WmiMMunuMuJ rautiasJ Na een zenuwslopende week zijn de ontvoerde Spoor/oos-presentator Bolt en cameraman Follender vrijgelaten door guerillabeweging ELN. „Je denkt: dit overleef ik niet." jat va 4 BEVRIJDING SPOORLOOS-TEAM A Zaterdagochtend kwart over n lokale tijd is het absoluut zeker. Ze zijn vrij! De twee journalisten komen het Ho liday Inn in Cücuta uit. Ze lijken ver baasd over de enorme media-aan dacht. Een paar uur geleden zijn ze onder zware politiebeveiliging aange komen in de stad in het noordoosten van Colombia. Bolt: „We zijn ontzet tend blij om terug te zijn en willen ie dereen bedanken die hieraan heeft meegewerkt." Beide mannen zien er ondanks de uitputtingsslag van afgelopen week gezond en energiek uit. Follender laat het woord vooral over aan zijn Spaans sprekende collega. Bolt beschrijft de zware dagen in de jungle: „Als je achttien uur achter elkaar in een dichtbegroeide jungle moet lopen, dan denk je: ik ga dit nooit overleven. Ik ben geen Tom Cruise." Angst over heerste, ook al zeiden de rebellen dat ze hen niets aan zouden doen. „We zullen jullie niet doden, zeiden ze. Maar je weet nooit wat er gebeurt als militairen je pad kruisen." Hij doelt op een mogelijk vuurgevecht. Afgelopen maandag gebeurde dat bijna. Voor Bolt en Follender leverde dat het angstigste moment op van de hele ontvoering. „We hebben moeten vechten voor ons leven. Een laagvlie- We hebben moeten vechten voor ons leven. We moesten vluchten gende legerhelikopter maakte de re bellen heel nerveus. We moesten vluchten. Je duikt zo'n jungle in alsof je in een zwembad zonder water duikt." Follender vult aan: „Als je zo veel wapens om je heen hebt en je weet niet waar je naartoe moet, dan ben je gewoon heel erg bang." Tot hun opluchting behandelden de ELN-leden hen met respect. „De wa pens werden nooit op ons gericht", zegt Bolt. „Het contact was vriend schappelijk bijna." Bolt noemt het een 'fout' dat zij de regio Catatumbo zijn ingereden. Dit noordoostelijke deel van het departement Norte de San tander, aan de grens met Venezuela, wordt gekenmerkt als 'zeer gevaarlijk'. De journalisten hadden hier naar ei gen zeggen geen weet van. „Onder weg vroegen we mensen of het moge lijk was naar El Tarra te rijden en ie dereen zei: geen probleem", zegt de presentator. Maar in het dorp Versalies ging het mis: de ELN nam de mannen mee. „Ze dachten dat we CIA waren." De timing van de ontvoering is op vallend, omdat de rebellen in een vre desproces met de overheid zitten. Bolt: „Ik hoop niet dat onze fout om daar te komen negatieve invloed heeft op het vredesproces met ELN. De re gio is een bijna vergeten, arm deel van Colombia en de hardwerkende ge meenschap verdient vrede." Verwarring Over de vrijlating ontstond verwar ring. Verschillende autoriteiten had den het dagenlang over 'een kwestie van uren', maar de slechte weersom standigheden leken telkens roet in het eten te gooien. Net toen de humani taire commissie en de guerillabewe ging de overdracht wilden uitvoeren, liep het weer niet zoals gepland. „Vrij dagmiddag ontstond er een kritieke situatie, toen een nationaal medium onterecht melding maakte van bevrij ding. Vanaf dat moment werd alle communicatie verbroken en toen kre gen we het benauwd", vertelt politie- commandant George Quintero. De chaos werd groter doordat ELN via sociale media verklaarde dat Bolt en Follender inderdaad vrij waren. Uren later werd die verklaring inge trokken en bleken de mannen nog al tijd in handen te zijn van de marxisti sche rebellen. 5-daagse stedenreis Berlijn 5 dagen Odenwald, Main- en Neckerdal 5 dagen Van der Valk Landhotel Spornitz 5 dagen Dresden en omgeving 5 Drielandenreis Valkenburg 5 dagen Blankenberge, Brugge, Gent, Belgische Kust maandag 26 juni 2017 'Je bent gewoon heel erg bang' Phebe Tempelaars Cücuta Derk Bolt (links) en Eugenio Follender staan de pers te woord in Cücuta. fotoanp —Derk Bolt v.a. slechts Vertrekdata: 10, 24 juli 7,21 aug etc. Vertrekdata: 24juli/21aug/l8sept/2okt. Bij Bolderman aanbetalen niet verplicht! Drukfouten en prijswijzigingen voorbehouden. Brochure en (033.8) 58 09 58 étülill oe<,ngen- www.bolderman.nl yJ Prijs p.p. o.b.v.,2 pers. kamer excl. Calamiteitenfonds reserveringskosten Vertrekdata: 10, 24 juli 14 aug etc. Vertrekdata: 10,31 juli 21 aug 11 septetc. Vertrekdata: 3, 24 juli 7, 28 aug etc. Vertrekdata: 3, 24 juli 14 aug/4sept etc.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 4