te Korte appjes van jongeren kunnen heel direct en onbeleefd overkomen 12 Bellen - jongeren doen het niet meer, merkt ook journalist Marjolijn de Cocq. De communicatie bestaat uit een spervuur van appjes. „Wij denken: wat oppervlakkig.maar die berichtjes hebben een enorm bindend effect." Kunnen we pizza eten en als je ze zelf gaat maken, neem blauwe kaas mee'; 'Hey hebben we een map waar A4 in kan weet je wel en zo niet kan je die dan kopen'; 'Yoghurt jam rijstwafels'. Zomaar wat appjes van mijn 13- jarige dochter aan haar moeder. Niks 'lieve mam, mag ik', niks 'lieve mam, wil je'. Dit is hoe zij communiceert. Met een spervuur aan korte medede lingen, zonder aanhef of interpunc tie. Als ze al belt, doet ze dat ook via Whatsapp, want dat heeft een gratis belfunctie - de boodschappen even bondig of kortaf. Telefoneren, het is voor de mobiele generatie van nu de minst gebruikte functie op hun smartphone. En tele- foonetiquette, iets waar bedrijfsma tig nog cursussen voor blijken te worden gegeven, is voor de appertjes de minste zorg. 'Hey ik hier', is mijn dochters introductie bij de dagelijkse Facetimesessies met haar beste vriendin. Als er al een introductie is. Zoals de vader van een leeftijdge nootje reageert: „Mijn zoon is zo on beleefd aan de telefoon dat ik denk dat het maar beter is dat hij helemaal niet meer belt totdat hij op inburge- ringscursus is geweest." Uit de Monitor Jeugd en Media van stichting Kennisnet, gespecialiseerd in iet en onderwijs, blijkt dat 68 pro cent van de jongeren het liefst in be- richtvorm communiceert - tegen over 18 procent die belt. Van alle apps die ze gebruiken, geven jongeren aan vooral Whatsapp niet te kunnen missen als functie op hun mobiel. Maar help, hoe moet dat dan met de omgangsvormen? Wat komt er zo terecht van die dochter van mij, als ze niet eens een beleefd telefoongesprek kan voeren? Patti Valkenburg, hoogleraar media, jeugd en samenleving aan de Universiteit van Amsterdam, relati veert. „We bellen allemaal minder", constateert ze. Kijk hoe het interview met haar tot stand kwam: eerst een mailt je, pas daarna een belafspraak. En die 'onbeleefdheid', als je het zo wilt noemen, kun je volgens Valken burg, auteur van het boek Scherm- gaande jeugd, breder trekken. „De huidige jongere generaties hebben meer zelfvertrouwen. Ze zijn asser- tiever en, als uiterste, narcistischer. De jonge moderne mens is veel min der bescheiden in het benaderen van anderen. De omgangsvormen zijn sowieso enorm gedemocratiseerd en informeel geworden. Dat proces is al in de jaren 60 ingezet." Daarnaast, zegt Valkenburg, heb ben de sociale media een ontrem- mend effect. „Dat je je eerder, direc ter uit, is op sociale media bijna de norm geworden. Meer directe con tacten, meer directe vragen, meer di recte positieve of negatieve reacties. Dat leidt uiteraard tot een veran derde communicatie." De eindeloze salvo's korte berich ten die pubers elkaar sturen, Valken burg vindt ze zelfs mooi. „Allemaal van die kreten zo heel kort achter el kaar, als wij dat zien, denken we: wat oppervlakkig. Maar als je het echt goed bekijkt, zie je dat ze enorm bin dend werken. „Wat ze willen weten, is dat de an der er is. De eigen taal van pubers hebben ze ook met die sociale media vormgegeven. En al die kleine bood schappen betekenen samen wat, al is dat voor ons moeilijk te begrijpen. Je moet het zien als een pointillistisch schilderij: al die kleine puntjes vor men samen een groter geheel." Verjaardagsfeestje van een 14-ja- rige, geschetst door haar moeder Hanne van der Kolk. Groep meiden in een kringetje op de grond. Met hun telefoon. „En maar Whatsappen en Snapchatten, terwijl ze dus naast elkaar zitten. Hun sociale leven gaat constant door op hun telefoon en als je even niet meedoet, heb je gelijk iets gemist." Omgangsvormen Jongeren moeten hun identiteit nog ontwikkelen, zegt etiquettedeskun- dige Gonnie Klein Rouweler van Image Consultancy, en stemmen hun taal af op het taalgebruik binnen hun (Whatsapp)groep. „Maar dat zullen ze naarmate ze ouder worden vanzelf ook weer corrigeren. Je moet ze die ruimte geven. Daarnaast moet je ze als ouder wel de normen en waarden bijbrengen en zelf het goede voorbeeld geven. Zodat ze wel mee krijgen wanneer ze met twee woor den moeten spreken. In hun commu nicatie is alles korter en sneller, ze schrijven woorden niet meer voluit. Hun sociale leven gaat constant door op de telefoon en als je even niet meedoet, heb je gelijk iets gemist Maar als ze later gaan solliciteren, moeten ze wel duidelijk kunnen communiceren en formuleren." We moeten wat omgangsvormen betreft in dat snelle berichtjesverkeer nog onze weg vinden, zegt Klein Rouweler. Maar etiquette is iets wat meegaat met de tijd, dus ook daar zullen zich duidelijker regels ont wikkelen. Lief en behulpzaam De telefoon, zegt Remco Pijpers van Kennisnet en Mijn Kind Online, is als minicomputer voor jongeren een heel ander medium geworden. „En nee, dat vind ik niet jammer. Uit on derzoek van onder meer de Universi teit van Amsterdam blijkt dat ze er veel profijt van hebben, dat ze die be richtjes, 'texting', ervaren als een vei lige manier om met elkaar te com municeren." De dochter van Hanne van der Kolk belt nog wel - soms. „Naar mij toe altijd heel kort: 'ja hoi, goed, ik app je.' Maar ik denk echt dat kinde ren best kunnen aanvoelen wanneer ze beleefd moeten zijn, al is dat mis schien een aanname." Mijn dochter trekt zich het liefst terug op de wc als ze haar zeldzame telefoongesprekjes voert - niet van wege telefoonangst, maar uit pri- vacyoverwegingen. Die telefoontjes zijn met mijn Whatsapp- en Snap- chatvrije moeder, dus ze zal wel moeten. „Hoi oma", meer mag ik niet horen. Maar volgens mijn moe der is ze dan best gezellig en mede deelzaam. Oef. Het kan dus wel. Ach, dat kortaffe, zeg Pijpers, dat hoort ook bij de leeftijd. „Ik denk dat jongeren echt wel weten hoe het hoort en niet hoort, en dat het hele maal goed zit met deze generatie. Ze zijn vaak ook heel lief en behulpzaam naar elkaar toe en ja, dat uiten deze generaties met appjes, foto's en emo- ticons." woensdag 28 juni 2017 PC 1 Marjolijn de Cocq Amsterdam Jongeren sturen el kaar eindeloze salvo's korte berichtjes, foto HOLLANDSE HOOGTE/ROGER DOHMEN FOTOGRAFIE —Hanne van der Kolk

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 12