ZorgSaam ADRZ Lamb Weston/Meijer Damen Shipyards Scalda Dow Benelux Zorgstroom WVO Zorg Roompot Vakanties Arduin 11 De kurk van de Zeeuwse economie drijft op meer dan 30.000 bedrijven en instellingen. Maar waar werken nu de meeste mensen? Een lastige vraag, want niemand houdt er een lijstje van bij. Toch is er, bij benadering, een overzicht van te geven. maandag 26 juni 2017 ZorgSaam Zorggroep Zeeuws-Vlaanderen is met 3072 medewerkers veruit de grootste werk gever van Zeeland. Niet zo heel gek als je ziet wat er allemaal onder valt: ziekenhuiszorg (Ter- neuzen), ambulancezorg, thuiszorg en ouderen zorg. Na moeilijke jaren en een reorganisatie is ZorgSaam financieel weer gezond en kan ze weer investeren. Onlangs is ZorgSaam gefu seerd met ouderenzorginstelling Curamus in Hulst. Bij frietfabriek Lamb Weston/Meijer in Kruinin- gen, waar in Zeeland 753 mensen werken, wor den aardappelen uit Zuidwest-Nederland ver werkt tot diepgevroren aardappelproducten, zoals Twisters, Potato Dippers en Connoisseur Fries. Het hoofdkantoor staat dan wel in Zeeland, maar Lamb Weston heeft vijf productielocaties in drie landen: Nederland (3), het Verenigd Koninkrijk (1) en Oostenrijk (1). De producten wor den verkocht in meer dan honderd landen. Veel Zeeuwen hebben het nog altijd over 'De Schelde'. Niet vreemd, omdat de scheepswerf al sinds de oprichting op 8 oktober 1875 de Vlissingse skyline be paalt. Damen Shipyards uit Gorinchem nam in 2000 de Koninklijke Schelde- groep over. Er werken momenteel zo'n 860 mensen in vaste dienst bij de ver schillende onderdelen van Damen Ship yards in Vlissingen. Dat zijn: Damen Schelde Naval Shipbuilding (marine- bouw), Amels Holland (luxe jachten), Damen Shipre- pair (scheepsreparatie), Damen Marine Ser vices en Damen Schelde Gears. j Scalda, een school voor middelbaar beroepsonderwijs (mbo) en volwasseneneducatie, werken niet minder dan 897 mensen. Die verzorgen on derwijs vanuit twaalf kleinschalige, vakgerichte colleges en vanuit CIOS Goes Breda, MBO Dans Goes Breda en Maritiem en Logistiek Col lege De Ruyter. Het Admiraal De Ruyter Zieken huis is met 2056 medewerkers een goede tweede. Het ADRZ, met ziekenhuizen in Goes, Vlis singen en Zierikzee, is onlangs overgenomen door Erasmus MC in Rotterdam. Ook het ADRZ ging de afgelopen jaren gebukt onder financiële problemen, maar is in middels weer gezond. Het kon in vesteren in de panden in Vlissin gen en Goes en bouwde in Goes een nieuw nucleair centrum en nieuwe operatiekamers. Chemiereus Dow Benelux in Terneuzen is met 17 fabrieken en ongeveer 1700 mede werkers de op één na grootste productie locatie van de Dow Chemical Com pany. De kern van de activiteiten bestaat uit de productie van basis chemicaliën en kunststoffen. Op dat gebied behoort Dow Terneuzen tot een belangrijke speler in Europa. De producten gaan naar klanten in meer dan 160 landen. Met 1661 medewerkers is Zorgstroom één van de grotere Zeeuwse zorgin stellingen. Ze biedt zorg aan in de ge meenten Vlissingen, Middelburg en Veere. Het palet is zeer gevarieerd en loopt van dagbesteding, hospice en huishoudelijke zorg tot aan thuiszorg, zorg op afroep en zorghotel. Jeffrey Kutterink Ook WVO Zorg is met ruim 1100 medewerkers een zorgreus op Walcheren. Ze heeft verpleeg huizen, zorgcentra en thuiszorg. De thuiszorg omvat onder meer huishouding, verzorging en verpleging. In de verpleeghuizen en zorgcentra wonen cliënten in een huiselijke omgeving. Het verhaal van Roompot Vakanties begon ooit in 1965 met de oprichting van een eenvoudige cam ping in Kamperland. In de afgelopen 50 jaar is het bedrijf enorm gegroeid en heeft inmiddels meer dan 200 vakantieparken in Nederland, Frankrijk, Duits land en België. Met 2300 medewerkers - waarvan 990 in Zeeland (inclusief vakantiekrachten) - be hoort Roompot tot de grote jongens. Ondanks de in ternationalisering staat het hoofdkantoor nog steeds waar het allemaal ooit begon, in Kamperland. Arduin is een stichting die op 23 mei 1995 werd opgericht vanuit de gedachte dat mensen met een beperking een zo normaal mogelijk leven moeten kunnen leiden. Het streven is dat cliënten kleinschalig wonen, middenin de Zeeuwse samenleving. De zorg organisatie, waar zo'n 1100 men sen werken, ondersteunt hen daarbij in wonen, werk en vrije tijdsbesteding.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 56