Tijd dringt voor Zeeuwse Lagune Zeeland dreigt broeinest te worden van georganiseerde misdaad Pas op voor Japanse kruiskwal bij Veerse Meer Initiatiefnemer afhankelijk van snelle besluitvorming Noord-Beveland 2017 4 Als er in januari geen door de gemeente goedgekeurd plan ligt voor de Zeeuwse Lagune, gaat het hele recreatieproject aan de Veerse Dam niet meer door. ALLE FAVORIETE WERKGEVERS GEFELICITEERD! PHILIPS „Het zou heel knap zijn als de ge meente Noord-Beveland voor die tijd een planologisch besluit zou nemen", erkent initiatiefnemer Marco Doeleman. Deze week is de definitieve tekst vastgesteld van de Zeeuwse Kustvisie, een samenwer king van de Zeeuwse kustgemeen- ten, natuur- en milieuorganisaties, toeristische belangenorganisaties, Rijkswaterstaat Zee Delta, water schap Scheldestromen en de pro vincie. Daarin staat dat op de Veerse Dam geen nieuwe bebouwing mag komen. De vraag is wanneer die be paling precies in werking treedt. De opstellers van de kustvisie gaan de afspraken de komende tijd vastleggen in regels. De provincie beschouwt de kustvisie als onder deel van het nieuwe Omgevings plan dat in september 2018 klaar moet zijn. Zodra er een ontwerp- omgevingsplan is, vervalt het hui dige omgevingsplan en dat is al voorzien in januari. Overgangsbeleid In een eerdere versie van de kustvi sie, waarin de kustbebouwing in Zeeland aan banden wordt gelegd, was de Zeeuwse Lagune opgeno men als een mogelijke uitzonde ring. In de notitie overgangsbeleid die deze week is vastgesteld, staat alleen nog dat een nieuw besluit over de Zeeuwse Lagune aan de dan geldende regels moet voldoen. Komt de gemeente Noord-Beve land dus uiterlijk begin volgend jaar met een bestemmingsplanwijzi ging om de Zeeuwse Lagune moge lijk te maken, dan zal de provincie Het zou knap zijn als er voor januari een planologisch besluit ligt dat toetsen aan het nu geldende Omgevingsplan. Komt het besluit van Noord-Beveland later, dan geldt feitelijk de kustvisie. Alternatieve locaties Onlangs stelde de gemeente een besluit uit, omdat eerst nog onder zoek wordt gedaan naar alterna tieve locaties. De vraag is wanneer dat klaar is. Dat maakt de tijd voor een besluit uiterst krap. „Ik ben afhankelijk van de snelle besluitvorming en de daadkracht van Noord-Beveland", zegt Doele man, die al vijftien jaar probeert een recreatieproject aan de Veerse Dam te realiseren. „Ik zal niet zeg gen dat ik er een hard hoofd in heb, maar het zou wel heel knap zijn als er voor januari een planologisch be sluit ligt." Het is niet nieuw maar het is dit keer wel heel duidelijk opgeschre ven, zegt commissaris van de ko ning Han Polman over het rapport Van de zijlijn bekeken. Daarin beto gen de twaalf commissarissen van de koning dat de politie het platte land links laat liggen. Het rapport kwam twee weken geleden al in de publiciteit. Wie het rapport met Zeeuwse ogen leest, ziet een ont luisterend beeld. In Nederland zijn omvangrijke gebieden ontstaan 'zonder beteke nisvolle politiefunctie: de politie is Criminele netwerken moeten worden gerechercheerd en opgerold uit het straatbeeld verdwenen, met uitzondering van af en toe een voorbijsnellend noodhulpvoertuig - een voertuig dat voor de agenten noodzakelijk is maar hen tevens afschermt van burgercontacten - en recherchecapaciteit is niet aan wezig'. Aanrijtijd Volgens de commissarissen is 'in waterrijke gebieden de infrastruc tuur nog eens extra lastig. Wan neer er iets gebeurt en de wagen is net aan de verkeerde kant van het gebied, dan kan de aanrijtijd oplo- Toezicht en handhaving zijn heel belangrijk voor Zeeland pen tot dertig minuten'. Dergelijke 'politieloze gebieden' kunnen 'broeinesten worden voor de geor ganiseerde misdaad'. 'Zorgpunt' Zeeland wordt expliciet genoemd bij het 'zorgpunt' over de politie te water. 'Burgemeesters van water rijk gebied ervaren bij de politie- inzet te water capaciteitsproble men, weinig kwaliteit, geen conti nuïteit, geen gebiedskennis en geen netwerk met andere water diensten', aldus de commissaris sen. 'Dit terwijl een provincie als Zeeland bijvoorbeeld voor een derde uit water bestaat, met een zeer intensieve bevaring in de combinatie van beroepsvervoer en recreatief gebruik'. In het kustge bied is de capaciteit van de politie onvoldoende voor 'zowel de hand having van de openbare orde als de justitiële taken. Er is geen enkel zicht op de georganiseerde crimi naliteit in jachthavens, men durft niet eens te gissen hoeveel illegale handel er via deze havens plaats vindt'. Polman: „Het is niet nieuw. Dit signaal heb ik eerder afgegeven. Toezicht en handhaving zijn heel belangrijk voor Zeeland. Crimi nele netwerken moeten worden gerechercheerd en opgerold. Dat vraagt recherchecapaciteit en die is er onvoldoende. Het kan niet zo zijn dat een rechercheteam uit Rotterdam of Breda alleen aan dacht aan Zeeland besteedt als het daar even rustig is. Daar hebben we de vinger op gelegd." „Burgemeesters zitten er bovenop. Zij zijn het lokale gezag, maar het beheer van de politie is nationaal geregeld. Wij willen de lijnen kor ter hebben, dat er nationaal aan dacht is voor de lokale prioritei ten." „Ik zie dat er beter wordt samen gewerkt, er is een Taskforce Bra bant Zeeland om de georgani seerde criminaliteit aan te pakken, maar de politiecapaciteit is er on voldoende. De vorming van het nieuwe kabinet is hét moment om erop te wijzen dat het geld voor politie niet alleen naar de grote steden mag gaan, maar ook naar het platteland." „De provincie is hier niet verant woordelijk voor. Ik heb als rijksor gaan meegewerkt aan dit rapport. In die hoedanigheid ben ik ge vraagd en ongevraagd adviseur van het kabinet. Ik heb regelmatig overleg met de ministeries van Binnenlandse Zaken en Veiligheid en Justitie. Natuurlijk kaart ik het daar aan." MIDDELBURG In de kreek bij het Veerse Meer zijn afgelopen dagen meer Japanse kruiskwallen aange troffen dan anders. De kwal kan ernstige allergische reacties veroor zaken. De GGD Zeeland, Rijkswa terstaat en de gemeenten Middel burg en Goes raden bezoekers af om bij de Grote Piet, tussen Sluis de Piet en de brug aan de Muidenweg, te zwemmen. Middelburg en Goes hebben gis teravond bekendgemaakt dat ze zo snel mogelijk waarschuwingsbor den gaan plaatsen. Varen en kanoën kan overigens wel gewoon op die locatie. De meeste kwallensoorten in het Veerse Meer zijn onschadelijk voor mens en dier. De Japanse kruiskwal kan wel voor klachten zorgen. Bij aanraking ontstaat jeuk, prikkeling en een rode huid. Mensen die last hebben van overgevoeligheid, kun nen heftiger op de aanraking reage ren. De GGD adviseert bij klachten de huisarts te raadplegen. Bij acute, ernstige allergische reacties, moet zo snel mogelijk medische hulp worden ingeschakeld. De Japanse kruiskwal is ongeveer twee centimeter groot. De naam is afgeleid van het kruisje dat op de kwal te zien is. Aan de rand van zijn lichaam heeft de kruiskwal korte tentakels. De kruiskwal is vooral te vinden in gebieden met veel water planten zoals wieren en zeegrasvel den. De kwal kan steken met zijn tentakels. woensdag 28 juni 2017 PC Ernst Jan Rozendaal Middelburg -Marco Doeleman, initiatiefnemer recreatieproject Zeeuwse Lagune Zeeland is een vrijwel politie- loos gebied, waar geen zicht is op de criminaliteit in de havens. Commissaris van de koning Han Polman luidt opnieuw de alarmbel. Ernst Jan Rozendaal Middelburg -Han Polman, commissaris van de koning FOTO LEX DE MEESTER - Han Polman (foto) Dat is buitengewoon alarme rend. Daarover zijn twee jaar geleden afspraken gemaakt. Vindt u dat er al die tijd niks is gebeurd? Waarom roept het provinciebe stuur dat niet harder? Op www.zwemwater.nl is een lijst te vinden van schone en vei lige zwemlocaties in Zeeland. Favoriete Werkgevers 2017 Gekozen door hoogopgeleiden 1 PHILIPS 2 SHELL FAVORIETE i WERKGEVER i AWARDS M Het Intermediair Imago Onderzoek meet al 15 jaar het werkgevers-imago en geeft inzicht in de ambities, drijfveren en verwachtingen van hoogopgeleiden. Uit het onderzoek komt jaarlijks de ranking met Favoriete Werkgevers van Nederland, gekozen door hoogopgeleiden. Nieuwsgierig naar de onderzoeksresultaten en de volledige ranking 2017? Ga naar: intermediair.nl/Favorietewerkgevers2017 3 RABOBANK Rabobank

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 31