Malieveld schreeuwt om knaken Tjeenk Willink roept Christenunie en D66 op tot respect 10 meer salaris voor leraren basisonderwijs, maar VVD ligt dwars PvdA-vicepremier Lodewijk As- scher wil dat leraren er komend jaar loon bij krijgen. In principe is dat een kwestie die op de formatietafel ligt, maar als VVD, CDA, D66 en Christenunie daar niet voor Prins jesdag uitkomen, zal de PvdA de sa larisverhoging zelf in de begroting regelen, zo beloofde hij eerder al in deze krant. De PvdA heeft de druk sindsdien flink opgevoerd, stellen ingewij den, en dat is tegen het zere been van - nu nog - coalitiepartner WD. Fractieleider Halbe Zijlstra stak zijn ergernis gisteren niet onder stoelen of banken: „Asscher is niet handig bezig", zei hij onomwonden. Pre mier Rutte liet weten teleurgesteld te zijn in Asscher. Basisschoolleraren hebben giste ren met tienduizenden tegelijk hun woede geuit over de lage salarissen, hoge werkdruk en het dreigend le rarentekort. 's Ochtends begon zo'n i Politiek Den Haag speculeert zelfs op mogelijke val van demissionair kabinet 90 procent van de scholen uit pro test een uur later, 's middags drom den de juffen en meesters met 5.000 man sterk samen op het Haagse Malieveld. „Wij willen minder taken, wij willen meer kna ken." Volgens de VVD gaat de PvdA met de looneis voor leraren in tegen de demissionaire status van het ka binet, dat zijn ontslag al heeft aan geboden. Het wordt geacht alleen lopende zaken af te handelen en geen nieuw beleid te formuleren. Dat laatste is aan een nieuw kabi net. „Dan had Asscher aan de for matietafel moeten gaan zitten", al dus Zijlstra. Ook CDA en D66 ergeren zich aan de actie van Asscher. „Ik vind dit echt niet kunnen", zegt CDA- leider Sybrand Buma. „Lopende za ken afhandelen als je fors verloren hebt is niet leuk, maar hoort er wel bij." D66-voorman Alexander Pechtold vindt dat Asschers 'ge loofwaardigheid' in het geding is. In de wandelgangen wordt zelfs gespeculeerd dat Asscher het reeds demissionaire kabinet zou kunnen laten vallen, als de VVD niet in stemt met hogere salarissen voor het basisonderwijs. Asscher is niet onder de indruk van de verwijten. Het staat in het staatsrecht nergens geschreven dat dit niet mag, stelt hij. „Als al die he ren zich nou richten op de onder handelingen, dan hebben we dit probleem straks helemaal niet." In deze krant riep Asscher de onder handelende partijen eerder al op om tempo te maken. „Wij dachten dat deze slogan zo voor de hand lag, dat die niet origi neel zou zijn", zegt juf Joeke. Niets bleek min der waar. „Ja, dat voelt heel goed", zegt ze be scheiden. Met een bus reisde de juf van montessori school Boven 't IJ in Amsterdam af naar Den Haag. Als er iemand is die vanuit de grond van haar hart protesteert, is zij het wel. „Ik heb zelf zes maanden met een burn-out thuis geze ten." Extra geld zou leuk zijn, maar juf Joeke staat hier vooral om te strijden tegen de werk druk en voor meer han den in de klas. En zo zijner hier meer. Drie juffen van basisschool Schatkamer in Zwolle lopen met sa- farihoedjes op het hoofd. Met satéprikkers hebben ze er een af beelding van een bak stenen muur op ge monteerd. Die staat symbool voor een muur van onbegrip, met de rug tegen de muur. „Je moet in het onderwijs werken om op dit idee te komen, hè", zegt juf Jacqueline Schepers la chend. Toch is de boodschap bloedserieus. Deze pro testerende leraren voe len zich niet gehoord door politiek Den Haag. Al jaren krijgen ze er ta ken bij, zoals de zorg voor leerlingen met een 'rugzakje', maar de be loning wordt er niet be ter op. Bovendien verdwij nen er eerder handjes in de klas, bijvoorbeeld onderwij sassistenten, dan dat er mensen bij komen. Precies daarom loopt het protest, dat de twee meesters Thijs Roovers en Jan van de Ven een paar maanden geleden met PO in Actie start ten, storm. In een mum van tijd had hun face- bookpagina ruim 40.000 volgers. Het lukte Roovers en Van de Ven om zo'n 6.000 van de iets meer dan 7.000 basisscholen een uur later te laten beginnen. Ze kregen het ook nog eens voor elkaar om rond de 5.000 leraren vanuit het hele land naar het Malieveld te laten komen. In zijn eindverslag vraagt hij om wederzijds respect voor eikaars op vattingen in 'kwesties van geloof en levensovertuiging'. Eerder noemde D66-leider Alexander Pechtold een coalitie met de Christenunie 'onge wenst'. Met name op medisch-ethi- sche onderwerpen liggen de twee partijen mijlenver van elkaar af. Het kostte Herman Tjeenk Willink (PvdA) dan ook een maand om na een proces van afstrepen VVD, CDA en D66 tóch aan tafel te krij gen met de Christenunie. Hij bena drukte gisteravond dat D66 de Christenunie nooit had uitgeslo ten. Tjeenk Willink zegt er alle ver trouwen in te hebben dat de vroe gere kemphanen elkaar na de eerste breuk in de kabinetsformatie aan tafel weer zullen vinden. „Ze heb ben het allemaal zelf gedaan. Ik was enkel procesbegeleider." Dat de kabinetsformatie dit keer een lastige puzzel blijkt, komt vol gens de informateur omdat kabi netten in ons land in het politieke midden worden gevormd, terwijl - dat middenveld steeds smaller wordt. Daarom moeten de vier par tijen die deze week gaan onderhan delen volgens de informateur steun zoeken bij oppositiefracties. „Het gaat om kabinet en Kamer. Niet om kabinet en een deel van de Kamer." Volgens hem zijn vrijwel alle an dere fractievoorzitters het daarmee eens. De informateur legde zijn eind verslag gistermiddag al voor aan de leiders van VVD, CDA, D66 en Christenunie. Na het Kamerdebat van vandaag is Tjeenk Willink in- formateur-af en geeft hij het stokje door aan Gerrit Zalm. De oud-mi- nister van Financiën gaat naar ver wachting later deze week met de partijen onderhandelen. Die gesprekken zijn nog niet be gonnen of nieuwkomer Christen- Unie is al in het coalitie-keurslijf gedwongen. Zo verdween gisteren de naam van ChristenUnie-Kamer- lid Joel Voordewind onder een mo tie die de strenge bonuscultuur wil handhaven, terwijl de partij toch groot voorstander is van lage bo nussen. Volgens partijleider Gert- Jan Segers was de motie plots 'on tijdig'. „We gaan hier aan de onder handelingstafel over praten." Overigens was de Christenunie niet de enige partij die gisteren te gen het partijstandpunt in stemde. CDA keerde zich tegen een motie over de verlaging van het eigen ri sico in de zorg, terwijl dat wel in het verkiezingsprogramma staat. woensdag 28 juni 2017 GO Kabinet ruziet over loon juf Het ten einde lopende ver standshuwelijk tussen VVD en PvdA krijgt toch nog een vlam mend slot. De partijen liggen met elkaar in de clinch over ho gere salarissen voor leraren. Deborah Jongejan Den Haag Minder taken, meer knaken! Juf Joeke Beenhakker is ver baasd dat juist de leus die haar leerlingen op een spandoek kalkten over het Haagse Ma lieveld schalt. Ellen van Gaaien Den Haag Informateur Tjeenk Willink roept D66 en Christenunie op bij de onderhandelingen over een nieuw kabinet splijtzwammen als voltooid leven niet op de spits te drijven. Jan Hoedeman Hanneke Keultjes Den Haag Herman Tjeenk Willink fotoanp 5.000 leraren demonstreren op het Malieveld, foto arie kievit/anp

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 10