Aantal zelfdodingen onder ouderen stijgt Nu alles van Andrélon /GRfWSl. paskaart EUWS 11 AjisMtxJj] Fji r if r.-'V 'if', - Terreur was jarenlang het handelsmerk van de Colombiaanse guerrillagroep FARC. Nu de wapens zijn ingeleverd, maken de strijders zich op voor hun terugkeer in de maatschappij. Ook de Nederlandse Tanja Nijmeijer. In het vroegere FARC-bolwerk Mesetas was gisteren een ceremo nie om de ontwapening van de guerrillagroep te markeren, in het bijzijn van de leiding van de FARC en de Colombiaanse president luan Manuel Santos. Volgens de Verenigde Naties hebben de 6.800 overgebleven strijders 7.132 geweren, pistolen en andere wapens ingeleverd. Die worden omgesmolten tot herden kingsmonumenten. Eind vorig jaar sloten de guerrillabeweging en Colombia een akkoord dat een einde maakte aan 52 jaar strijd. Het verdrag leverde president Santos de Nobelprijs voor de Vrede op. De FARC, ooit ontstaan om de belangen van arme boeren te ver dedigen, wil verder als politieke partij en zou kans maken op zeker tien parlementszetels. De ex-guerrillero's zijn onder gebracht in aangewezen gebieden, zogenaamde transitiezones. Zij blijven daar tot VN-waarnemers alle 900 wapenopslagplaatsen hebben leeggehaald die door de FARC zijn doorgegeven. Dat moet in september zijn gebeurd, waarna de strijders kunnen terugkeren in de maatschappij. De strijders moe ten nog verschijnen voor een waarheidscommissie of vredestri- bunaal. Ze riskeren taakstraffen tot maximaal acht jaar. Ook Tanja Nijmeijer (39) is on dergebracht in zo'n overgangs zone. De Nederlandse sloot zich op haar 24ste aan bij de FARC en was onder meer betrokken bij aan slagen in de Colombiaanse hoofd stad Bogota. In 2010 zetten de Amerikaanse autoriteiten haar op de terreurlijst. Ook belandde ze op de opsporingslijst van Interpol. Nijmeijer groeide de laatste ja ren uit tot een boegbeeld van de FARC. In het Cubaanse Havana onderhandelde zij namens de or- ganisatie mee over vrede. Daar leerde ze ook haar vriend kennen, guerrillero Boris Guevara, die zichzelf vernoemde naar zijn grote voorbeeld, de Argentijnse revolu tionair Che. Het akkoord tussen de FARC en de regering werd aanvankelijk in een referendum verworpen door de Colombianen. Veel mensen vonden dat de strijders er te ge makkelijk van afkwamen, na de ja renlange terreur. Gevreesd wordt dat het nooit lukt om nog deze zo mer alle wapens te bergen. Som mige opslagplaatsen liggen diep verscholen in het oerwoud. Tegen de tijd dat de VN-medewerkers daar zijn, kunnen de wapens al zijn gestolen door criminelen. Een recente opiniepeiling van Amerikaans onderzoeksbureau Gallup wees uit dat meer dan de helft van de Colombianen geen vertrouwen heeft in het vredes proces. Het steekt veel mensen dat enkele FARC-kopstukken amnestie of strafvermindering is beloofd. Bovendien is er met het verdwijnen van de FARC een vacuüm ontstaan in de co caïnesmokkel, waar paramilitai ren en criminele bendes in springen. Verder leeft de angst dat de ex-strijders geronseld worden door de paramilitairen, die werken in opdracht van grootgrondbezitters. Het geweld in Colombia laaide in 1964 op bij een conflict over landeigendom. Linkse strijders, rechtse paramilitaire groepen en het leger vochten een bloedige strijd, die aan 260.000 mensen het leven kostte. Ruim 60.000 mensen zijn vermist en zeven miljoen sloegen op de vlucht. Derk Bolt Dat geweld duurt in delen van het land voort. De belangrijkste rebellenbeweging nu is ELN, die medio deze maand televisie maker Derk Bolt en cameraman Eugenio Follender ontvoerde en na zes dagen weer vrijliet. An dere, kleinere groepen strijden om de lucratieve cocaïnehandel en plegen aanslagen. Zo kwa men eerder deze maand drie vrouwen om het leven bij een bomaanslag in een winkelcen trum in de Colombiaanse hoofdstad Bogota. Toch gaat het de goede kant op. Het land kent het laagste moordcijfer sinds 1970 en het vredesakkoord tus sen de FARC en de regering houdt stand. Dat blijkt uit nieuwe cijfers van het CBS. Het totale aantal zelfdodingen neemt al jaren niet of nauwelijks toe, maar wel onder 60-plussers: van 13,2 op de 100.000 mensen (in 2000) naar 15,5. „Het risico is nog altijd het grootst onder vijftigers, maar we zien een verschuiving naar de ou dere leeftijdsgroepen", zegt CBS- onderzoeker Jan Latten. Mannen zonder partner zijn de grootste ri sicogroep. Het CBS heeft geen onderzoek gedaan naar de achtergrond van de verschuiving. „Maar ik kan me voorstellen dat het debat over le vensbeëindiging ermee te maken heeft", zegt Latten. „Dat gaat vooral over mensen op hogere leeftijd, en die worden door zo'n discussie toch aan het denken gezet." 1.894 mensen maakten vorig jaar een einde aan hun leven, 23 meer dan in 2015. Gemiddeld zijn dat ruim vijf zelfmoorden per dag. Het aantal mannen dat zelfmoord pleegt ligt twee keer zo hoog als het aantal vrouwen. Afgezet tegen de groeiende bevolking ligt het totale cijfer even hoog als 25 jaar geleden: 11,1 per honderdduizend. Nederland kent in vergelijking met andere Europese landen rela tiefweinig gevallen van zelfdoding. De meest recente Europese cijfers laten zien dat in Rusland zelfdo ding het meest voorkomt (21 per 100.000 inwoners), gevolgd door Hongarije en Slovenië. Ook België en Frankrijk scoren hoog. bij ©Kruidvat "Iggj /xnd^) woensdag 28 juni 2017 GO f Gerben van 't Hof Rotterdam/Mesetas De linkse guerrillabeweging FARC heeft 52 jaar lang een bloedige strijd gevoerd tegen de regering. Het conflict draaide om landeigendom. Het aantal zelfmoorden onder mensen boven de 60 neemt toe. In andere leeftijdscategorieën blijft het aantal zelfmoorden juist stabiel. Peter Groenendijk Heerlen (ndréïor^ Biotin Strength Andrélon) élnnl I ,1, Kokos fr Boost j m t n rék Keuze uit het hele Andrélon assortiment m.u.v. mini's en multipakken. **2+2 wordt verrekend als 50% kassakorting. Per combinatie kan de prijs verschillen. Actie loopt van 26 juni t/m 9 juli 2017

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 11