JL- i De kostbare winkelvoorraad 7 WAARVAN AKTE OD De notaris vaak omhoog, dus je wilt niet te veel risico nemen. Maar boek je te vroeg, dan loop je mooie deals mis." Door te vliegen vanaf een buiten landse luchthaven ben je vaak goed koper uit. „Denk niet vanuit Schip hol", adviseert Elliot. „Nederland is er niet het land naar om te stunten met vliegprijzen op verre bestem mingen, daarvoor is KLM als aanbie der te dominant." Vliegen vanaf Bar celona, Berlijn, Kopenhagen of Oslo is vaak goedkoper. „Bijkomend voor deel is dat je door uit te wijken meer dere vakanties in één kunt proppen. Bijvoorbeeld een stedentrip Berlijn, om daarna door te vliegen naar je eindbestemming." Wat als je twee enkeltjes boekt in plaats van een retour? „Met Ryanair voor 25 euro heen en met Easyjet voor 15 euro terug", zegt Elliot. „Dat kan zeker lonen." In de VS is ook het hid- den-city ticketing populair, vertelt Keyes. „Je boekt een enkeltje van luchthaven A naar B naar C, maar stapt uit op B in plaats van door te vliegen naar het eindpunt. Dat is in veel gevallen goedkoper dan een di recte vlucht van A naar B." Kan dat hier ook? Elliot: „We hebben bij Ticketspy onderzocht of dat voor rei zigers binnen Europa ook interessant is, maar het levert te weinig voordeel op. Dat komt vooral doordat, anders dan in de VS, per land en luchthaven de kosten en belastingtarieven erg verschillen. Daarnaast kun je alleen met handbagage reizen, koffers in het ruim worden wel op de oorspronke lijke bestemming afgeleverd." Naar Zuid-Amerika voor 400 euro? Of New York voor 200 euro? Het kan. Want ook luchtvaartmaatschappijen maken foutjes. Zo stuitte Keyes on langs nog op een retourtje Amster- dam-Tokyo voor 250 euro. „Maar zulke vergissingen staan meestal niet lang online, dus het is zaak dat je er bij bent voordat de luchtvaartmaat schappij het foutje herstelt." Moeten vliegmaatschappijen ver keerd geprijsde vluchten ook nako men? „Nee", zegt Elliot. „Maar veel airlines doen dat wel, uit angst voor slechte reclame. Het compromis is dan vaak dat alle extraatjes zoals eer ste klas reizen worden ingetrokken." Op vergelijkingssites als Kayak.nl en Skyscanner.nl kun je het land aan passen van waaruit je een ticket zoekt. Je komt dan bijvoorbeeld op de PRAKTIJK Retourtje naar zonnig Miami Britse of Duitse versie van de site. Dat trucje kun je ook toepassen als je direct boekt bij de luchtvaartmaat schappij zelf. Door het prijsverschil tussen landen onderling kun je flink besparen op je vliegticket. „Maar het werkt niet altijd", zegt Elliot. „Sommige vliegmaatschap pijen zien aan de hand van je IP-adres dat je vanuit Nederland boekt. Op het moment van betalen schakelt het systeem dan automatisch over op de .nl-website waar je alsnog de Neder landse ticketprijs moet betalen." Over computers gesproken: moet je je cache of browsergeschiedenis op schonen voordat je online een ticket boekt? „Nee", zegt Elliot. „Er is geen bewijs dat luchtvaartmaatschappijen of reisagenten op die manier zoekre sultaten of de prijs van tickets beïn vloeden. Recent Duits onderzoek heeft wel aangetoond dat boeken met een mobieltje steevast duurder uit valt dan dezelfde reis boeken op een laptop of pc. De oorzaak is voorals nog een raadsel. Mogelijk doordat voor mobiel andere software wordt gebruikt." Wie zijn ticket boekt op laptop of pc is dus goedkoper uit. Tip tot slot: annuleer snel als je toch nog een goedkopere vlucht vindt. Bij de meeste touroperators en luchtvaartmaatschappijen kan dat tot 24 uur na de boeking gratis. Waar vind je nog een comestibleszaak, zo'n winkeltje met verfijnde, luxe etenswaren: elegante potjes en blik jes met ganzenlever, hertenpaté, gekonfijte vruchten, marmelades en andere lekkernijen? In onze stad zit er nog een. Niet echt rendabel, meer een hobbyprojectje van de eigenaren. De opbrengst is net genoeg om de kosten te dekken en het salaris te betalen van het nichtje achter de kassa. Ze is werkloos geraakt in de crisis en kan, als geste van oom en tante, in de zaak aan de slag. Nu is, nadat eerder tante overleed, oom gestor ven. Hij laat een fikse erfenis na, blijkt als ik met de erfgenamen - de zoon en dochter - aan tafel zit: geld, aandelen en zo'n twintig pand jes. De belastingdienst zit op het vinkentouw. Het waarderen van het onroerend goed in een nalatenschap gaat gepaard met ingewik kelde berekeningen. Om de waarde van een verhuurd pand te kunnen vaststellen wordt bijvoorbeeld de 'leegwaarderatio' gehanteerd. Maar na een paar maanden inventari seren, rekenen en overleg zijn we eruit. Denk ik. Want on verwacht krijg ik be richt van de fiscus: een wakkere mede werker heeft bepaald dat de voorraad van de comestibleswin- kel ook tot de erfenis moet worden gere kend en dat daarover dus erfbelasting moet worden betaald. Geschatte waarde: 100.000 euro. Dat is belachelijk hoog voor een winkel tje als dit. De erfgenamen schrikken: ze had den mij niet eens verteld over de comestibles- winkel, omdat ze die niet als onderneming za gen, maar als de hobby van pa en ma. De fiscus schat de waarde belachelijk hoog in Maar met haar claim snijdt de fiscus zich in de vingers. Er bestaat namelijk een zogehe ten bedrijfsopvolgingsregeling, bedoeld om te voorkomen dat (kleine) familiebedrijven naar de knoppen gaan, omdat ze na overlijden van de eigenaar een groot bedrag aan erfbelasting moeten betalen. Er geldt een belastingvrijstel ling van een miljoen euro. En als de fiscus zelf de waarde van de voor raad op een ton schat en we al eerder zijn over eengekomen dat het pand vier ton waard is, le vert dat dus een vermindering van de aanslag erfbelasting op met in totaal een half miljoen euro. Ofwel: een belastingvoordeel van onge veer een ton. De enige voorwaarde is dat het bedrijf tot vijf jaar na de overname in de familie blijft. Anders moet alsnog de hele erfbelasting worden be taald. Met die voorwaarde kunnen de erfgena men wel leven. Het nichtje heeft inmiddels een baan gevonden, maar er staat al een neefje in de startblokken om de zaak voorlopig draai ende te houden. Soms kan de belastingdienst het wél leuker maken - al is het dan onbedoeld. —Johan Nebbe ling woensdag 28 juni 2017 GO 5 Schiphol? Denk ook eens aan Oslo lufthavn 6 Boek twee keer een enkeltje 7 Foutje, bedankt! 8 Boek vanuit een ander 'land' We willen halverwege augustus nog even naar de zon. Twee weken in het warme Miami lijkt ons wel wat. Vanaf Schiphol vliegen we met TAP Portugal voor 848 euro per per soon het goedkoopst heen en weer naar Miami, zo leert Google Flights. Door een tus senstop in Lissabon doen we over de heen reis wel dik 25 uur (terug 14). Wijken we uit naar Oslo, dan betalen we voor een retourticket Miami slechts 452 euro p.p. Bovendien vliegen we direct, waardoor de reistijd slechts 10 uur bedraagt. We moeten natuurlijk nog wel naar Oslo. Een retourtje vanuit Amster dam kost 100 euro p.p. En omdat die vlucht niet aansluit op de vlucht naar Miami, moeten we een dag eerder weg en in een Noors hotel over nachten (75 p.p). Het to taal komt daarmee op 627 euro. Zo besparen we dus circa 220 euro per persoon. En zien we Oslo ook nog eens. 9 Reserveer je vliegtuigstoel op een laptop of pc Een waargebeurd voorval uit een notarispraktijk Bovenstaand verhaal is echt gebeurd. Vanwege beroepsgeheim zijn de namen van de betrokkenen niet vermeld. Reageren? johan.nebbeling@persgroep.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 46