Ralf Kokke (28) wint Kunstschouw Award Tourgids 2017 Scherpe schelpen opgeruimd 21 Startsein op de Oosterschelde voor reddingscampagne voor duikers Vier reddingboten van de KNRM, de helikopter van de Kustwachten en vijftien duikers hielden zaterdag een realistische oefening op de Oosterschelde. De training is het start sein van een cam pagne die de zicht baarheid van duikers boven water moet verbeteren. Om half tien meldt duikschip De Admiraal via de marifoon dat twee duikers onwel zijn gewor den. Daar zat de bemanning van KNRM-station Neeltje Jans op te wachten. Het gas gaat erop en met dertig knopen (55 km per uur) laveert de Koopmansdank door het wed- strijdveld van het Deltaweekend naar de Zeelandbrug. Open red dingsboot Fred vaart in het witte kielzog mee. Intussen probeert de navigator de positie van de duikers te bepalen. Maar dat gaat niet goed. „25 punt 37. Dan zouden ze ergens in Noorwegen moeten zitten", verzucht de navigator. „Dat zal wel 51 punt 37 moeten wezen. Dit schiet niet op." Net onder de brug zet de schipper de motoren stil. Waarheen nu? Nog eens contact met De Admiraal over de krakende marifoon. „Ziet u ergens een boei?" Ja, die ziet de schipper. „EV 10 LFI8 S." Er wordt gelachen. „Oke. Engels Vaarwater 10, dus." Het gas gaat er weer op. Aan het roze signaalboeitje is te zien waar de verloren duikers drij ven. Langzaam achteruitvarend benadert de Koopmansdank ze. Twee bemanningsleden laten de achterklep neer en trekken met veel moeite een bewusteloze man aan boord. Zuurstof, dekens, bran card. De duiker kreunt. „Dit wil je in het echt niet meemaken", zegt iemand. De andere duiker man keert niets en gaat vlot over de klep. De gewonde moet naar het ziekenhuis en daarvoor is de Save And Rescue-helikopter uit Rotter dam opgeroepen. Die zet onder luid geraas een verpleger en een brancard aan boord. Zo gaat het ook op de Dorus Rijkers, de red dingboot van Hansweert. De open reddingboten hebben ook duikers aan boord, maar krijgen geen be zoek van de heli. Als we naar een duikongeval moeten, is het meestal goed mis „Je ziet vaak dat het eerst aange komen schip al het werk doet," vertelt KNRM-schipper Johannes Post na afloop. „Bij deze oefening is het gelukkig beter verdeeld." Als duikersschepen en reddingsboten als een groot vlot naast elkaar drij ven, blikken de opvarenden terug. De communicatie verliep slecht aan het begin en de duikers zou den het waarderen als iemand van de KNRM te water gaat om de op redding wachtende duikers gerust te stellen. „Wil ik wel eens probe ren", antwoordt Post. „Als ik maar niet in de knel kom, want aan boord heb ik mijn mensen ook hard nodig." De oefening was het startschot van een campagne die herkenning van duikers aan de oppervlakte moet verbeteren. Zij zouden daar voor een felgekleurde uitrusting moeten dragen en met hun pers lucht een kleurig signaalboeitje moeten opblazen. De KNRM rukt gemiddeld acht keer per jaar uit voor duikongevallen. „Op de Oos terschelde hebben we het elk jaar wel een keer", licht Post toe. „Dat is niet vaak. Maar als het gebeurt, is het meestal goed mis." BURGH-HAAMSTEDE Kunst schilder Ralf Kokke (28) uit Dor drecht heeft zaterdagvond de Kunstschouw Award 2017 in ont vangst genomen. De prijs werd uit gereikt tijdens het slotdiner van de jaarlijkse kunstweek in restaurant De Schouwse Hoeve in Burgh- Haamstede. De jury was onder de indruk van het schijnbare gemak in het werk van Kokke. Alles lijkt zomaar te ontstaan, maar dat is bedrog. De schilder beheerst techniek en ma teriaal volledig. Zijn werk is af, net als de presentatie. De jury adviseert de jonge kunstenaar om met de zelfde durf en hetzelfde uitgangs punt grotere schilderijen te maken. Kokke exposeerde afgelopen week in galerie Au-3 in Kerkwerve. De Kunstschouw Award is een aanmoedigingsprijs en bestaat uit het bronzen beeld 'Op naar de top' van Marian van Puyvelde en een geldbedrag van Stichting Renesse. Twee andere kunstenaars, Elleke Hageman en Michiel Wirtzkregen als stimulans een materiaalprijs. Kokke, Hageman en Wirtz wer den genomineerd uit een selectie van acht jonge deelnemers aan de Kunstschouw. Elleke Hageman ex poseerde in Hoeve Ruimzicht in Renesse. Zij is nog in ontwikkeling. De jury verwacht dat ze het met haar twee- en driedimensionale beelden ver gaat brengen. Hoewel Michiel Wirtz volgens de jury perfect realistisch kan tekenen, hoopt de jury op nog meer 'voyeu ristisch' avontuur in zijn werk, dat afgelopen week in schuur De Wilde in Brijdorpe was te zien. De jury van de Kunstschouw 2017 bestaat uit docent Ans Rijnders, kunste naar Chrystl Rijkeboer en consu lent cultuureducatie Imke Elstak. OUWERKERK Zo rond de vijfentwintig mensen - jong en oud - hebben zaterdag scherpe oesterschelpen onder de water lijn geruimd bij het strandje van Ouwerkerk. Door de re cente storm lag er meer dan an dere jaren, maar nu is het er weer een stuk veiliger. Koos de Vuilnisman van de stichting NME vertelde de kinderen over de gevolgen van zwerfvuil voor vissen en vogels. Dat leidde spontaan tot een wedstrijdje zwerfvuil zoeken. Dat zwerf vuil is verzameld in de jutbak die de dorpsraad van Ouwerk erk heeft geadopteerd. Dorps bewoners, ondernemers, dorpsraad en andere betrokke nen werken hard aan de kwali teit van het strandje. De meest complete gids voor de tourliefhebber! maandag 26 juni 2017 3D 'Dit wil je niet écht meemaken' Ton van den Nouweland -Johannes Post, schipper KNRM Alle teams en renners De etappes met kaart en doorkomsttijden Met o.a. Thijs Zonneveld, Dylan Groenewegen en Peter Sagan Vind een winkel bij u in de buurt via pzc.nl/tourgids bruncj Primera Vrijwilligers van de KNRM brengen aan boord van de Koopmansdank een gewonde duiker in veiligheid, fotomariekemandemaker

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 66