De opmars van alcoholvrij bier O O Maak een einde aan badhairdays Th 2 ROLAND DUONG Toekomstig werk Wie zeker wil zijn van werk over twintig jaar, moet kiezen voor een opleiding tot data- gijzelingspecialist, droneverkeers- leider of robot-reparateur. Dat zijn de banen van de toekomst. Column Sinds een cabaretier het alcoholvrije bier in de ban had gedaan kon je jaren geen malt- biertje drinken zonder hoon van je maten. Maar de comeback van alcoholvrij valt door geen grappenmaker meer te keren. De consumptie van het nuchtere bier is sinds 2010 maar liefst verdrie voudigd. Vorig jaar zopen de Nederlanders 18 pro cent meer alcoholvrij dan het jaar ervoor. De acceptatie van alternatieve biertjes reikt verder dan alcoholvrij. Als man een Radier aan je lippen zetten, is volledig geaccepteerd. Bier met fruitsmaak? Wijvenbier, volgens verstokte fans van traditionele pils. Maar de koelkast liegt niet. Bij feestje of borrel blijf ik slepen met alcoholvrij, ook met de door puristen verketterde fruitsmaakjes. Ik verfris me regelmatig met een Radier en wissel al coholvrij af met de 2 procentversie. Omdat ik mét alcohol toch lekkerder vind. Net als de Belgen. Volgens hun bierregels mag je bier met een half procent alcohol nog alcoholvrij noemen. Katho liek gesjoemel, daar zijn het Belgen voor. Blijkbaar kunnen zij volledig alcoholvrij niet door hun slok darm krijgen. Nederlanders gaan steeds meer voor zero tolerance. De compleet alcoholvrije Radier maakte in 2016 een enorme groeisprong ten koste van de 2 procent Radiers. Nederlandse nuchter heid wint het blijkbaar van de smaak. Hoewel, als het over de smaak gaat, ben ik niet representatief. Dat maakte de smaaktest van alcoholvrij bier van de Consumentenbond duidelijk. De Bavaria 0,0 procent die ik prima vind, komt bijna op de laatste plek bij deze test. Heineken 0,0 procent, dat mij minder aanspreekt, komt op één. Maar laten we niet twisten over smaak. Wellicht speelt bij de massale overstap op alcoholvrije Radier iets anders: calorieën. Er zitten meer calo rieën in 2 procent Radier omdat een gram alcohol meer energie bevat (7 kcal) dan een gram suiker (4 kcal). Maar Radier o pro cent bevat 8,5 gram suiker op 100 milliliter tegen over 5,5 gram in 2 procent Radier. je een slankdrank wilt, ga je voor alcoholvrij bier zonder smaakje. Het heeft veel minder calorieën dan een gewoon pilsje of Radier. Bierfabrikanten propageren alcoholvrij bier als ideale sportdrank. 'Isotonisch' staat er zelfs op het etiket van som mige Duitse alcoholvrije bieren. Dat betekent dat de drank snel door het lichaam wordt opgenomen en belangrijke mineralen bevat die door transpira tie verloren zijn gegaan, zoals zout en magnesium. Alcoholvrij bier bevat wat zout, niet zoveel als een isotone sportdrank, maar het komt in de buurt. Ook de hoeveelheid koolhydraten, ongeveer 5,5 gram op 100 milliliter is isotoon. Duitse onder zoekers ontdekten nog een bonus bij onderzoek naar effecten van alcoholvrij witbier bij zware sportieve inspanning. Sporten kan je vatbaarder maken voor griep en verkoudheid. Het drinken van alcoholvrij witbier maakt je volgens deze stu die minder vatbaar voor infecties. Dankzij de poly- phenolen, plantaardige stofjes die het lichaam ont- giften en de stofwisseling stimuleren. Slankdrank? neem alcoholvrij bier zonder smaakje PRIJSPEIL TEST 1,2,3 Kijk niet gek op, als onze jeugd over twintig jaar les krijgt van een ro bot, als we vrachtwagens zien rijden zon der chauffeur en als machines ons huishoudelijk afVal komen ophalen. Automatisch is het woord van de toe komst en de robot ons handige maatje voor alles. Daarmee verdwij nen banen, maar er komen nieuwe bij. Robots moeten worden ontwik keld, hebben reparaties nodig en alles wat met computers te maken heeft kan worden gehackt. Dus zijn men sen nodig die deze problemen in een handomdraai op lossen. Goud „We verzamelen enorm veel digitale gegevens en verwerking van die big data wordt alsmaar belangrijker. Data is het nieuwe goud. Dus mensen die systemen bedenken om data snel te analyseren en te verwerken hebben straks de topbanen te pakken", zegt Ton Wilthagen, professor aan de Til burg University en gespecialiseerd in ontwikkelingen op de arbeidsmarkt. „De rol van uitzendbureaus wordt overgenomen door online platforms en zorgmakelaars koppelen jou aan het voor jou ideale ziekenhuis of spe cialist. Zorg kan via big data-analyse meer op de behoefte van de persoon worden afgestemd. Kijk ook niet gek op als je contact zoekt met een inter nationaal bedrijf in Amerika en je TOP 10 woensdag 28 juni 2017 GO Roland Duong, de nieuwsgierigste man van Nederland, proeft en test producten. Voor de lijn hoef je dus niet over te stappen. Als Reageren? roland.duong@persgroep.nl We maken hem eens lekker zelf dit keer. Eén, twee, drie Koopmans mix pizzabodem compleet Jumbo 1,42 AH 1,49 Plus 1,49 Bestron pizza oven DLD9070 Funcooking- expert.nl 93,95 Coolblue 99,95 Kijshop 144,95 Brabantia pizzames AH.nl 5,99 Blokker.nl 7,50 Brabantia.com €7,95 (prijzen excl. eventuele bezorgkosten) Ook last van keuzestress tijdens je zoektocht langs internetwarenhuizen en prijsstunters? Geld&Goed helpt een handje, met deze week een vergelijkend warenonderzoek van haarverstevigers. Een badhairday, ieder een heeft er weieens last van. Punkers ge bruikten vroeger bier of suikerwater om hun haar meer grip te geven en makkelijker in model te brengen. Tegenwoor dig zijn er gelukkig fris ruikende vloeibare ver stevigers, sprays, mousses, saltsprays, sugarsprays en gel of wax voor elk budget. Radar+ zocht uit of ook nadelen kleven aan het gebruiken van deze mid delen en welke verstevi gers het beste zijn. Let bijvoorbeeld op dat er geen alcohol in zit: daar van kan het haar uitdro gen. Net zoals veel shampoos en conditio ners bevatten ook ver stevigers siliconen die zich opstapelen in het haar en het uiteindelijk zwaar en onhandelbaar maken. Daarom is het verstandig om je haar eens in de twee weken te wassen met een deep cleansing sham- Robot als collega Onno Lakeman Beroepen die in tien tot dertig jaar verdwijnen 1. Vuilnisman 2. Vrachtwagen chauffeur 3. Taxichauffeur 4. Lopende- bandwerk 5. Magazijnmede werker 6. Grondstewardess 7. Winkelpersoneel 8. Supermarktperso- neel/kassière 9. Secretaresse en ad ministratief werk 10. Havenarbeider Beroepen die blijven 1. Medisch specialist 2. Verpleger 3. Horecapersoneel 4. Timmerman 5. Journalist 6. Artiest 7. Acteur 8. Fysiotherapeut 9. Informatica-specialist 10. Leraar

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 41