Dow krijgt boete van ruim twee ton voor lekkage Tien generaties Van Strien 8 Stichting Het Zeeuwse Landschap gaat zich meer bekommeren om monumen tale boerderijen. Door restauratie en beheer van oude woningen en schuren wordt het platteland leefbaarder. NATUURORGANISATIE KOESTERING MONUMENTEN PC Bij het vervangen van een pompas- afdichting ging het zondagavond 7 december 2014 mis. Medewerkers constateerden dat er nog enige druk op de leiding was. Ze moesten daarom de leiding van de pomp af sluiten met een steek. Bij het aan brengen van de steek is een druk meter geraadpleegd, maar die bleek later de druk in een ander deel van de installatie te meten dan de me dewerkers dachten. Nietsvermoedend openden ze een deel van de leiding die niet vol ledig drukvrij was van methaan. Nadat de vergissing was geconsta teerd, lukte het niet de geopende leiding af te sluiten. De bouten wa ren op een onjuiste manier losge draaid. De pakking was verschoven. De leiding kon niet meer worden dichtgemaakt, waarop 3,45 ton me thaangas ontsnapte. Officier van justitie Ingeborg Koopmans stelde twee weken gele den tijdens de rechtszitting dat 'het bedrijf door het oog van de naald is gekropen, waarbij de fabriek, de werknemers, de omgeving en het milieu aan forse risico's zijn bloot gesteld'. De rechtbank gaat in haar uitspraak niet zover, maar stelt wel dat 'het incident gemakkelijk had kunnen leiden tot een zwaar onge val'. Gewonden zijn er niet geval len, ook was er geen materiële schade. Dow besloot de productie in een deel van het bedrijf direct stil te leggen. Om dit veilig te kunnen doen, moesten 'reststoffen' worden gefakkeld. Opvallend grote vlam men waren boven het bedrijf te zien, wat tot onrust in de verre om trek leidde. De Veiligheidsregio meldde indertijd dat de brandweer van Dow de situatie onder controle had en dat er geen gevaar was ge weest voor de omgeving. Dow is voor het incident tot een lagere boete veroordeeld dan de eis Incident had gemakkelijk tot zwaar ongeval kunnen leiden van officier van justitie Koopmans. Zij wilde een onvoorwaardelijke boete van 220.000 euro. De recht bank hield het op 210.000 euro, waarvan 70.000 euro voorwaarde lijk met een proeftijd van twee jaar. De rechtbank heeft laten meewe gen dat het bedrijf volledige open heid van zaken heeft gegeven, een onafhankelijk onderzoek heeft la ten instellen en na december 2014 ook extra voorzorgsmaatregelen heeft genomen. Toch is de opge legde boete niet veel lager dan de eis, omdat Dow al eens eerder is veroordeeld. In 2016 accepteerde het bedrijf na een lange procedure een straf van 1,8 miljoen euro voor incidenten tussen 2005 en 2008. Dow-woordvoerder Walter van het Hof laat weten het te waarderen dat de rechtbank heeft onderkend dat Dow het incident zeer serieus heeft genomen en de procedures heeft gestroomlijnd en aange scherpt. Vorig jaar kreeg het Zeeuwse Landschap boerderij Veldzigt bij Wolphaartsdijk in eigendom. De monumentale schuur van het complex wordt nog dit jaar geres taureerd. In de loop der jaren heeft de na tuurorganisatie al diverse monu mentale gebouwen in Zeeland in bezit gekregen. Daarnaast heeft de stichting 10.000 hectare natuurge bied in beheer. Voor directeur Marten Hemminga van het Zeeuwse Landschap is de restau ratie van Veldzigt een mooie gele genheid om te laten zien dat naast planten en dieren ook monumen tale gebouwen van belang zijn: „Sinds onze oprichting in 1936 staat in onze statuten dat we na tuur- en landschapsschoon bevor deren. Onder landschapsschoon verstaan we ook dat wat de mens heeft gemaakt. Vliedbergen, bin nendijken, de wallen van de Staats-Spaanse linies - daar richten we ons al heel lang op. Nu gaan we ons meer toeleggen op het ge bouwde erfgoed. Zoals we dat met Hoeve Van der Meulen bij 's-Heer Abtskerke hebben ge daan." Tot nu toe kunnen historische boerderijen als rijks- of gemeente lijk monument worden aange merkt. Probleem is dat die status vaak geen of nauwelijks geld ople vert voor restauratie en beheer. Veldzigt is sinds 1967 rijksmonu ment, maar budget voor opknap- werk kwam er niet. Dat is nu pre cies wat het Zeeuwse Landschap voor de boerderij in de Westkerke- polder bij Wolphaartsdijk wel gaat verzorgen. Eigenaar Adrie van Strien heeft Veldzigt 'om niet' aan het Zeeuwse Landschap overge dragen. Onder het beding dat hij er mag blijven wonen en dat zijn col lectie oude tractoren en werktui- VELDZIGT gen in de schuren kan blijven staan. En met de bindende af spraak dat alle noodzakelijke res tauraties worden uitgevoerd. De bolstaande muren van het varkenskot zijn inmiddels gestut. De boerderij stamt uit 1700, twee jaar nadat de bedijking van de Westkerkepolder werd vol tooid. Woonhuis en aangebouwde schuur hebben de eeuwen door staan. De schuur is 56 meter lang, de gebinten zijn origineel. In de zuidgevel zijn drie mendeuren met 'opgewipte' dakdelen aange- Als Zeeuwse Landschap willen we een vangnetfunctie hebben bracht. De rieten kap, vooral het noordelijke deel, is aan vervanging toe. Meteen bij aanvang maar ook later is er een groot aantal bedrijfs ruimtes bij gebouwd: een varkens kot, een 'vetstal' waar de stieren en koeien werden vetgemest, een wa genhuis en een schuur voor aard appels en uien. Directeur Hemminga: „Als een eigenaar niet zelf geld heeft voor ©nationale vacaturebank woensdag 28 juni 2017 Chemieconcern Dow in Terneu- zen is gisteren door de recht bank in Den Bosch veroordeeld tot een boete van 210.000 euro voor een lekkage van het explo sieve methaangas eind 2014. Van de boete is 70.000 euro voorwaardelijk. Volgens de rechtbank heeft het bedrijf op zettelijk een aantal veiligheids maatregelen niet getroffen. Harmen van der Werf Terneuzen -Rechtbank Den Bosch In de bres voor c Jan van Damme Boer Adrie van Strien (82) woont al heel zijn leven op Veldzigt. Hij is de tiende generatie, bij de oplevering in 1700 konden voor ouders meteen de boerderij pachten. Van Strien boerde samen met zijn broer David. Ze stopten vijftien jaar geleden, toen hun 72 hectare pacht grond werd ver kocht. De boerderij gebouwen konden ze kopen. Boer Van Strien is nooit ge trouwd geweest en heeft geen kinde ren. „Natuurlijk is het belangrijk dat de boerderij blijft bestaan. Jammer dat ik de laatste Van Strien ben. De weg hier in de pol der is ongeveer twintig jaar geleden naar onze familie vernoemd: de Van Strienweg. Tot die tijd was het de Westerkerkepolder- weg. Ik ben blij dat Het Zeeuwse Land schap de zaak op knapt. Vroeger stonden er vier mo numentale boerde rijen in deze polder. Dit is de enige die over is." -Directeur Marten Hemminga We Veldschuur Zwinpolder Kruisdijksc De muren van het varkenskot zijn gestut, fotosmarcelledavidse Interieur van de drie eeuwi Wat kan ik nog meer? Je wil een andere baan en weten waar je nog meer goed in bent. Vind met ons advies de baan die bij je past.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 35