Lopend vuurtje Zeeuws-Vlaming vermoord op de Filipijnen m F Bezoekers onwel in tent Havendagen 2 JAN VAN DAMME Column Wat een geblakerde woes tenij, gisteren in de krant. De brandbestrij- ders aan de Langeweg bij Axel lo pen er weifelend bij. Alsof ze zich afvragen of ze het vuur echt onder controle hebben. Die vraag kan ik beantwoorden. Links op de foto zie ik nog vlammen slaan uit een pakket stro. Ik zou mijn spuit nog eens richten, als ik brandweerman was. Dat heb je met dat droge weer, en een extreem vroege graanoogst. Ik moest denken aan die keer, dat ik met mijn vader op een stoppel veld bij Breskens liep. Het stro hadden we al geperst en opgela den. Hier en daar lag nog een plukje, dat net buiten de graaiende tanden van de stropers - stopérs, dus pers voor stro, voordat u denkt dat het over mannen met een jachtbuks gaat - was blijven liggen. Mijn vader had een zekere fasci natie voor vuur. Om zijn sigaren in de brand te houden had hij altijd een aansteker in zijn broekzak. Ook toen we daar op het veld bij Breskens liepen. Het was zomer, het was warm, het was droog. Hij hield het vlammetje van zijn aan steker onder een achtergebleven hoopje stro. Onder het mom van: opgeruimd staat netjes. De stroot jes vormden meteen een vrolijk kampvuurtje. Wat we niet hadden voorzien - althans ik niet - was dat ook de stoppels gortdroog waren. Toen heb ik voor het eerst de betekenis begrepen van 'een lopend vuurtje'. Naast ons veld stond een perceel met bruine bonen, aan de andere kant lag nog haverstro. Nu pani- keer ik niet zo snel, maar hier zag ik toch een veldbrand ontstaan, die het hele vissersdorp in de rook zou zetten. Of erger. Ik snelde het lopend vuurtje vooruit en maakte met mijn hakken en handen snel een soort van brandgangetje. Dat hielp. Het vuur bleef beperkt tot de hoek bij de opgang van het land. Een enkele keer duikt dat tafe reel nog wel eens op in mijn dro men. Brandende prairies rond Breskens. Met blusvliegtuigen die tevergeefs water storten op de ro kende akkers. Gisteren zag ik dus de foto in de krant. Mijn nachtmerrie. Maar dan nu op klaarlichte dag. Ik ga er weer wakker van liggen. i Brandende prairies rond Breskens. Met blusvliegtuigen die tevergeefs water storten DESTELLING Vandaag: Controle op drugs in haven moet hoogste prioriteit krijgen Reageer op pzc.nl Eens Oneens Toos Henk Paul Kusters Haven Antwerpen geen last van wereldwijde hack CDA wil actie tegen files Zoomland Stapje vooruit in strijd kinderkanker VLISSINGEN VCB organiseert excursieThermphos Familieleden van Kollaard in Ne derland hadden al enige dagen het vermoeden dat hem iets overko men was. Zij hebben maandag het ministerie van Buitenlandse Zaken ingeschakeld. Nederlandse verte genwoordigers op de Filipijnen raadpleegden daarop de autoritei ten. Die bevestigden gisteren dat Kollaard is vermoord. Het ministe rie kan nog geen mededelingen doen over de omstandigheden waaronder dit is gebeurd. Onder zoek door de politie in Angeles City moet eerst worden afgewacht. Kollaard was enkele tientallen ja ren lang een tamelijk bekend ge zicht in West-Zeeuws-Vlaanderen. In 1977 begon hij galerie Collaert in Oostburg, en later ook een mode zaak in Sluis. Daarnaast was Kol laard 'freelance' ambtenaar van de burgerlijke stand bij de gemeente Oostburg. Als zodanig raakte hij be gin jaren negentig betrokken bij een incident, een vechtpartij in het uitgaansleven in Sluis. Kollaard werd door de rechtbank niet schul dig bevonden, maar door het ge meentebestuur toch ontslagen. Daarna besloten ook de onderne mers uit Sluis hem uit de organisa tie van evenementen te weren en mocht hij niet langer Sinterklaas spelen in zijn woonplaats Water landkerkje. Na een juridische procedure haalde Kollaard zijn gelijk, waarna hij nog jarenlang mensen in de echt verbond. De afgelopen jaren verdween Kollaard, die op social media aangaf 'als christen te worstelen met zijn homoseksualiteit', grotendeels van de radar. Hij vertrok naar de Filipij- Kollaardzatopde Filipijnen een tijd in de gevangenis nen, waar hij - zo valt op te maken uit zijn eigen Facebookpagina - een poos in de gevangenis zat. Sinds zijn vrijlating, twee jaar geleden, was hij bezig met het opbouwen van een nieuw leven. Het incident deed zich voor na het optreden van de meidengroep 0'G3NE. „We moesten erg hoes ten", vertelt een bezoekster die anoniem wil blijven. „Ik was met een vriendin. We voelden allebei dat we weinig lucht kregen. We zijn snel de tent uitgegaan. Dat deden veel meer mensen. De tent liep in één keer leeg." De twee meiden besloten naar de Rode Kruis-post op het Veerplein te gaan. Opgeroepen ambulance personeel heeft hen daar onder zocht. De bezoekster: „We begon nen op een gegeven moment hele maal te trillen. Dat scheen erbij te horen. Na een halfuur werden we pas weer rustig." Op aanraden van de hulpverleners zijn de meiden bij thuiskomst direct onder de douche gegaan om 'alle troep' van zich af te spoelen. „Ik moest me maandag ziek melden. Zo slecht voelde ik me nog." De politie is op de hoogte van het incident. Een woordvoerster kan er niet al te veel over vertellen. Vol gens haar is traangas in de tent ge spoten. Beveiligers hebben aldus de woordvoerster nog geprobeerd een dader te achterhalen. Die is niet ge pakt. De bezoekster betwijfelt ove rigens of het traangas was. „Onze ogen deden niet zeer." Sandra Lambert, secretaris van de Havendagen Terneuzen, zegt het voorval 'enorm te betreuren'. „We proberen alle mogelijke voorzorgs maatregelen te treffen, maar je kunt kennelijk helaas niet alles voorko men." De organisatie gaat zich met de politie, de gemeente en het inge huurde beveiligingsbedrijf ernstig beraden. Lambert: „Iedereen mag van ons aannemen dat wij dit heel serieus zullen oppakken." OPSPORINSSPROSRAMMAS ERS SUCCESVOL woensdag 28 juni 2017 Gisteren: Ik raap gerust een maaltje oesters 893 stemmen ANTWERPEN Antwerpen heeft geen hinder ondervonden van de computerhack die containerrederij Maersk wereldwijd trof, aldus het havenbedrijf. Maersk heeft in Antwerpen geen eigen terminal, zoals in Rotterdam. De Maersk- schepen laden en lossen in Antwerpen bij de MPET-terminal van de bedrijven MSC en PSA in het Deurganckdok bij Doel. Communicatie met schepen is ook gewoon mogelijk. MIDDELBURG De Statenfractie van het CDA wil dat de provincie zich aansluit bij de lobby van de gemeenten Ber gen op Zoom, Moerdijk en Steenbergen om het dichtslibben van het knooppunt Zoomland te voorkomen. Waar de A4 en de A58 samenkomen, staan regelmatig files. De drie gemeenten hebben dit al aangekaart bij mi nister Melanie Schultz van Haegen. Ook de Bra bant-Zeeuwse Werkge vers dringen aan op actie. VLISSINGEN Mede dankzij de financi ële steun van Stichting Jayden hebben onderzoe kers van het AMC in Am sterdam een ontdekking gedaan die belangrijk kan zijn voor de behandeling van neuroblastoom kin derkanker. De onderzoe kers publiceren binnen kort in Nature Genetics over een nieuw celtype dat resistent is tegen che motherapie. Jayden heeft de afgelopen jaren in Goes bijna 860.000 euro ingezameld. Anders dan vermeld in de column van Ernst Jan Rozendaal organiseert niet de provincie maar Van Citters Beheer de excursie die Zeeuwen op 8 juli kunnen maken naar het terrein van de voormalige fosforfa- briek Thermphos. In een overzicht op de site zee- land.nl stond de provin cie aanvankelijk wel als organisator aangeduid. De West-Zeeuws-Vlaamse kun stenaar Joop Kollaard (63) is eind vorige week om het leven gebracht in Angeles City op het Filipijnse Luzon. Hij woonde daar al enkele jaren. Martijn de Koning Harmen van der Werf Terneuzen A Jos Kollaard op archiefbeeld met een schilderij van zichzelf als ambtenaar van de burgelijke stand, foto peter nicolai Op de Havendagen in Terneuzen zijn bezoekers zaterdagnacht onwel geworden, nadat ze een onbekende stof hadden ingea demd in de tent op de rondweg. Volgens de politie zou het om traangas gaan. Harmen van der Werf Terneuzen ..HER! bAN l HERKENT U bEZE MAN?NEEM bIRECT CONTACT OP MET... HUH? EEN PAPESAAI IK ZIE HELEMAAL SEEN PAPESAAI

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 2