■Kal 9 mm 'Ik begreep soms niks van die Stemwijzer' 'Even stemmen werd een hele discussie' WÊ0M ■tylgU VERKIEZINGEN TOEGANKELIJKHEID Overheid en politieke partijen doen te weinig om Nederlandse verkiezingen toegankelijk te maken voor blinden en mensen met een verstandelijke beperking. De helft van hen gaat niet stemmen. Dat blijkt uit onderzoek in opdracht van het College voor de Rechten van de Mens, de toezichthouder op de na leving van het VN-verdrag Rechten van Personen met een Handicap. Dit verdrag bepaalt dat mensen met een beperking volwaardig aan de samen leving moeten kunnen deelnemen en dus ook zelfstandig moeten kunnen stemmen. Maar daar schort het nodige aan. Het college kreeg bij de verkiezingen voor de Tweede Kamer in maart zo'n t20 klachten binnen. Reden om de toe gankelijkheid te onderzoeken. Uit het onderzoek, dat werd uitge voerd door het Trimbos-instituut en het Nederlands instituut voor onder zoek van de gezondheidszorg (Nivel), Er wonen mensen in een inrichting waar de directie de stempassen niet eens uitdeelt. blijkt dat de helft van de mensen met een verstandelijke beperking niet stemt. Van de mensen met een ver standelijke beperking die wel hebben gestemd, ondervond 40 procent pro blemen in het stemlokaal, met name bij het lezen, begrijpen en invullen van het stembiljet. Zij hadden graag hulp gekregen in het stemhokje als dat was toegestaan. Het overvolle stembiljet is ook een probleem voor blinden en slechtzien den. 30 procent van degenen die meededen aan het on derzoek had er moeite mee. Bovendien bleken niet alle stembureaumedewer kers ervan op de hoogte dat blinden en slechtzienden wel iemand mee mogen nemen om te helpen. Maatregelen om mensen met een handicap te helpen bij het uitbrengen van hun stem zijn vooral gericht op mensen in een rolstoel. Voor verstan delijk gehandicapten is nauwelijks aandacht. Verkiezingsprogramma's en de taal van politici blijken voor men sen met een verstandelijke beperking vaak onbegrijpelijk. Een afgewogen keuze maken is zo moeilijk. Ook de stempas is voor veel mensen een on duidelijke oproep. Adriana van Dooijeweert, voorzitter van het College voor de Rechten van de Mens zegt dat de Nederlandse re gering het VN-verdrag te beperkt uit legt. Hulp bij het stemmen mag vol gens de overheid alleen door mensen het stemlokaal binnen te helpen. Al leen blinden en slechtzienden mogen iemand mee in het stemhokje nemen. „Volgens ons moet ook iemand met een verstandelijke handicap een hel per mee het hokje in kunnen nemen. We hebben signalen gekregen dat de niet-stemmers de voorbereiding te lastig vinden. Dat heeft te maken met de begrijpelijkheid van de partijpro gramma's. Er zijn mensen die in een inrichting wonen waar de directie de stempassen niet eens uitdeelt. Ze be ginnen er niet aan omdat het te inge wikkeld is." Van Dooijeweert zegt dat stemmen met de computer veel kan verbeteren. „Dan kun je werken met logo's van partijen, foto's, kleuren en braille voor slechtzienden." In Nederland werd de stemcomputer tien jaar gele den in de ban gedaan, nadat bleek dat de ma chines op afstand uit te lezen waren. Een goed digitaal alter natief is er nog steeds niet. Het College vindt dat er snel naar alternatie ven zoals stemmen per post of via een computer moet worden gekeken. maandag 26 juni 2017 stemhokje Ton Voermans Utrecht Adriana van Dooijeweert Adriana van Dooijeweert. FOTOSHODYCAREMAN Te weinig hulp voor blinde in 't Caron Landzaat (35) uit Gouda had moeite om zijn keuze te maken. Hij heeft een aan au tisme verwante stoornis. Grote hoeveelheden nieuwe informa tie verwerken gaat moeizaam. k raadpleegde de Stemwijzer om mijn keuze te maken, maar sommige stellingen moest ik wel vier keer lezen voor ik ze een beetje begreep. En bij drie of vier kwam ik er echt niet uit, daar kon ik niks mee dus klikte ik 'neutraal' aan. Uiteinde lijk rolde er GroenLinks uit, daar kon ik wel mee leven. Ik wil zelf stemmen en niet iemand machti gen. Als je zelf stemt dan voel je dat je een beetje invloed hebt." „Het taalgebruik moet veel sim peler. Al die moeilijke woorden hoeft niet. Ik kijk altijd naar het Jeugdjournaal, daar lukt het ook om informatie eenvoudig te ver tellen. Het is kinderlijk, jip-en-jan- neketaal, maar heel begrijpelijk. Er komt zoveel informatie op je af in de verkiezingstijd. Volgend jaar zijn de gemeenteraadsver kiezingen in Gouda. Geen idee hoe ik dan informatie krijg die ik begrijp. Gouda zal geen stemwij zer op internet hebben. Die ver kiezingsprogramma's met veel tekst kan ik niet lezen. Door die moeilijke woorden slaan politieke partijen veel mensen over." Suzanne van den Bereken (38) uit Nieuwegein is volledig blind. Ze kreeg op het stembureau te horen dat haar man haar niet mocht helpen. I N at doet wat met je auto- nomie. Ik had iemand Ikunnen machtigen, maar dat wilde ik niet. Het is mijn stem." Ze ging met haar man naar het stembureau. Hij zou haar helpen. „Dat werd echt gê nant. Eerst werd in het stembu reau niet tegen mij maar tegen mijn echtgenoot gepraat. Hij kreeg mijn stempas. Dat noemen wij altijd het 'wil-zij-een-kopje- koffiesyndroom'. Op een gege ven moment stond hij zijn stem biljet in te vullen en daarna zou hij die van mij doen. We stonden samen in het stemhokje. Toen kreeg ik te horen dat dat niet mocht. Je kunt aan mijn ogen zien dat ik blind ben én ik heb een blindenstok. Ik zei: 'Nou me neer, hij brengt mijn stem uit. Dat is toegestaan.' Er ontstond een hele discussie in het bijzijn van wel achttien mensen. Ik moest met mijn blindenstok in de hand uitleggen dat ik blind ben. Uitein delijk mocht het. Het liefst zou ik zelfstandig met een computer mijn stem uitbrengen. Dat heet gelijke behandeling."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 9