Wim Jonk brengt de visie van Cruijff naar België 24 Bijna drie jaar wist de FIFA het belastende onderzoeksrapport bin nenskamers te houden. Tot erger nis van fans, voetbalbonden en - niet in de laatste plaats - de maker van het dossier: de Amerikaanse advocaat Michael J. Garcia. Maan dagavond verkondigde de Duitse krant Bild het felbegeerde rapport in bezit te hebben. Een reeks van smeuïge publicaties zou volgen, zo beloofden de Duitsers. Nog geen 24 uur later publiceerde de FIFA het document zelf, in een poging verdere schade aan het toch al zo gebutste imago te voorkomen. Volgens de wereldvoetbalbond zou volgende week toch al gesproken worden over publicatie van het rap port. Dat het noodgedwongen nu al openbaar is gemaakt, zegt de FIFA toe te juichen 'in het belang van de transparantie'. Het onderzoek naar de toewijzin gen van het WK van 2018 aan Rus land en het WK van 2022 aan Qatar is al vanaf het begin een hoofdpijn dossier voor de FIFA. Van de 22 toenmalig bestuursleden zijn er nu slechts drie over. Het leeuwendeel werd de afgelopen jaren beboet, ge schorst of permanent verbannen. Schimmig Dat het toenmalig bestuur, geleid door Sepp Blatter, Garcia en zijn team liever kwijt dan rijk was, blijkt duidelijk uit het rapport. Op mede werking konden de onderzoekers nauwelijks rekenen. Neem Angel Villar Llona, de huidige vice-presi dent van de UEFA, bijvoorbeeld. De Spanjaard vroeg de onderzoekers herhaaldelijk wie hun opdrachtge ver was en vertelde ze dat het 'voor hun eigen bestwil' beter was als ie mand anders hun taken zou over- nemen. Ondanks gebrek aan mede werking staat het 430 pagina's tel lend rapport vol met schimmige constructies en onethische deals. Zo werd duidelijk dat Sandro Ro- sell, voormalig voorzitter van FC Barcelona, als loopjongen fun geerde voor het Qaterese bidteam. De Spanjaard maakte bijvoorbeeld twee miljoen dollar over op de rekening van de 10-jarige dochter van de inmiddels verbannen FIFA- official Ricardo Texeira. De 53-ja- rige Rosell stuurde bovendien mails naar het Qaterese bidteam waarin hij hen 'bedankt voor de transactie'. Ook komen tal van stemmen- deals aan bod in het rapport. Zo geeft Geoff Thompson, stemge rechtigde én lid van het Engelse bidteam (WK 2018), toe een stern- afspraak te hebben gemaakt met Mong-Joon Chung van het Kore aanse bidteam (WK 2022). Het Nederlandse/Belgische bid (WK 2018) kwam vlekkeloos uit het onderzoek van Garcia. Dat kan niet worden gezegd van het Russische bid, maar Garcia vond ook geen hard bewijs dat Rusland en presi dent Vladimir Poetin op een onge oorloofde manier stemmen voor het WK 2018 hebben geworven. Het FIFA-bestuur stelde eind 2014 het rapport op een nader te be palen moment volledig openbaar te zullen maken, zij het onder be- Het bid van België en Nederland kwam vlekkeloos uit het onderzoek paalde voorwaarden. Tot gister middag was dat nog niet gebeurd. Wel vormde het rapport de basis voor schorsingen, arrestaties en de inval in een luxueus hotel in Zürich in 2015 waarbij zes FIFA-officials werden opgepakt. Onomstotelijk bewijs dat de WK's van 2018 en 2022 'gekocht' zijn, is er echter niet. Dit verbaast Marjan Olfers, hoogleraar Sport en Recht, niet. „Stel dat het omge kochte FIFA-lid in een mail zijn omkoper bedankt voor een geldbe drag én daarbij de geleverde tegen prestatie noemt. Dat is erg dom, maar bovendien onvoldoende voor vervolging. In het strafrecht geldt: één bewijs is geen bewijs. In een tuchtzaak ligt dat anders. Dan geldt een zachtere mate van bewijs. Een panel moet dan beslissen of iemand schuldig is of niet." Bij de FIFA is dat de taak van de ethische commissie. En laat dat nu net het orgaan zijn dat verantwoor delijk was voor het verdoezelen van het rapport. Wim Jonk en Ruben Jongkind wa ren de afgelopen maanden vaker in het buitenland dan thuis. De aard bol over om onder de noemer 'Cruyff Football' de visie van de overleden legendarische nummer 14 uit te dragen. Airmiles genoeg inmiddels, maar een concrete deal werd gisteren juist vlak over de grens gesloten. Met Voetbal Vlaanderen, de Vlaamse tak van de Belgi sche voetbalbond KBVB. Maar wat houdt het concreet in? Het team van Cruyff Football, bij Ajax ver trokken toen ook Johan Cruijff zijn handen van de club aftrok, gaat de ko mende twee jaar trainers bijspijkeren. Oefenmeesterbij profclubs, maar ook amateurs. Vorige week bij RC Genk kregen 200 trainers een cursus tech niektraining met 'Cruijffiaanse prin cipes'. Met Jonk, oud prof en voormalig hoofd opleidin gen van Ajax, als vooruitgeschoven post. Maar waarom België? Het is duidelijk dat het Belgische voetbal een mooie ontwikkeling heeft doorgemaakt sinds zij in 2000 zijn gestart met hervormingen," zegt Jonk. „Zeven tien jaar na dato zijn de resultaten voor de hele voetbalwereld zicht baar. Het is mooi en herkenbaar dat de initiatiefnemers destijds mede zijn geïnspireerd door Johan Cruijffs visie. Deze samenwerking voelt dan ook als een logische ver volgstap." KNVB Maar is een samenwerking met de Néderlandse voetbalbond helemaal geen optie? Ruben Jongkind, de rechterhand van Jonk, die in het verleden ook bij Ajax werkte, zegt: Wij zijn er voor clubs en bonden die waarde zien in de visie van Cruijff, dus zeker ook voor de KNVB. We zijn eerder dit jaar ook op gesprek geweest in Zeist en onze intenties zijn positief. Maar de KNVB is nu nog bezig met de her ziening van het beleid rondom cur sussen en bijscholingen. Trainers moeten cursussen doen om zo ge noeg punten te behalen en hun li centie te behouden. Op dit moment staan wij dus nog niet tussen het aanbod. Maar misschien verandert dat na de zomer, als er meer duide lijk wordt over de richting die de KNVB gaat kiezen. Wat dat betreft ligt de bal in Zeist." woensdag 28 juni 2017 FIFA haalt duister rapport GO Het verborgen onderzoeksrap port naar mogelijke corruptie bij de toewijzing van de WK's 2018 en 2022 is eindelijk openbaar. De bestaande vermoedens van omkoping worden versterkt, maar niet bewezen. Emiel Poeiert Zürich zelf uit de la De Russische president Poetin (r) poseert met de Braziliaanse voetballegende Pelé. fotoap Wim Jonk gaat Vlaamse trai ners volgens de voetbalge dachte van Johan Cruijff bijspij keren. Bij de zuiderburen dus, maar waarom niet bij de KNVB? Daniël Dwarswaard Rotterdam Wim Jonk, het uithang bord van Cruyff Football FOTO PRO SHOTS

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 24