'Geldschuld kan je zo overkomen' 44 I t r I mm .nm ■ui A 4 a sv i -l JL llllllllllilll'üllll gilllil ]<i«: [üfriiinü I|]]f]l33:]]l: Test Het aardbeienseizoen is aangebroken. Tijd voor een flinke lik aardbeienjam: de zoete smeerolie van menig boterham en taart. Ons panel test zeven potjes uit de supermarkt. Mijn geld en ik „Wees voorzichtig met uitspraken over anderen als het om het beheer van geld gaat. Ook al houd je keurig netjes je huishoudboekje bij, nie mand kan garanderen dat er nooit tij den komen van financiële schaarste. Dat kan ons allemaal overkomen." „Je hoort vaak genoeg 'ze kunnen niet met geld omgaan' of'het is hun eigen schuld'. In de meeste gevallen is dat niet waar. Ik zie mensen voor wie het juist door externe omstan digheden - een opeenstapeling van narigheden - dagelijks werk is om het hoofd boven water te houden." Dure auto's vind ik geldverkwisting. Als ik maar van A naar B kan „Tien jaar geleden, tijdens een vakan tie in Mexico, zag ik bedelende kin deren, mensen in kapotte kleren met bordjes 'we need food'. Dat kwam hard binnen. Ik heb zelf een prima baan als opleidingsmanager in het hbo en wilde iets terug doen voor de maatschappij door mensen te helpen die niet in de mogelijkheid zijn een goed inkomen te verwerven." „In Mexico kwam ik in gesprek met een reisgenoot die als vrijwilliger werkte voor de daklozenkrant. Hij vertelde dat er ook in Nederland veel mensen in nare omstandigheden le ven. Terug van vakantie ben ik met een gaan zoeken naar een organisatie in de buurt. Op dat moment was er een vacature binnen het bestuur van de voedselbank." „Gelukkig niet. Tijdens mijn studen tentijd heb ik wel geleerd met een klein budget om te gaan. Ik heb een opvoeding genoten, waarin de zin 'je kunt niets uitgeven wat je niet hebt' centraal stond. Ik had in mijn tiener jaren baantjes in een boekhandel en in het ziekenhuis om spullen als een cassetterecorder of cd-speler te kun nen kopen." „Als ik zelf een miljoen zou winnen, loste ik als eerste onze hypotheek en die van onze drie kinderen af. Ont vangt de voedselbank een miljoen euro, dan zou ik investeren in huis vesting en goede materialen, zoals koelvriesauto's en energievriende lijke koelvriescellen." „Dure auto's. Ik moet van A naar B kunnen rijden en alles wat met uiter lijk vertoon te maken heeft, vind ik overbodig." „Verse groente en fruit vind ik be langrijk. Ik koop eerder een iets duur dere krop sla of bloemkool, dan de al lergoedkoopste. Luxe hapjes en spe cialiteiten hoeven niet voor mij." „Van de Voedselbank Walcheren zijn momenteel ongeveer 750 mensen af hankelijk. Daarnaast is er een groep die vanuit schaamte over de eigen si tuatie de drempel naar de voedsel bank te hoog vindt. Vermoedelijk gaat dat om een niet gering aantal. Wij verschaffen iedere vrijdag een pakket met levensmiddelen aan cliënten die van slechts 40 euro in de week moeten rondkomen. Voor hen maakt het het verschil tussen regel matig gevarieerd en gezond kunnen eten of zeven dagen in de week alleen brood op hun bord." „Nee, voor mezelf niet. Maar de crisis heeft aangetoond dat ieders situatie zomaar kan omslaan. Dat sluit aan op de eerste vraag: iedereen kan in geld problemen komen." Uit ie dacht dat ze in de Betuwe trots zijn op hun aardbeien, moet no dig eens afzakken naar het Brabantse Gemert. Nergens wordt de vuurrode vrucht zo op een voetstuk gehesen als in Het Aardbeienhof op de Kok- sedijk. Letterlijk. We zijn al twee sokkels met kolos sale aardbeien gepasseerd voor er goed en wel geparkeerd is. Eenmaal binnen wacht een wildgroei aan aard beienknuffels, -kaarsjes en -klokken; ONSPANEL aardbeienrompers, -rokjes en -rietjes; aardbeienservies, -slippers en -spaar potten. „We zijn een kijkbedrijf', glimlacht eigenaresse en panellid Jo vannie van Rooij. „Toen we jaren ge leden begonnen met de teelt, viel ons op dat mensen maar weinig over aardbeien weten. 'Die groeien toch aan bomen?' hoorden we dan." De oplossing: een speelboerderij waar kinderen los kunnen op het aardbeienspringkussen, op de foto met de opgedofte aardbeienkoningin of met een aardbeientreintje door de aardbeienkassen tuffen. Maar ook helpen met de pluk, het planten van aardbeienplantjes of het maken van de plaatselijke aardbeienjam. Afgekeurd Dé aardbei bestaat niet, weten ze in Gemert. Er zijn tal van rassen. Van de vroegrijpe gariguette tot de florence, een notoire laatboeier. Van de diep rode korona tot de witte ananasaard bei. „Kijk, deze smaakt heel zoet", zegt Jovannie terwijl ze kuiert door een erehaag van bungelende aard beien in haar kassen. „Terwijl dit ras ietwat zuriger is." Welke het meest geschikt is voor in de jam? Jovannie lacht. „Er was een tijd dat er nog speciale jamaardbeien werden geteeld. Maar tegenwoordig is het hoofdzakelijk een product uit de reststroom. De afgekeurde aard beien, vreemdgevormd of aangepikt door een vogel, belanden niet zelden in de jam." Nog een ontboezeming: „Zo ge zond is die jam in feite helemaal niet." In too gram jam zit al gauw 50 woensdag 28 juni 2017 P2 Elke week vraagt de redactie een streekgenoot het hemd van het lijf over financiële kwesties. Vandaag Emmy de Kraker (59) uit Middel burg. Ze werd tijdens een vakantie gegrepen door de aanblik van armoede en is voorzitter van de Voedselbank Walcheren. Hans Puik Wat is uw belangrijkste financiële les? Zijn er vooroordelen ten opzichte van mensen met geldproblemen? —Emmy de Kraker Wat was de aanleiding om als vrijwilliger aan de slag te gaan? En waarom de voedselbank? Heeft u zelf moeilijke financiële tijden gekend? Wat zou u doen met een miljoen? Wat vindt u geldverkwisting? Waar zult u nooit op bezuinigen? Is er verborgen armoede in Zeeland? Heeft u bepaalde geldzorgen? leder een moet op z'n minst goed kunnen eten, vindt Emmy de Kraker. FOTO MECH- TELDJANSEN Wie aardbeienjam test, moet niet vies zijn van een beetje zoetigheid. Maar er zijn grenzen, foto koen verheijden Zoek de aardbei inde jam Matthijs Meeuwsen w Jovannie van Rooij (51), eigenaresse van Het Aardbeienhof Djenny Roijendijk (25), manusje-van-alles op de speelboerderij en schoondochter van Jovannie Angela Olislagers (47), zelfverklaarde zoetekauw en vriendin van de zaak

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 43