9 Wijkbedrijf Goes-Zuid helpt werklozen met vinden van betaald werk Wijkbedrijf Goes-Zuid biedt mannen en vrouwen die zeer moeilijk aan een baan komen de mogelijkheid zichzelf verder te ontwikkelen. Dat alles met maar één doel: mensen weer aan een betaalde baan helpen. Hier is altijd wel iets te doen voor de deelnemers Als je zo lang zonder werk hebt gezeten, krijg je het gevoel datje er niet meer bij hoort Hoe vaak wordt het niet gezegd? 'Iemand die wil werken, kan wer ken!' De werkelijkheid is voor veel mensen anders. Gerda Kosten (6t) uit Goes wilde dolgraag aan de slag. Hon derden sollicitatiebrieven schreef ze, maar steeds kreeg ze nul op het rekest. En dat vier jaar lang. Via het Wijkbedrijf Goes-Zuid vond ze weer een baan. „Ik ben er dolge lukkig mee", zegt ze. „Van mensen om me heen hoor ik dat ik weer de oude Gerda ben. Ik straal weer." Sinds oktober vorig jaar rijdt Gerda vijf dagen per week op een taxi van TCR. Ze brengt kinderen naar school en vervoert ouderen naar de dagopvang. Dat ze weer elke dag fluitend aan de slag zou kunnen, had ze een halfjaar eerder niet durven dromen, toen ze voor de eerste keer binnenstapte in het toen gloednieuwe wijkbedrijf. De gemeente Goes nam het initiatief voor deze voorziening, re-integra- tiebedrijf Incluzio zorgt voor de uitvoering. Bij het wijkbedrijf kunnen deelnemers zich ontwik kelen op allerlei terreinen, met als doel het vinden van een betaalde baan. „Hier is altijd wel iets te doen voor de deelnemers", vertelt coach Rozemarijne Beatty, die Gerda onder haar hoede nam. „Klusjes, koffie schenken, werken in de moestuin, boodschappen doen voor hulpbehoevende men sen in de buurt.te veel om op te noemen." Gerda, die in het verleden veel magazijnwerk heeft verricht, voelde zich bij het wijkbedrijf meteen als een vis in het water. Twee dagen per week ging ze aan de slag bij de Demontage Werk plaats Zeeland in Goes, de rest van de tijd was ze te vinden in het wijkbedrijf aan de Beukenstraat. Rozemarijne zag Gerda opbloeien. „Ze werd vrolijker, ging zich beter kleden, de schouders gingen weer naar achteren. Zij en andere men sen krijgen hier weer vleugels." Alle inspanningen leidden ertoe dat Gerda al na een halfjaar aan de slag kon bij de Taxi Centrale Re- nesse. Een kans die ze met beide handen heeft aangegrepen. „Als ik vier handen zou hebben, had ik ze ook allemaal ge bruikt", grapt ze. „Zo blij was ik. Als je zo lang zonder werk hebt gezeten, krijg je het gevoel dat je er niet meer bij hoort." Voor Rozemarijne klinkt dat heel herkenbaar. Ze ziet vaak dat mensen moedeloos zijn geraakt van alle afwijzingen. „Op een be paald moment raken ze zo gede motiveerd dat ze nauwelijks meer in mogelijkheden kunnen denken. Tijdens het eerste gesprek dat ik met mensen heb, barsten ze soms Zuid in tranen uit. 'Ik tel niet meer mee', zeggen ze." Bij het Goese wijkbedrijf is in het eerste jaar voor heel wat men sen de zon weer wat meer gaan schijnen. 24 deelnemers werden aan een betaalde baan geholpen. „Deze voorziening moet absoluut blijven", vindt Gerda. „Zonder de ondersteuning die ik hier gekre gen heb, zat ik waarschijnlijk nog werkloos thuis." Wettelijke taak Met een voorziening als het wijk bedrijf probeert de gemeente Goes zoveel mogelijk mensen weer aan het werk te helpen. Dat moet ook wel. Het is een wettelijke taak van gemeenten om mensen die ver van de arbeidsmarkt staan te re- integreren. De Bevelandse ge meenten hebben dat samen opge pakt. Mensen die een beroep doen op de bijstand volgen de eerste drie weken workshops, daarna gaan ze zes weken aan de slag bij Betho Training en Ontwikkeling (BTO), waar hun sterktes en zwaktes onder de loep worden ge nomen. „Als ze na die periode nog geen werk hebben gevonden, kun nen we maatwerk bieden", zegt woordvoerder Janneke Donkers. „Dat kan van alles zijn. Een oplei ding volgen, langer bij BTO blijven of naar een voorziening als het Wijkbedrijf gaan." Onder de Westerschelde is het Werkservicepunt Zeeuws-Vlaan- deren verantwoordelijk voor het re-integreren van langdurig werk lozen. Met succes. „Per jaar helpen we toch wel zo'n 300 tot 350 men sen aan een betaalde baan", zegt coördinator Ronald de Back. „Als je bedenkt dat een bijstandsuitke ring een gemeente ongeveer 14.000 euro kost, kun je uitreke nen hoeveel geld met onze inzet wordt bespaard." De grootste uitdaging vormen volgens De Back de mensen die tot voor kort een Wajong-uitkering hadden of bij de sociale werkvoor ziening terecht konden. Zij moe ten nu een reguliere baan vinden. Bedrijven moeten werkplekken voor deze groepen beschikbaar stellen. „De wil bij bedrijven is er zeker, hoor", constateert De Back. „Maar we lopen er in Zeeland wel een beetje mee achter." maandag 26 juni 2017 Mensen krijgen hier weer vleugels Gerda Kosten, hier met coach Rozemarijne Beatty, vond werk bij Taxi Centrale Renesse. fotomarcelledavidse Rob Paardekam Goes -Rozemarijne Beatty, coach Wijkbedrijf Goes- —Gerda Kosten (61)

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 54