Oudste boom? 11 UIT DE ZEEUWSE KLEI Er komen veel jeugdherinneringen boven wanneer ik denk aan recreatiepark de Hollandsche Hoeve in Goes. Maar je kunt hier ook heerlijk wandelen. De speeltuin, de kinderboerde rij, het ambachtscentrum, de midgetgolfbaan.Ik kwam vroeger vaak en graag bij de Holland sche Hoeve. Eigenlijk jammer dat ik er al tijden niet ben geweest. Vandaag zie ik een kans. Want je kunt hier ook heerlijk wandelen. Op deze zonnige maandagmiddag parkeer ik mijn auto bij het Omnium en loop zo het wandelgebied in. Wat doet het een mens toch goed om even buiten te zijn. De zon op je huid, wind door je haren en overal groen: heerlijk. Ik loop rechtdoor, richting de kinderboerderij en het ambachts centrum. Onderweg passeer ik de col lectieboomgaard met oude hoog- stamfruitbomen. Die stonden vroe- W Er is net een nest muisjes geboren. Ik heb nog nooit zulke kleine muisjes gezien, de kleinsten zijn niet groter dan mijn vingertop ger bij ieder boerenerf in Zeeland. Door de opkomst van productievere rassen zijn deze oude rassen groten deels verdwenen. Stichting Land schapsbeheer Zeeland spoort oude hoogstamfruitbomen op, kweekt ze op en plant ze uit in verschillende Zeeuwse collectieboomgaarden. Schapen liggen vredig te slapen in de schaduw. Ik loop het pad uit en kom uit bij de kinderboerderij. Ik kan het niet laten om even binnen te lopen. De geitjes in de wei blaten en laten zich gewillig aaien. Ook scharrelen er wat kippen rond en staat er een volière met bij zondere vogels. Ik besluit om ook nog even in het gebouwtje met knaagdie ren te kijken. Er is net een nest jonge muisjes geboren. Ik heb nog nooit zulke kleine muisjes gezien, de klein sten zijn niet groter dan mijn vinger top. Blij dat ik hier even binnen ben ge lopen, sla ik linksaf richting het Am bachtscentrum. Dat is nu gesloten, maar het is op een andere dag zeker een bezoek waard. Hier demonstre ren ambachtslieden hun beroep en tegen betaling kun je dat zelf ook pro beren. Zoals een kaars maken, wat ik jaren terug eens op mijn verjaardags feestje deed. Ik sla rechtsaf het park in. De bijzondere bankjes die ik on derweg tegenkom maken de wande ling extra vrolijk. Ik zie een exemplaar met hartjes, een bankje vol kleurig mozaïek en een zitplaats met een muur in het midden. Op den duur wordt het terrein hobbeliger. Ik hoor kinderen lachen en roepen en klim op een heuveltje om te zien wat daar te doen is. Het blijkt dat ik ben aange komen bij de waterspeeltuin. Het is dat ik het kinderfeestje niet wil ver storen, anders had ik de loopbrug ze ker even uitgeprobeerd om op het ei landje in het water te staan. Ook in de speeltuin vermaken kinderen zich prima. Annie Romijn uit Goes kijkt vanaf het gras naar haar spelende kleinzoon Kevin. „Ik kwam hier veer tig jaar geleden al met mijn kinderen, nu ben ik hier met mijn kleinzoon. Je kunt hier van alles doen, even naar de kinderboerderij, naar het water of wat eten bij de Vierlinden en midgetgol- fen. Toen ik laatst bij een vriendin was, hebben we hier in het park ge wandeld. Dat was ook leuk." Als ik bij de auto kom, zie ik pas het informatiebord. Als ik net iets verder had gewandeld, had ik de heemtuin met authentiek Bevelands landschap nog gezien. Des te meer reden om snel terug te komen. Bij de Marlemontse Plaat in het Verdronken Land van Saeftinghe komen regelma tig resten van een prehistorisch bos in een veenlaag tevoorschijn. Op verzoek van Stichting Het Zeeuwse Landschap en de gemeente Hulst zijn in de winter van 2005 met de inzet van Rijkswaterstaat twee stammen van fossiele eiken gebor gen. Van deze veeneiken zijn en kele schijven afgezaagd om ze te da teren met de jaarringenmethode. Via het tellen van jaar- of groeirin- gen kun je een nauwkeurige ouder dom van een boom verkrijgen. Elk ringenpatroon is uniek voor een bepaalde periode en streek. Door overlap van de periodes ontstaat een jaarringencurve, die tot dui zenden jaren teruggaat. De vroeg ste datering in de Nederlandse curve is in 2002 bijgesteld door da teringen van meerdere veeneiken uit de omgeving van Hoek en Ter- neuzen en gaat sindsdien terug tot 3643 voor Christus. Het onderzoek aan de twee exemplaren uit Saeftinghe is uitge voerd door Stichting RING in Amersfoort. De jaarringen van de eiken bleken niet te passen in de toen bekende reeks voor Zeeland. Om toch een indruk van de ouder dom van de bomen te verkrijgen is van één van deze door de Stichting Cultureel Erfgoed Zeeland een monster genomen, om dit met de radioactieve-koolstofmethode (C14) te laten dateren bij de Rijks universiteit Groningen. Uit dat on derzoek bleek dat de eik tussen de 5700 en 5550 jaar oud was! In het geval van de oudste datering is de boom ouder dan de bekende Zeeuwse curve en daarmee de oud ste boom van Zeeland. De jongste datering past wel in de curve, maar dan zal het jaarringenpatroon van de eik hier iets van afwijken en daardoor niet zijn herkend. Dit kan bijvoorbeeld zijn veroorzaakt door plaatselijke verschillen in bodem gesteldheid. De gedateerde eik, die 3,30 meter lang is met een door snede van ruim 50 centimeter, is te bezichtigen in het Bezoekerscen trum Saeftinghe te Emmadorp. De andere geborgen eik staat in de tuin van het Landshuis in Hulst. woensdag 28 juni 2017 Overal staan bijzondere bankjes. A Bruggetje in het park. OVer het water. Tweewekelijkse rubriek over ar cheologische vondsten in Zee land door Stichting Cultureel Erf goed Zeeland (SCEZ) Hans Jongepier Spelen en dieren aaien Joanne Karkdijk Een wekelijkse wandeling door Zeeland. Vandaag: De Hollandsche Hoeve in Goes A Zagen in de waarschijnlijk oud ste boom van Zeeland, fotoscez

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 38