8 TEGENDRAADSE INTERVIEWS Heel de wereld wacht met smart op de genadeklap voor Islamitische Staat. Volgens hoogleraar Efraim Inbar zou vernietiging een 'strategische vergissing'zijn. De ineenstorting van het kalifaat leidt tot diaspora van terroristen in het Westen In verschillende hoofdsteden staat de champagne al koud. Is lamitische Staat (IS) staat in Raqqa en Mosul met de rug te gen de muur. Meter voor meter verovert een internationale strijdmacht de laatste twee bolwerken van de moslim-extremis ten. Als de steden vallen, vliegen de kurken eraf. Wereldleiders zullen de dag prijzen dat het in 2014 uitgeroe pen kalifaat ophoudt te bestaan, dat IS eindelijk van de kaart is geveegd. Voor Efraim Inbar, tot vorig jaar di recteur van het Begin-Sadat Cen trum voor Strategische Studies in Is raël, is dat te kort door de bocht. „Om twee redenen: Islamitische Staat is niet het grootste gevaar in het Mid den-Oosten. Dat is Iran. Bovendien is de strijd tegen het terrorisme meer gediend bij een zwak IS dan een ver nietigd IS", zegt de 70-jarige, in Boekarest geboren, politicoloog en expert in strategische doctrines. Met een beetje kanker ben je nog steeds zwaar ziek. Alleen als alle kankercellen zijn vernietigd, ben je weer beter. Geldt dat ook niet voor het kalifaat en Islamitische Staat. De terreur stopt pas als de laatste IS-strijder is gesneuveld? „Allereerst kun je het terrorisme niet elimineren. Dat zal er altijd zijn, je moet ermee leren leven. De organisa tie van Abu Bakr al-Bagdadi is een magneet voor geradicaliseerde mos lims over heel de wereld. Deze vrij willigers zijn in een kalifaat veel be ter in kaart te brengen. Dat bespaart onze inlichtingendiensten ongeloof lijk veel werk", zegt de oud-directeur van de onafhankelijke, nabij Tel Aviv in Israël gevestigde denktank. „Als ze er sterven als martelaar, op het slag veld, is dat een zegen voor de landen waar ze vandaan komen. Maar als het kalifaat niet meer bestaat, keren deze vrijwilligers mogelijk weer terug naar huis. Met alle problemen van dien. Dan hoeft Islamitische Staat geen tijd en energie meer te besteden aan de bescherming en het bestuur van de eigen staat. De ineenstorting van het kalifaat leidt tot een diaspora van terroristen waardoor meer mos lims in westerse landen zullen wor- den besmet, zullen radicaliseren. Is lamitische Staat kan zich dan hele maal richten op het plegen van terro ristische aanvallen op andermans grondgebied. Als het kalifaat blijft voortleven, blijven er extremisten sneuvelen." „Een zwak, zwalkend IS kan de aan- trekkingskracht van het kalifaat on dergraven. Dit is lang niet het kalifaat waar elke fundamentalist van droomt. Maar als de staat van IS wordt vernietigd door een machtige, door de VS geleide coalitie dan sluit dat prima aan bij de beschuldigingen van Islamitische Staat dat het Westen de islam probeert te vernietigen. Dat is juist een voedingsbodem voor meer moslim-extremisme, voor die steeds weer terugkerende droom van een wel succesvol kalifaat." „De kracht van IS moet niet worden overschat. IS kon groeien door de zwakte van anderen. Hun offensie ven in Syrië en Irak konden slagen omdat zij gericht waren tegen ver zwakte legermachten in 'failed sta tes', mislukte staten. Toen de tegen standers zich begonnen te organise- PASPOORT ren begon het kalifaat meteen te ver kruimelen. Ook tegen milities zon der staat, die van de Koerden, moeten IS-strijders het afleggen. En laten we eerlijk zijn, buiten het kalifaat zijn de terreuraanslagen in het Westen voor alsnog het werk van Tone wolves', mensen die zich laten inspireren door Islamitische Staat. Maar het zijn geen aanslagen die vanuit Raqqa zijn georkestreerd." „Zonder de staat van IS zijn de pro blemen van al die mislukte staten niet weg. Syrië, Irak, Libië, Somalië, Jemen, ze zijn en blijven mislukte staten. Irak en Syrië zullen ook nooit meer worden zoals ze vroeger waren. Laten we eerlijk zijn, wie help je nu met de val van Islamitische Staat? President Basher al-Assad spint er garen bij, en Iran en de Libanese mi litie Hezbollah. Zij zijn de grootste winnaar. Als het kalifaat, in een ge controleerde situatie, zou blijven be staan dient dat een strategisch doel. Dan blijven de handen van Iran en Syrië gebonden, kan Hezbollah zich niet weer helemaal concentreren op anti-westerse acties vanuit Libanon. Waarom zou je Iran meer controle geven in Irak, in Syrië? Natuurlijk zijn IS-strijders door en door slecht maar sommige tegenstanders zijn geen haar beter. Als het kalifaat ver dwijnt, groeit de hegemonie van Iran in het Midden-Oosten, krijgt de rol van Rusland er meer glans en wordt de tirannie van Assad in leven ge houden." „Onzin. Iran wordt in het Westen ernstig onderschat. Iran is een groter gevaar dan Islamitische Staat voor de vrede in het Midden-Oosten. Olie en gas brengen miljarden in het laatje, ze hebben een kernbom en proberen een groot-sji'itisch rijk te vormen, via Irak, Jemen, Syrië en Libanon. Donald Trump ziet dat grote gevaar wel. Hij ziet niets in het kernakkoord met Iran. Dat is inderdaad een 'bad deal'. Om het gevaar van Iran in te dammen moet er dit gebeuren: zijn bondgenoot Assad mag de oorlog in Syrië niet winnen, Saoedi-Arabië moet in de oorlog met Jemen tegen de sji'itische Houthi's worden ge steund, Qatar dat zaken doet met Iran en terroristen dient verder te worden geïsoleerd en eigenlijk zouden de nu cleaire installaties van Iran moeten worden gebombardeerd. In de tus sentijd zou het kalifaat van IS een goed instrument zijn in de ondermij ning van het ambitieuze plan van Iran om in het Midden-Oosten de grote baas te worden. Daarom moet je het kalifaat en IS niet vernietigen. Ze dienen een groter doel." maandag 26 juni 2017 Met nieuws, duiding en meningen krijgen wij een beeld van grote, ingewikkelde thema's. Maar soms hebben we iemand nodig die ons weer laat twijfelen. Daarom een reeks interviews met dwarsdenkers. 'Houd IS gewoon in stand' Hans van Zon •£V> T.-V. Efraim Inbar: „Iran is een groter gevaar dan Islamitische Staat voor de vrede in het Midden-Oos ten. Donald Trump ziet dat." fotoamirlevine Maar het kalifaat zet het terro risme van Islamitische Staat wel op de wereldkaart. Terroristen ver dienen geen eigen staat. Met de val van Raqqa en Mosul wordt wel de macht van Islamiti sche Staat gebroken. Efraim Inbar, gebo ren 22 januari 1947 in Boekarest, Roe menië. Politicoloog en expert strategi sche ontwikkelin gen Midden-Oos ten. Professor emeritus in poli tieke studies aan de Bar-llan Univer siteit in Israël. Oprichter/directeur (tot 2016) van het Begin-Sadat Cen ter for Strategie Studies (BESA). Auteur van ver scheidene boeken. Als het kalifaat valt, zijn Syrië en Irak bevrijd van een enorme on ruststoker. Dan komt er meer sta biliteit. Zonder het kalifaat heeft het Wes ten juist de handen vrij om andere problemen, bijvoorbeeld de aspira ties van Iran, in toom te houden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 8