar moskee, het minuscule restaurantje Ashram Kitchen, het schooltje voor de kinderen: het werd vorig jaar ok tober allemaal afgebroken. Er staat in het niemandsland enkel nog een bordje: 'verboden toegang'. Maar één straat verderop lopen ze alweer: mannen uit Afghanistan, Ethiopië, Soedan. Ze kijken schichtig om zich heen en verdwijnen tussen de bomen en de struiken. „Er is al lang een nieuwe jungle", zegt Eimel, een 22-jarige Afghaan. „Nee, er zijn zelfs heel veel jungles! Ik leef ver derop met de Afghanen, in het bos." Hij wijst. „Daar verderop, bij de derde elektriciteitsmast links." Achter hem komen twee mannen uit Eritrea langs een afgebroken hek een ander bossig gebied uitlopen. „Dit hier is de Afrikaanse jungle", vertelt Daniel (16). Zijn vriend Sisay (17): „We zijn met zo'n 100 mensen hier, bijna allemaal uit Eritrea." Alle drie willen ze maar één ding. „Naar Groot-Brittannië! We willen naar familie in Engeland", zegt Ei mel. Hij loopt de bosjes van de Eri- treeërs in en laat zijn broek zakken. „Ik moet even naar het toilet." Zo'n 200 meter verderop zit een groepje van twintig migranten op een straathoek. „Wij komen uit Ethiopië", vertelt Sinyr (16), die er met vrienden voetbalt. Achter hem liggen nog eens enkele tientallen mensen in het gras. „Het is hier ge vaarlijk. Elke avond komt de politie. Ze jagen ons weg. Ze slaan met wa penstokken en spuiten traangas. Ze spuiten op onze dekens en op ons eten. Zodat we wel weg moeten." Go, go, go! Het stinkt aan de bosrand. Verspreid over het gras en tussen de bomen lig gen vieze kleren, lege bierflesjes en etensresten. „Er is hier niks, zelfs geen water. Er zijn geen douches of toiletten", zegt Sinyr. „De politie neemt al onze spullen mee. Ze ko men, roepen 'go, go, go!' en jagen ons weg." In Calais werd vorig jaar oktober de jungle afgebroken. De duizenden mi granten die er woonden, werden met bussen naar opvanglocaties in heel Elke avond komt de politie. Ze jagen ons weg. Zeslaan met wapenstokken en spuiten traangas Frankrijk gebracht. Ruim zes maan den later neemt het aantal migranten weer flink toe. Hulpverleners schat ten dat er verspreid over Calais nu zo'n 400 a 600 zijn. Rondom de stad zwerven er nog eens enkele honder den. De aantrekkingskracht van de treinen, veerboten en vrachtwagens die hier vertrekken naar Engeland, is en blijft groot - ondanks de kilome ters aan prikkeldraad bij de haven en de 4 meter hoge muur die langs de snelweg werd gebouwd. In de 'jungle' waren vorig jaar nog voorzieningen. Artsen zonder Gren zen had er een hulppost en er waren douches en toiletten aangelegd door vrijwilligers. Nu is er bijna niets. Hulporganisaties rijden alleen kris kras met busjes door Calais en delen eten en dekens uit. Mannen krijgen soms scheerspullen. Aan de met vuil- 5 dagen Neuf-Brisach in de verrassende Elzas 8 dagen Cérardmer Vogezen 10 dagen Hoogtepunten van Noorwegen 10 dagen Toscane: Florence, Pisa en Elba 12 dagen Rondreis Kroatië Bij Bolderman aanbetalen niet verplicht! 12 dagen Tirol en Istrië, Gerlos en Opatija woensdag 28 juni 2017 GO Daar zijn ze weer, de Frank Renout Calais Sisay (17), Eimel (22) en Daniel (16) (vlnr) wonen in de bos jes in Calais. Ze willen naar Groot-Brittannië. foto frank renout -Sinyr (16) Vertrekdata: 17 juli 14 aug 11 sept/9 okt. Drukfouten en prijswijzigingen voorbehouden. Vertrekdata: 15, 29 juli 26 aug 9, 23 sept. Vertrekdata: 17,31 juli 14, 28 aug/11 sept. Vertrekdata: 10, 24 juli 14, 21, 28 aug 11,18 sept etc Vertrekdata: 10 juli 21 aug 2,16, 23 okt. Vertrekdata: 10, 24 juli/7, 21 aug4 sept. Brochure en (0318) 58 09 58 boekingen: 5 www.bolderman.nl h Prijs p.p. o.b.v..2 pers. kgmer excl. Calamiteitenfonds reserveringskosten

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 4