3 Ruim 2000 banen erbij, daling werkloosheid De banenmotor draait op volle toeren. Ook in Zeeland groeit het aantal vacatures als kool. Welke sectoren bieden de komende tijd de meeste kans op een baan? Er lijkt geen vuiltje aan de lucht. Tot eind volgend jaar komen er in Zeeland maar liefst 2200 ba nen bij, zo heeft het UWV be cijferd. Het aantal mensen dat aangewezen is op een WW-uit- kering zal volgens de uitke ringsinstantie met ruim een kwart afnemen. Dat zijn cijfers waarmee je thuis kunt komen. Het lijkt dus goed te gaan met de BV Zeeland. Tegelijkertijd is de banengroei, omgerekend iets meer dan één procent, minder fors dan elders in het land. Dat is niet erg, zegt Toine Witters, ma nager werkgeversdiensten bij het UWV Werk- bedrijf in Goes. „We hebben nu al de allerlaag ste werkloosheid van het land." Daar hoort een kanttekening bij. „Veel jon geren trekken weg uit Zeeland. Normaal ge sproken nemen zij in de werkloosheidscijfers een fors deel voor hun rekening. Op het mo ment dat ze ergens anders gaan wonen, tellen ze ook daar mee in de cijfers. Dat geeft voor Zeeland een wat vertekend beeld." De Zeeuwse arbeidsmarkt is nu al krap. „Dat wil zeggen dat er veel meer vacatures zijn dan dat er aanbod is. Dat komt vooral door een grote mismatch tussen vraag en aanbod. Er is een enorme behoefte aan jonge hogeropge- leide technici. Maar ons bestand aan werkzoe kenden bestaat voor de helft uit 50-plussers en voor een derde uit mensen met een mbo t-op- leiding of lager." Het zou mooi zijn als de provincie erin slaagt meer bedrijven hierheen te halen, zegt Witters. „En dan vooral werkgevers die niet per se op zoek zijn naar de jonge hogeropgelei- den. Dan moet je denken aan banen in haven, transport, logistiek, zorg, bouw en productie bedrijven." Ook de partners van de potentiële werkne mers mogen niet worden vergeten. „Neem de marinierskazerne in Vlissingen. Er komen zo'n 2000 mariniers. Gaan die verhuizen of blijven ze op de oorspronkelijke locatie wo nen? Op het moment dat je ook voor hun part ners werk weet te vinden, wordt het voor hen aantrekkelijk om naar Zeeland te verhuizen. Er is een enorme behoefte aan jonge hogeropgeleide technici Dat is een heel georganiseer, maar anders is de kans groot dat ze elke maandag hierheen reizen en op vrijdag heel snel teruggaan." Wie zich momenteel oriënteert op de Zeeuwse arbeidsmarkt heeft volop keuze, zegt Witters. „Maar techniek blijft op nummer 1 staan. Denk aan werktuigbouw of elektronica, maar ook de iet. De procestechniek is op dit moment een heel goede branche om werk in te krijgen. Verder is er veel vraag naar hoger- opgeleiden op het gebied van werkvoorberei ding, planning en in de tekenkamer. In het on derwijs zit men te springen om docenten wis- natuur- en scheikunde en inmiddels ook om leerkrachten voor basisscholen." De zorgsector speurt eveneens intensief naar versterking. „Er zijn daar veel mensen weggegaan in de verzorgende sfeer, tot en met mbo-niveau 2. Nu is er grote be hoefte aan verzorgenden vanaf niveau 3, die ook eenvoudige medische handelingen ver richten. De zorg is echt een sector waar je als werkzoekende kans van slagen hebt. Het is nu al de grootste werkgever in Zeeland. Dat zal door de vergrijzing alleen maar meer worden." Voor mensen die minder hoog opgeleid zijn ziet Witters vooral kansen in de haven en in de transport en logistiek. „Ook de detailhan del loopt beter door de aantrekkende econo mie. Verder doet alles wat te maken heeft met horeca en toerisme het in Zeeland altijd goed." In diverse sectoren zijn initiatieven ontstaan om werken en leren te combineren. Met stages doen jongeren zo praktijkervaring op. „Het is een oplossing om te voorkomen dat zij weg gaan uit de provincie", zegt Witters. „Als je ze in een vroeg stadium aan je bedrijf of organi satie weet te binden, zullen ze eerder in Zee land blijven." Dat is ook hard nodig. De huidige vacatures ontstaan vooral doordat bedrijven en organi saties uitbreiden. „Binnen nu en 5 tot 10 jaar gaan ontzettend veel beroepskrachten de ar beidsmarkt verlaten. Met het huidige aanbod kunnen we hun vertrek niet opvangen. We hebben nu al veel moeite om in de uitbrei dingsvacatures te voorzien, laat staan dat we de vervangingsvacatures kunnen vervullen." Colofon Verslaggevers Vormgeving Eindredactie Sales Coördinatie Fotografie maandag 26 juni 2017 GO Banen genoeg, nu de goede mensen nog Rolf Bosboom - Toine Witters, UWV Gertie de Boey Rolf Bosboom Joanne Karkdijk Jeffrey Kutterink Rob Paardekam Len Wolters Renske van de Velde Wendy de Jong Anouk Mommer Frans Dekker Ab van der Sluis Marcelle Davidse Dirk-Jan Gjeltema Lex de Meester Camile Schelstraete Boaz Timmermans

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 48