3 Buurtgenoten leggen geld bijeen voor hartapparatuur op hoek van de straat Steeds meer buurtgenoten kiezen ervoor samen een AED aan te schaffen. Ze hangen het levensreddende hartapparaat op de eigen straathoek. BLIKSEMBEZOEK PREMIER INDIA ■ft Mi Twee hartstilstanden in de buurt, beide zonder goede afloop. Het was voor bewoners van het Goudse Albrechtsveld een heel direct signaal om de han den ineen te slaan. Bewoonster Wanda Drost: „Een buurvrouw van me werkt in het ziekenhuis, die is gaan peilen wat de belang stelling is in de buurt voor de aan schaf van een AED. Eigenlijk heeft ze er nauwelijks voor moeten strij den: iedereen was wel overtuigd van de noodzaak." Sinds een halfjaar hangt hij dan ook: de Automatische Externe De- fribillator (AED). Deels betaald door de buurt zelf. Gebruikt is hij nog niet. „Al weieens meegeno men bij een onwelwording, maar uiteindelijk was hij niet nodig." Buurtbewoners die zelf het heft in handen nemen en een AED aan schaffen: het komt steeds vaker voor, constateert Anton Wolf, pro jectleider HartVeilig Wonen. Dat project is vorig jaar in het leven ge roepen om zo veel mogelijk vrij willigers te werven als burger hulpverlener. Het doel voor heel Nederland: reanimatie bij een hartinfarct of-aanval moet binnen 6 minuten zijn begonnen. „Er is flink geïnvesteerd in mediacampagnes over reanimatie, en je merkt dat het bij de mensen is blijven hangen: een AED redt le vens. Die zouden wij óók in de wijk moeten hebben - dat gevoel leeft breed." Winkelcentra Want veel overheidsgebouwen, winkelcentra en stations beschik ken wel over een AED, maar die zijn meestal na sluitingstijd niet te lv "A bereiken. „Vanuit Hartveilig Wo nen stimuleren wij het zeker dat buurtbewoners crowdfundacties op poten zetten voor een AED in de wijk. Achter slot en grendel, dat wel. Zodat jongelui er niet zomaar toegang tot hebben wanneer ze in een baldadige bui langslopen." Toch is het kastje in geval van nood te openen, ook door wie geen code heeft. „Dat vergt wat kracht, maar als de nood echt aan de man is, valt het slot van de AED te forceren", weet Wolf. In de Waddinxveense wijk Groenswaard I - waar sinds deze week een AED hangt - is ervoor gekozen om tien vrijwilligers uit de wijk zelf op te leiden het appa raat te bedienen. Initiatiefnemer Henk Revoort: „Alleen zij hebben de code van het kastje." Niet eens omdat de AED's regelmatig doel wit zijn van dieven of vandalen. „Je moet weten hoe je het apparaat bedient, enige kennis van zaken hebben. De plakkers bijvoorbeeld, kosten per setje 6o euro. Als je geen idee hebt wat je doet, is dat direct weggegooid geld." Wie geen reanimatiecursus heeft gevolgd (kosten: rond de 40 euro) kan van de AED wel ge sproken uitleg krijgen over hoe hem te gebruiken. Daar is in Gouda voor gekozen, iedereen heeft toegang tot het apparaat. De buurt moet grotendeels zelf de kosten voor het apparaat op hoesten. „Het apparaat kost 3.000 euro, en nog eens een paar hon derd in jaarlijks onderhoud", weet de Waddinxveense initiatiefne mer Revoort. „In ons geval deels betaald met een bijdrage vanuit het wijkplatform, indirect dus overheidsgeld. Maar een flink deel is opgehaald bij de buren. Ik heb gewoon 450 flyers gedrukt en in alle brievenbussen gegooid. Met daarop uitleg van de noodzaak van zo'n apparaat de buurt." Zo'n 50 buurtbewoners hebben een bijdrage geleverd aan de aan koop. „Heel eerlijk? Dat hadden wat mij betreft best wat meer mensen mogen zijn. Uiteindelijk komt het gewoon de veiligheid van de buurt ten goede, daar zal toch iedereen het belang van in zien. Maar goed: hij hangt er. Ik vind het een feestelijk moment." vv tf&ra&F "t&: .if* mi in h i 4*^1*-'' wik tM woensdag 28 juni 2017 GO Bewoners kopen zelf AED uit angst voor hartstilstand Anne Kompagnie Gouda - Henk Revoort met Ruth Zandijk (I) en Lottie van den Berg bij hun defibrillator in Groenswaard I in Waddinxveen. foto pim mul ^r: »V. .SasvAr w-.*-j.' De Indiase premier Narendra Modi wandelt met Mark Rutte in de tuin van het Catshuis in Den Haag. Modi, die gisteren voor een kort, maar intensief werk bezoek in Nederland was, had net een ontmoeting achter de rug met de Amerikaanse president Trump. Tijdens de werklunch met enkele bewindslieden wer den samenwerkingsovereenkomsten getekend en af spraken gemaakt over culturele uitwisselingen. Ook sprak hij met topmensen uit het bedrijfsleven, 's Mid dags werd hij op de Eikenhorst in Wassenaar ontvan gen door het koningspaar. Maxima sprak met hem over financiële projecten in haar rol als speciaal pleit bezorger van de VN. Het streven is om financiële dien sten toegankelijk te maken voor iedereen op de we reld. In India heeft de helft van de bevolking geen toe gang tot bankendiensten. Modi's bezoek werd afgeslo ten met een bezoek aan de Indiase gemeenschap in Nederland. Er waren zo'n 2.400 gasten, fotoepa

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 3