Terneuzen voorlopig niet aardgasvrij De grappig leuke film Verschrikkelijke Ikke 3 20 ZE Kinderen op nachtdierenkamp in de Braakman 7 Vlakbij de boerderij van de Staats bosbeheer aan de Braakmanweg bij Biervliet hebben ze hun tenten op geslagen. 's Nachts heeft het wat ge regend. Dilia Timmers, één van de begeleiders, prijst zich zondagoch tend gelukkig. „We kunnen geluk kig in de boerderij ontbijten." Van de jeugdclubs van 't Duumpje, de Visdiefjes genaamd, en de Steltkluut, de Stekkertjes ge naamd, mogen zesjarigen al lid worden. Deelnemen aan het kamp mag 'pas' vanaf acht jaar. Dilia: „Zes of zeven jaar vinden we te jong." De slaperige ogen van de deelnemers verraden waarom. Stuk voor stuk zijn ze natuur- en vooral dierenliefhebbers. Mick Bo- gaert (9) uit Hulst: „Ik hou van ko nijnen en kikkers. In Spanje heb ik ook wel eens een waterslang gevan gen." Hij wil later bioloog worden. Vincent Vermeulen (12), ook uit Hulst, vindt het vooral leuk de na tuur in te trekken. „Zit ik ook niet zo vaak achter mijn iPad, zegt m'n moeder." Het ontbijt zit erop, de muizen- Zo mooi om te zien hoe snel die kinderen dierennamen leren jacht kan beginnen. Her en der zijn diervriendelijke vallen verstopt. Carlein van de Luyster (15) uit Bres- kens, de jongste begeleider die al vaak met het kamp meeging, neemt het voortouw. Ze volgt een groene opleiding aan het Edudelta College in Goes. De eerste val brengt 'ge luk'. Er zit, ziet Carlein direct, een bosmuis in. Ze pakt het diertje bij z'n nekvel om te bepalen of het een vrouwtje of mannetje is. De muis is er niet van gediend en bijt. „Zo, dat voelde rot, als een scherpe spelden prik." Nachtvlinder Vader Johnny du Buck uit Oost burg, lid van de vogelwerkgroep van 't Duumpje, loopt ook mee. „Het is zo mooi om te zien hoe snel die kinderen alles leren", steekt hij zijn enthousiasme niet onder stoe len of banken. „Je hoeft de naam van een vogel maar één keer te noe men en ze vergeten het niet meer." Zijn dochter Kyara (10) staat later bij eerder gevangen nachtvlinders. Een exemplaar met roze tekenin gen blijft op haar neus zitten. Ze hoeft niet lang na te denken over de naam: „Groot avondrood heet die." En weg is de nachtvlinder, zoals de muizen al direct zijn vrijgelaten. Aardgas zorgt voor bodemdaling en aardbevingen in Groningen. Elek triciteit is in principe als verwar mingsbron ook milieuvriendelij ker, waarmee een bijdrage wordt geleverd aan het tegengaan van de verdere opwarming van de aarde. GroenLinks Terneuzen vond het dan ook teleurstellend dat uit een recent onderzoek van de landelijke organisatie Natuur en Milieu bleek dat 64 procent van alle nieuw bouwhuizen in Nederland nog op aardgas worden aangesloten. Raadslid Ernst Jonker wilde wel eens weten hoe de situatie in Ter neuzen is. Het college van B en W heeft hem onlangs geantwoord. Terneu zen heeft weliswaar begin dit jaar het Zeeuws Energieakkoord gete kend, maar uit de antwoorden aan Jonker blijkt dat van uitvoering van klimaatafspraken in de praktijk nog bitter weinig terecht komt. Na een periode van stilstand sinds 2008-2009 door de economi sche crisis wordt in Terneuzen weer aardig wat nieuw gebouwd. Aardgasvrij wordt die nieuwbouw echter niet. B en W verschuilen zich daarbij achter het verleden. De Terneuzense wijk Othene, Buitenweg in Axel en het plan Kennedylaan-West (winkel centrum plus appartementen) zijn gepland in een tijd dat aardgasvrij nog geen issue was. Geld speelt ook een rol, geven B en W aan. Lande lijk zijn er wel Green Deal-afspra ken gemaakt over aardgasvrije wij ken, maar (extra) financiële midde len zijn niet beschikbaar gesteld. Alleen kennis en ervaring worden gedeeld. In Zeeland zijn al meerdere aard gasvrije wijken, de eerste in Goes. Nu volgen ook Middelburg en Veere. Met name woningcorpora ties zijn ook in Zeeuws-Vlaanderen bezig energiezuinige huurwonin gen te bouwen. Onder meer Clavis doet dit bij de herstructurering van een deel van de wijk Lievenspolder in Terneuzen, waar 117 verouderde woningen worden vervangen door 95 nieuwe huizen met zonnepane len als klimaatvriendelijke energie bron. IN DE REGIO Blik op de toekomst Fietstochten in landwinkel Start leesgroep geschiedenis 0©G Ga naar pzc.nl/vi3 maandag 26 juni 2017 £V Carlein van de Luyster kijkt of een gevangen muis een vrouwtje of een mannetje is. foto peter nicolai Wilde muizen zijn niet voor de poes De nacht doorbrengen in een bos en ook nog op muizenjacht gaan, negentien leden van de kinderclubs van natuurbescher mingsverenigingen 't Duumpje en de Steltkluut deden het afge lopen weekend. Harmen van der Werf Biervliet - Johnny du Buck, Oostburg Terneuzen blijft achterlopen met het aardgasvrij maken van wij ken. Harmen van der Werf Terneuzen AXEL Hoe ziet de toe komst van Axel eruit? In museum Het Warenhuis in Axel is vanavond, maandag, iedereen welkom om daar over te praten in het Axels Café, een ini tiatief van de ge meente Terneuzen en de werkgroep Promotie Axel. Het doel is nieuwe ideeën samen te brengen voor onder meer samenwer king tussen onder nemers, sport en natuur, zorg en wel zijn en kunst en cul tuur. De bijeen komst begint om 17.30 uur met een broodjes- en soep maaltijd. HENGSTDIJK Wie graag een uit gestippelde route in de streek fietst, kan sinds kort terecht in landwinkel Oude Stoof aan de Zuid- dijk 6 bij Hengstdijk. Verschillende rou tes liggen daar klaar, onder meer de Fortenroute bij Hulst en 'Door de oude polders van Ossenisse'. De landwinkel is open van dinsdag tot en met zaterdag. TERNEUZEN In de bibliotheek van Terneuzen wordt morgen, dinsdag, om 14.00 uur de aftrap gege ven voor een lees groep geschiede nis. De deelnemers maken een keuze uit een door histo rici gemaakte boe kenlijst. Boeken worden besproken aan de hand van leeswijzers met dis cussievragen. Stichting Senia die door het land lees- groepen onder steunt, is erbij be trokken. HENGSTDIJK Het is zaterdag druk in de Catharinakerk in Hengstdijk. De grootste tweedehands boekenmarkt van Zeeuws-Vlaanderen trekt veel volk. Buiten dansen meiden van volksdansgroep Hava Naguila uit Vogelwaarde en is het markt. Hengstdijk viert het tweedaagse Midzomerfeest, een traditie die de Stichting Behoud Catharinakerk na de oprich ting in 1994 in het leven riep. Secretaris Eddie Prince: „De opbrengst van jaarlijks enkele duizenden euro's helpt ons onze trots, onze kerk uit 1892, in stand te houden." FOTO PETER NICOLAI MOOIE OPBRENGST 'Ik vond het een hete leuke film, vooral dat (ftTflillions gingen zingerÏÏHet grappigste was het kleine meisje met een geit die dacht dat het een eenhoorn was!'

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 75