1 2 3 3 De tien beroepen van de toekomst Andrélon Schwarzkopf Nivea 4 E3 t StYUSi TT" ARBEIDSMARKT antwoord krijgt van een zakenman in India. „We hebben al een groot tekort aan programmeurs en cybersecurityexperts", zegt Tineke Netelenbos voorzitter van ECP, platform voor de infor matiesamenleving. Zoals datagij- zelingsexperts. „Vakmensen die hac kers tegengaan en gevoelige data vei ligstellen. Ik voorzie veel nieuwe ba nen in het ontwerpen van blockchain, een veiligere en stabielere manier voor financiële transacties dan inter net omdat wijzi gen pas kan als het grootste deel van alle betrok kenen daarvoor toestemming geeft. Met blockchain-tech- niek wordt digitale data onvervals- baar. Zoals de bitcoin, het gesloten digitale ruilsysteem." Wilthagen kan nog wel even door gaan. „Mensen krijgen straks onder huids of onder de nagel een chip die het signaleert als we aan het uitdro gen zijn. De chip schakelt vervolgens een huishoudrobot in om ons een glas water te brengen. Die chip kop pel je aan een horloge of iPad om te kijken hoe je ervoor staat." Door de komst van robots ver dwijnt lopendebandwerk de ko mende tien jaar vrijwel volledig, het beroep van taxichauffeur is binnen dertig jaar overgenomen door een rij dende robot die alle adressen feilloos vindt en ook vrachtwagenchauffeurs krijgen straks een robot achter het stuur. „Misschien niet in een stad, wel tussen het distributiepunt en het afleveradres en ook het laden en los sen kunnen robots overnemen. Ro bots zijn efficiënt, raken niet ver moeid, zijn nooit afgeleid en kunnen We hebben al een groot tekort aan cybersecurityexperts werk veiliger uitvoeren dan men sen", aldus Aiko Pras, hoogleraar In ternet Security van de Universiteit Twente. „Bij autopech stuurt de ro bot een signaal naar het controlecen trum, die een reparatieploeg stuurt. Daar ontstaan nieuwe banen." Niet goedkoper Administratieve functies verdwijnen in rap tempo en ook schoonmaak werk kan door robots worden ge daan. Toch verdwijnt niet elk beroep waar we nu voor studeren. De medi sche wereld blijft nodig. Pras: „Ik zie een robot niet een infuus aanleggen of een injectie geven. Daar is finger- spitzengefühl voor nodig. En empa thie met een patiënt kunnen we een robot ook niet leren. Maar een robot kan wél helpen bij de analyse van fy sieke klachten van een patiënt, een robot kan razendsnel vergelijken." De vliegtuigindustrie blijft. Ook artiesten en acteurs hebben over twintig jaar nog werk, vermaak blijft nodig. Kranten en tijdschriften bren gen achtergrondverhalen, het snelle nieuws komt via websites tot ons. Netelenbos heeft ook een waar schuwing: „Robots maken ons leven niet goedkoper. De overheid heeft het geld van belastingen hard nodig. Dus als minder inkomstenbelasting kan worden geheven omdat minder personeel nodig is, dan komt er wel een belasting op robots. Ons leven wordt met de komst van al die robots efficiënter, zeker niet goedkoper." woensdag 28 juni 2017 GO poo die het haar ont doet van alle 'build up'. Was het direct daarna met een vochtverzorgende shampoo om het vochtgehalte weer op peil te brengen en ge bruik een klein beetje olie in de haarpunten als die erg droog zijn. Nog een tip: gebruik altijd de helft van wat je van plan was om het haar niet te ver zwaren. Bart Rost Go for texture, vanaf 5,99 Makkelijk op te brengen, haar blijft schoon aanvoelen. Als je een beetje doorspuit is de bus zo leeg. sink collection GO FOR texture BEACH SPRAY "omg effect "atuurtjke textuur Sea Salt Beach look tex ture spray, vanaf 6,99 Het doet wat het belooft. Gebruik er niet te veel van. Wie glanzende zachte lokken wil, moet dit niet gebruiken. Het effect is ruig. Schwarzkopf Styling Mousse Volume sensation extra strong, vanaf 6,10 Makkelijk aan te bren gen, lekker veel volume, de hele dag goed haar. De mousse zorgt voor een wat stro-achtig effect. TtlNO mousT 1. Softwareontwikkelaar „Er is behoefte aan software die creatief denkt, met oplos singen komt en helder com municeert of uitvoert." (Wilthagen) 2. Robotont werper „Zoals een koelkast die producten scant, weet of de melk bijna over datum is en de bestelling aan de winkel door geeft." (Wilthagen) 3. Robotreparateur „Als techniek hapert, zijn repa rateurs nodig. Hoewel er al ro bots zijn die een accu van een andere robot kunnen vervan gen." (Pras/Wilthagen) 4. Internetsecurityspecialist „We moeten computers en in ternet beschermen tegen inbrekers. Als cybercrimi nelen ooit internet plat leggen, ontstaat een cri sis met verstrekkende ge volgen." (Pras) 5. Datagijze- lingsexpert „Inbrekers gijzelen data tot het bedrijf geld betaalt. Een datagijzelingsex- pert beschermt deze data en maakt veilige back-ups zodat een bedrijf nooit komt stil te staan. Online rechercheurs speuren gijzelnemers op." (Pras) 6 Socialmedia-expert „Chieflistening-officers volgen 24 uur per dag alle sociale media rond een bedrijf om te weten hoe een bedrijf ervoor staat." (Wilthagen) 7 Droneverkeersleider en droneverkeerspolitie „Hoe meer drones, hoe meer toezicht nodig is. Bijvoorbeeld door dronesverkeerspolitie. Ook is software nodig die voorkomt dat drones met el kaar botsen." (Pras) 8 3D-printspecialist „Deze specialist zet het thuis printen van eten en artikelen op de kaart." (Pras) 9 Ontwikkelaar software voor zorgsysteem op afstand „Via sensoren en internet kan de specialist ons lichaam op afstand checken. Ook kunnen specialisten het lichaam bekij ken via een virtualrealitybril. Zo'n bril kan ook mensen die overspannen zijn een vakantie gevoel geven, zodat ze ont spannen." (Pras) 10 Orgaanontwerper en bio- hacker „We worden straks 130 jaar, omdat bijvoorbeeld een slecht werkende lever vervangen wordt door een lever gemaakt uit eigen stamcellen. We sleu telen aan genen, halen foute codes zoals kanker eruit (bio- hacking). Via een chip weten we permanent hoe het met ons lichaam is, die chip waar schuwt ons ook. Zelf check je via je horloge of iPad hoe het met je gaat." (Wilthagen) 44 —Tineke Netelenbos

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 42