14 Havenbedrijf eist flexibiliteit en training van werknemers Het werk in de haven is in de loop der jaren veranderd. De ongeschoolde arbeider van weleer is nu een werknemer die van meerdere markten thuis is. 'Eén 'kunstje' is niet genoeg'. Het is nog altijd harde en zware arbeid, maar zekergeen lopendeband- werk Al het werk bij Verbrugge Termi nals is gericht op de klant. „De con currentie is loeihard door de globali sering. Er wordt figuurlijk gevochten om ladingen. Vroeger was het Teven en laten leven'. Nu moet je keihard strijden om een speler in de markt te blijven." Van Hove: „Doordat de wereldeco nomie zwaar onder druk staat, is er enorm veel flexibiliteit nodig van werknemer en werkgever. Dat eisen klanten. De één heeft andere voor keuren dan de ander. Ons personeel is zich bewust van deze omwente ling. Een heftruckchauffeur moet met verschillende toestellen kunnen werken om de diversiteit aan ladin gen te verwerken. Eén 'kunstje' is niet genoeg. Onze werknemers zijn door diverse trainingen van veel markten thuis." Momenteel investeert de interna tionale onderneming in het opleiden van jonge mensen. „We zijn een echt familiebedrijf. De vele Zeeuwen wer ken hier al jaren. Het personeel is re delijk op leeftijd. Op korte termijn gaan veel medewerkers met pensi oen. Hierdoor verandert het perso neelsbestand drastisch." Vandaar dat Verbrugge inzet op jong elan. Het bedrijf verzorgt onder meer traineeships. „Er gaat veel ken nis verloren als werknemers tegelij kertijd het bedrijf verlaten. Op dit moment kunnen we nog gebruik maken van hun knowhow. Hier kan nieuw personeel van leren." ven. Daarnaast zijn er diensten die wel zijn op de werkvloer bevorderen, zo als beveiligers. „En housekeeping zorgt ervoor dat de terminals er pro per uitzien", vertelt Van Hove. Ook worden tal van zaken extern uitbe steed. De bestrijding van ongedierte is één van de vele voorbeelden. De robuuste havenarbeider van vroeger is verleden tijd. Sabi van Hove (49) is als HR-manager bij Ver brugge Terminals verant woordelijk voor de personeelszaken van het havenbedrijf. Ze lacht als het stereotype beeld van de havenmede werker de revue passeert. „In het verleden werkten er voornamelijk mensen in de haven die niet graag in de schoolbanken zaten. Verbrugge heeft een trainingscentrum om per soneel op te leiden in verschillende disciplines. Het is nog altijd harde en zware arbeid, maar zeker geen lopen- debandwerk. Mensen zijn af en toe verrast als ze solliciteren." Bij Verbrugge Terminals lopen di verse beroepen door elkaar en langs elkaar heen. Het meest zichtbare is de operationele buitendienst. Die laadt en lost de schepen. En verricht het magazijnwerk. Technici, ICT'ers, administratieve medewerkers en boekhouders zijn minder zichtbaar. Evenals commerciële werknemers die in het buitenland klanten wer- maandag 26 juni 2017 GO Het stereotype is verdwenen Sabi van Hove Len Wolters

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 59