'Dat Nederland Ewold vergeet, is onverteerbaar' Pluk je voordeel! 5 We komen zeker terug naar Colombia We reizen hier al 25 jaar In de nacht van vrijdag op zaterdag (6.oo uur Nederlandse tijd) kwam de doorbraak alsnog: 50 man van de ELN droegen de twee journalisten in het hart van Catatumbo, midden in de jungle, over aan de speciale commis sie. Bij het eerste weerzien oogden Bolt en Follender rustig. Ze omhels den de commissieleden. Zelf zeggen ze zo snel mogelijk naar huis te willen. „We gaan kijken of we deze ervaring een plaatsje kunnen ge ven. Maar we komen zeker terug naar Colombia. We reizen hier al 25 jaar en hebben vaak goede beslissingen geno men, maar een keer loop je tegen de lamp. Deze lamp was wel erg heet." Rust Het is nog niet bekend wanneer Fol lender en Bolt terugkeren in Neder land. De omroep waar ze voor werken, KRO-NCRV, meldt dat het Spoorloos duo vooral rust wil. „Het belangrijkste is dat ze binnen kort weer bij hun familie zijn. We ge ven ze dan alle rust, dat willen ze ook", aldus een woordvoerder. Er zal bij aankomst in Nederland dan ook geen groots onthaal zijn. TIJDSLIJN ONTVOERING hollandsnieuwe.nl/pzc ni© W©. Voorpagina's, extra journaals, een opgeluchte minister: de aandacht voor de ontvoering van Derk Bolt en zijn cameraman Eugenio Fol lender was de voorbije week enorm. Het contrast kan nauwe lijks groter met de zaak van Ewold Horn, over wie al vijfjaar vrijwel niets naar buiten komt. „En dat doet pijn", vertelt een vriend van de ontvoerde Gronin ger. „We zeiden de voorbije dagen tegen elkaar: was Ewold ook maar een bekende Nederlander." Vrienden en familie van Horn zwijgen in het openbaar al vijf jaar over de zaak, op advies van het ministerie van Buitenlandse Zaken. Maar dat er zo weinig aan dacht voor Ewold is en Nederland hem vergeten lijkt, doet pijn. „We begrijpen dat Derk Bolt een be kende Nederlander is, en dat hij daarom extra aandacht krijgt", vertelt een vriend van de familie. „Maar dit verschil is niet uit te leggen. Voor deze zaak is in vijf dagen meer aandacht geweest dan voor Ewold in vijfjaar." Op 1 februari 2012 verdwijnt de Groningse vogelspotter op het Fi- lipijnse eiland Tawi-Tawi, waar hij op zoek is naar een zeldzame vogel. Hij wordt gekidnapt, ver moedelijk door leden van de ter reurgroep Abu Sayyaf. Zijn verdwijning verdwijnt al snel uit het nieuws. Er komt pas weer wat aandacht in 2014, als zijn Zwitserse vriend en mede slachtoffer Lorenzo Vinciguerra weet te ontsnappen. Ewold Hom kon niet met hem mee, vertelde de Zwitser. „Ewold had last van zijn rug en benen. Hij was bang dat hij ballast voor mij zou wor den." Daarna wordt het opnieuw stil. In januari van dit jaar zegt de lokale legercommandant Filemon Tan nog dat Horn leeft. „Volgens onze inlichtingendiensten was hij in december zeker nog in le ven. En hij leek in goede condi tie." Volgens de Filipijnse journa list Roel Pareno wordt nog steeds naar hem gezocht. Het ministerie van Buiten landse Zaken, dat geen uitspraken wil doen omdat dat de zaak zou kunnen schaden, is op de achter grond nog altijd bezig met de ontvoering. Twee ambtenaren van het ministerie houden de fa milie van Hom op de hoogte. Ook deze week was er nog contact. Maar de rest van Nederland lijkt Ewold Horn vergeten. „En dat begrijp ik niet", zegt Filipij- nen-kenner Evert de Boer. „De ene ontvoering houdt het land in z'n greep, over de andere horen we al vijfjaar niks." Een deel van de verklaring is dat de ontvoer ders nooit iets hebben laten ho ren. „Zelfs geen foto om de eis om losgeld kracht bij te zetten", zegt De Boer. „Dat is ongekend. Dat het ministerie niets over de zaak zegt, is waarschijnlijk verstandig. Maar dat de rest van Nederland Ewold vergeten is, vind ik moei lijk verteerbaar." Nu inclusief supersnel 4G internet maandag 26 juni 2017 Let op! Geld lenen kost geld Totale toestelkosten Eenmalige betaling Totaal kredietbedrag Termijnbedrag Duur overeenkomst Debetrentevoet JKP 264 264 24 mnd 0% vast A De journalisten werden 's nachts vrijgelaten door de ELN. Onder: Bolt en Follender bedanken politie medewerkers. FOTO'S EPA Derk Bolt Donderdag 15 juni: Bolt en Follender arriveren in Colombia vanuit Vene zuela. In grensstad Cücuta verblijven ze in een hotel. Vrijdag 16 juni: Bolt bereidt een uitzending voor over de zoektocht naar de biologische moeder van een door Nederlanders geadopteerd meisje. Zaterdag 17 juni: Bolt en Follender worden ontvoerd bij stadje Versalles. Dinsdag 20 juni: Twijfel over wie de Neder landers heeft opgepakt. Ontvoerders zouden van 'Frente Hector' zijn, een plaatselijke afdeling van de guerrillagroep Nationaal Bevrijdingsleger (ELN). Woensdag 21 juni: ELN bevestigt dat Bolt en de cameraman uit 'veilig heidsoverwegingen' onder schept zijn omdat ze niet herkenbaar waren als pers. Donderdag 22 juni: Gemeente Tibü laat weten dat de journalisten worden vrijgelaten. Dat lukt niet we gens slecht weer. Vrijdag 23 juni: ELN meldt dat Bolt en Fol lender zijn vrijgelaten. Het blijkt een vergissing en het bericht wordt ingetrokken door de rebellen zelf. Zaterdag 24 juni: De vrijlating is nu wel een feit. Minister Koenders van Buitenlandse Zaken spreekt telefonisch met Derk Bolt. Voor wie nu extra voordelig uit wil zijn, is er hollandsnieuwe. Want tijdelijk kun je heel veel voordeel plukken van mooie aanbiedingen op een abonnement in combinatie met een toestel én supersnel internet. Zoals de iPhone SE i.c.m. 1000 MB/MIN/SMS én 4G voor maar 20 per maand hOllStlClS Deze tabel bevat een voorbeeld van een toestellening en de prijs die je hiervoor per maand betaalt. De toestellening is een aflopend goederenkrediet aangeboden door Vodafone Financial Services B.V. Vraag onze klantenservice naar de kredietvoorwaarden en het standaardinformatieblad. Vodafone Libertel B.V. treedt op als verbonden bemiddelaar voor Vodafone Financial Services en bemiddelt uitsluitend voor Vodafone Financial Services. Vodafone Financial Services en Vodafone Libertel geven geen advies over de toestellening. Je dient zelf te bepalen of de toestellening aansluit bij jouw persoonlijke omstandigheden. Prijs excl. eenmalige kosten ter hoogte van €30,-. Deze actie is geldig tot en met 30 juni 2017. Derk Bolt en Eugenio Follender zijn vrij, maar er is nóg een Ne derlander ontvoerd. Ewold Horn wordt al vijf jaar vastgehouden op een Filipijns eiland. Zijn vrienden zijn verbitterd over het verschil in aandacht. „Over Ewold hoor je niemand." Peter Groenendijk Victor Schildkamp Groningen A Ewold Horn fotoafp

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 5