Alleen Goes in top 100 toplocaties 5 KLEDERDRACHT MODEONTWERPSTER YOYCE BANH 112 NIEUWS NoSurrenderlid opgepakt moest het toch een design uitstra ling krijgen." Ze benaderde Klompenmakerij Traas in Heinkenszand en die ging aan de slag met een ontwerp. Het bleek nog niet zo makkelijk, maar na wat pijn en moeite was het re sultaat eindelijk daar: klomphak- ken in felle kleuren als geel en blauw, maar ook in natureltinten. Of ze lekker zitten? „Nee, helemaal niet", geeft Banh toe. „Mijn bege leiders waarschuwden me zelfs dat de modellen er misschien niet op konden lopen. Daarom heb ik de binnenkant nog wat comfortabeler en zachter proberen maken met maandverband en een antislip- laag." De aanhouder wint, bleek maar weer, want het is toch gelukt. De collectie heeft de naam L'étranger gekregen, wat 'vreemde ling' betekent in het Frans. „Omdat de kleding een beetje raar afsteekt in de mode van vandaag de dag", legt Banh uit. Daarnaast heeft het een link naar haar eigen verleden. Banh is namelijk in de jaren 8o ge vlucht naar Nederland, nadat Zuid-Vietnam de oorlog verloor. „De werktitel voor het project was Stranger in Zeeland, omdat ik me hier zo wel een beetje heb gevoeld: als een vreemde eend in de bijt." Banh heeft een dikke voldoende gekregen voor het eindproject en mag daarmee door naar het derde jaar van de Vlaamse mo deacademie. Wat haar ultieme droom is? „Een ei gen la bel op zetten met een eerlijke pro ductie in Vietnam, zo dat de mensen er daar ook van kunnen profite ren", zegt de de signer in oplei ding. Of dat ooit echt gaat lukken, durft ze niet te zeggen. „Maar ik ben er in ieder geval weer een klein stapje dichterbij." Man springt van boulevard Zeeuwse klederdracht saai en oubollig? Niet als je het een designer in opleiding laat maken. Dat bewijst Yoyce Banh (47) uit Kloetinge met de collectie die ze maakte voor de modeacademie in Sint Niklaas. Banh zit in haar tweede jaar van de opleiding modeontwerpen aan de Stedelijke Acade mie voor Schone Kunst in Sint Niklaas en kreeg daar het afgelopen schooljaar twee grote opdrachten: een historisch kostuum maken en een collectie met vier silhouetten (outfits van top tot teen). Ze liet zich voor de eerste op dracht inspireren door een Wal chers kostuum uit 1750. Samen met het Zeeuws Museum deed ze on derzoek naar de kleding uit die tijd. Toen ze vervolgens een mooi ont werp had gemaakt, wilde ze de col lectie met vier outfits er graag op afstemmen. „Daarom heb ik veel dezelfde stoffen, kleuren en prints gebruikt - zoals streepjes en ruit jes", zegt Banh. Als kers op de taart bedacht ze de klomp met een hak. Dat moest de outfits helemaal afmaken, want 'wat is er nou Zeeuwser dan een klomp?'. „Maar een klomp is tege lijkertijd ook best wel lomp", voegt Banh er lachend aan toe. „Door er een hak onder te laten zetten, Door er een hak onder te zetten, moest het een design uitstraling krijgen Behalve Goes staat geen enkele Zeeuwse gemeente in de economi sche ranglijst die weekblad Elsevier en Bureau Louter elk jaar maken. Goes staat op plek 14. 'Best of the rest' is Terneuzen op plek 113. Tho- len bungelt opnieuw onderaan (plek 333)- In het jaarlijks onderzoek 'Toplo caties' door weekblad Elsevier en Bureau Louter zijn alle 388 gemeen ten in Nederland tussen 2014 en 2016 beoordeeld op drie pijlers: het aantal arbeidsplaatsen en de sprei ding over sectoren, de toegevoegde waarde van arbeid (verschil tussen productie en verbruik) en het aantal startende bedrijven. De prestaties zijn vervolgens afgezet tegen het in woneraantal. Voor het eerste is in de bereke ning de toegevoegde waarde mee gewogen. Dat is de waarde die be drijven toevoegen door producten te be- of verwerken. De resultaten van het onderzoek zijn daarom niet één op één op te vergelijken met de uitkomst van vorig jaar. Niettemin zijn er opvallende ver schuivingen. Goes wint en schuift op van plek 33 naar 14. Terneuzen maakt een vrije val: van plek 36 naar 113. Waar Vlissingen vorig jaar op klom van plek 113 naar 80 is de ha vengemeente nu gezakt naar positie 188. In de Zeeuwse voorhoede be vinden zich Middelburg (124), Schouwen-Duiveland (126) en Sluis (139). Naast Vlissingen zijn er de middenmoters Noord-Beveland (197), Kapelle (233), Borsele (276) en Reimerswaal (290). De achterhoede wordt aangevoerd door Hulst (306), met Veere op de hielen (307). Hekkensluiter is (alweer) Tholen dat nog slechter uit de bus komt dan afgelopen jaar: van plek 310 naar 333. Vorig jaar weet het Thoolse college van burgemeester en wethouders de positie onder meer aan de na sleep van de sluiting van tabaksfa briek Philips Morris in Bergen op Zoom, waar veel Tholenaren werk ten. Het college wierp tegen dat er steeds meer bedrijfsgrond wordt verkocht en wees onder meer op komst van distributiecentrum Al ternate naar Tholen. Maar volgens het nieuwe onder zoek scoort Tholen op bijna alle in dicatoren negatief: economische structuur, economische vernieu wing, hoogwaardig arbeidsaanbod, de woningmarkt, ruimte en ligging ondanks het nieuwe stuk A4, voor zieningen en onderwijsaanbod. Volgens wethouder Frank Hommel zal Tholen nooit hoog scoren in zo'n onderzoek. „Het is appels met peren vergelijken." Economisch gaat het zeker niet slecht, zegt hij. „Bedrij ven hebben volop werk, er komen steeds meer mensen uit de bijstand en we verkopen meer bedrijfs grond." RANGLIJST Bermbrand in Kapelle woensdag 28 juni 2017 Yoyce Banh laat zich met haar collectie inspireren door een Walchers kostuum uit 1750. fotosnicodhont Saai? Oubollig? Integendeel! VLISSINGEN Een 30 ja rige man is gistermiddag zwaargewond geraakt omdat hij vermoedelijk van de Boulevard Evertsen in Vlissingen is gesprongen. Twee vrouwen waren ge tuigen. Zij meldden dat de man een aanloop leek te nemen om van de boule vard te springen. Zij belden direct 112. De man lag on deraan de boulevard waar maar een dun laagje zand lag. Hij kreeg van de hulp verleners zuurstof toege diend. Een traumahelikop ter, ambulanceteams en een strandjeep zijn opge roepen. De gewonde is met een ambulance naar het ziekenhuis in Goes ver voerd. AXEL De politie heeft gis teren een inval gedaan in een woning in Axel. Ook in Rotterdam is de politie een pand binnengedrongen. Dit omdat de politie op zoek was naar de vierde ver dachte van betrokkenheid bij de ontvoering en mis handeling van een Rotter dams No Surrenderlid. Gis teravond meldde de politie dat de 34-jarige man uit Axel alsnog in Rotterdam is aangehouden. De wonin gen waren onder leiding van de rechter commissa ris doorzocht. Daarbij werd in Rotterdam onder meer een stroomstootwapen in beslag genomen. Elodie Kint Goes -Yoyce Banh Goes is economisch de best presterende gemeente van Zee land. Frank Balkenende Goes Goes 14 Terneuzen 113 Middelburg 124 Schouwen-Duiveland 124 Sluis 139 Vlissingen 188 Noord-Beveland 197 Kapelle 233 Borsele 276 Reimerswaal 290 Hulst 306 Veere 307 Tholen 333 KAPELLE Aan de Noord- weg in Kapelle heeft gister middag een bermbrand ge woed. Er raakte niemand gewond. Ongeveer vijftig meter aan berm ging in vlammen op. De brand ont stond rond 13.15 uur in de berm naast een fietspad dat parallel loopt aan de Noordweg. De brandweer - aanwezig met zo'n vijf brandweerlieden uit Goes - heeft het vuur geblust met vuurzwepen en een straal water. Ook de politie was ter plaatse. Het gras in de berm was kortgeleden ge maaid en flink uitgedroogd. Vermoedelijk is het vuur ontstaan door een wegge gooide sigarettenpeuk.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 32