Staking onderwijs Wereldwijde aanval treft ook Nederlandse bedrijven 'Het Dorp' bestaat nog Zeeuwse basisscholen voeren massaal actie Duizenden leraren protesteren op Malieveld In Nederland lagen twee grote con- tainerterminals in de Rotterdamse haven gisteravond laat nog plat. Ook pakketbezorger TNT, farma ceut MSD en de 38 vestigingen van Raab Karcher zijn getroffen. De aanval van gisteren is heftiger dan de aanval van vorige maand, stelt internetbeveiliger Fox-It. Dit virus kan op meerdere manieren infiltreren. De cyberaanval ging 's middags als een lopend vuur de wereld over en legde overal computers stil. De Deense containergigant Maersk was één van de eerste slachtoffers, maar al snel werden veel meer be drijven getroffen. De Amerikaanse farmaceut Merck, de Russische oliegigant Rosneft, het Britse ad vertentiebedrijf WPP, het Spaanse voedselconcern Mondelez, de Franse glasproducent Saint Gobain: overal gingen de computersyste men plat. In Oekraïne werd het vliegveld bij Kiev getroffen, net als meerdere banken. Ransom Ransomware - 'ransom' is Engels voor gijzelen - is een virus dat pc's van gebruikers op slot zet. Pas na betaling van losgeld kan de compu ter weer worden gebruikt. Het virus kan binnenkomen door op een on veilige link te klikken, een e-mail- bijlage te openen of een geïnfec teerd bestand te downloaden. Vorige maand maakte malware WannaCry over de hele wereld slachtoffers. In een dag waren 230.000 computers in 150 landen geïnfecteerd. Onder meer Britse ziekenhuizen, de Duitse spoorwe gen en het Spaanse telecombedrijf Telefonica werden het slachtoffer. Onduidelijk is welke hackers ach ter de huidige aanval zitten. Op geïnfecteerde computers verschijnt Wie geld overmaakt naar de digitale portemonnee van de hackers, krijgt de gegijzelde bestanden niet terug een tekst, waarin 300 dollar in bit- coins wordt geëist. Dat bedrag moet naar een speciale digitale porte monnee worden overgemaakt. Wie dat doet, krijgt de gegijzelde bestanden echter niet terug. Het is volgens internetsecuritybedrijf Fox-IT namelijk onmogelijk om de makers van de software te bereiken voor de oplossing. Hun e-mail- adressen zijn door de providers ge blokkeerd. In Nederland is farmaceut MSD, de Nederlandse dochter van Merck, getroffen. Zowel op de vestigingen in O ss als in Haarlem kwam de pro ductie deels stil te liggen. Bij Raab Karcher - bekend van de hogedruk spuit - stond het werk bij alle 38 fi lialen stil. Maar het voornaamste slachtoffer is de Rotterdamse ha ven, waar Maersk twee van de tien terminals bezit. De schade bij TNT is nog onbekend.P2 EN P6 Herbeleef Sonnevelds klassieker in Den Dungen Nieuwsmedia Baangarantie? Word biohacker of robotreparateur P10 EN ZEELAND 2 Voor de tweede keer in korte tijd hebben computercriminelen bij tientallen bedrijven de compu tersystemen gegijzeld. De aan val is heftiger dan vorige maand en betalen van losgeld lijkt zin loos. David Bremmer Leon van Heel Rotterdam P8 Instabiel weer met kans op 21°C een bui pzc.nl Ook voor het laatste regionale nieuws Jaargang 259 De PZC is onderdeel van: Prijs €2,10 Geen krant ontvangen? Bel 088-0561510 7 11688 5 5 5 530 Geld Goed

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 1