Praten over roken blijft lastig 24 uur in de trein voor titel Kilometer Kampioen 2017 3 Ambassadeur uit Nederland teruggeroepen DERTIENDE VETERANENDAG Dat blijkt uit onderzoek in op dracht van het ministerie van Volksgezondheid, Welzijn en Sport. Om de paar maanden is het nuttigen van alcohol of roken ge spreksonderwerp in gezinnen met kinderen tussen de 12 en 17 jaar. Vooral in de zomer wordt er veel over gepraat. Als kinderen naar feestjes gaan waar mogelijk wordt gedronken, brengt 70 procent van de ouders de afspraken weer ter sprake, 40 procent doet dat als hun tieners voor het eerst alleen op va kantie gaan. De ouders vinden het wel moei lijk erover te beginnen. Om ouders te ondersteunen, start vandaag de nieuwe NIXi8-campagne: 'Som mige afspraken maak je niet voor NIX'. „Tieners blijven het belang rijk vinden wat hun ouders zeggen. Regels en afspraken geven jongeren Met duidelijke afspraken is de kans groter dat kinderen zich hieraan houden houvast. Wanneer je duidelijke af spraken met je kinderen maakt, is de kans groter dat zij zich hieraan houden", stelt het campagneteam. ELST Koen Nijbroek uit Eist is NS Kilometer Kampioen 2017. Hij legde in 24 uur treinen maar liefst 1.979 kilometer af op het spoor. Dat staat gelijk aan een enkeltje naar Sint-Petersburg in Rusland. Aan de wedstrijd die door Trein- reiziger.nl werd georganiseerd de den in totaal 110 enthousiaste trein reizigers mee. Daarnaast werd ook de Stations Kampioen georgani seerd. Daar wist de winnaar 108 sta tions aan te doen in 12 uur. Maar hoe vermaak je je 24 uur lang in de trein? Voor sommige fo renzen is het traject Utrecht - Amersfoort van veertien minuten al een hel. „Ik vind het heerlijk om in de trein te zitten en kijk eigenlijk vooral naar buiten. En ik praat met andere deelnemers, we zijn alle maal te herkennen aan een geel T- shirt. Vooral 's nachts is het fijn om met elkaar te praten. Buiten zie je toch niets en wij zijn dan één van de weinigen die in de trein zitten", aldus de 38-jarige Matthias Huijgen uit Utrecht. 'Kilometers spoor schieten onder mij door', zong een zanger met een zachte G ooit. 24 uur lang in de trein zitten, je moet er maar zin in hebben. Koen Nijbroek, de winnaar van de Kilometer Kampioen-wed strijd, had er geen moeite mee. Hij krijgt als prijs een InterRail-ticket, waarmee hij een reis door Europa kan maken. Met de trein.P19 Nederland zou Saï'd Chaou niet zou willen uitleveren. De Marokkaan wordt verdacht van drugshandel en het opzetten van een criminele organisatie. Volgens activisten en journalisten voelt Marokko zich bedreigd door oud-politicus Chaou en probeert de regering hem daarom de mond te snoeren. „Ik ben lid van de 18 september-beweging voor onaf hankelijkheid van de Rif in Ma rokko. Met hun protestbeweging - de Hirak - heb ik geen enkele rela tie, maar ik steun deze wel. De po litieke gevangenen uit dat gebied moeten worden vrijgelaten. Ma rokko beschuldigt mij van het fi nancieel steunen van de Hirak, maar ik heb geen geld gegeven en de staat heeft geen bewijs dat ik dat heb gedaan", zei Chaou vrijdag live op Facebook tegen 123.000 kijkers. Veel demonstranten zeggen dat die vermeende financiële steun de werkelijke reden is dat Marokko na vijfjaar proberen nu de uitlevering van Chaou eist met het terugtrek ken van de ambassadeur. De Ne derlandse ministeries van Buiten landse Zaken en Veiligheid en Jus titie noemen de actie van Marokko Marokko beschuldigt mij van het financieel steunen van de Hirak. Maar ik heb geen geld gegeven 'onbegrijpelijk en onnodig'. „We toetsen alle uitleveringsverzoeken zorgvuldig aan internationale ver dragen", zegt een woordvoerder van het ministerie van Veiligheid en Justitie in een summiere reactie. Daaruit kan worden opgemaakt dat er iets juridisch mis is met het Ma rokkaanse uitleveringsverzoek. Het ministerie wil echter niet ingaan op individuele gevallen. Demonstranten en journalisten in Marokko denken dat de actie van Marokko vooral een laatste poging is om Chaou zo snel mogelijk de mond te snoeren. „Iedereen weet dat het de regering gaat om de 18 september beweging die hij heeft opgezet; Marokko wil geen onaf hankelijke Rif. De regering be noemt dit niet, omdat ze deze be weging niet willen benoemen. Ze gebruiken drugs als excuus, maar daar gaat het niet om. Marokko is de grootste producent van hasj ter we reld", zegt activist Munir Kejji. Vol gens hem zou Marokko zich met het bestrijden van drusgbaronnen in de eigen vingers snijden. Hij benadrukt dat de separatisti sche beweging van Chaou niets te maken heeft met de protestbewe ging die al maanden lang protes teert tegen de armoede, corruptie en de slechte gezondheidszorg en educatie in het gebied. „Mensen hier mogen hem niet eens, ze be grijpen niet waarom hij nu zijn mond open doet." Chaou is was niet bereikbaar voor commentaar. Dat ziet de overheid volgens vele activisten en journalisten anders. „Volgens de overheid financiert Chaou onze beweging, maar er is geen bewij s voor", zegt een activist uit Al Hoceima, het epicentrum van de Rif, die vanwege de meer dan honderd arrestaties de afgelo pen maand anoniem wil blijven. „De belangrijkste reden waarom ze Chaou zo graag willen hebben, is omdat ze zich bedreigd voelen door hem. In zijn speech beschuldigde hij de Marokkaanse politie ervan vijf Riffijnen te hebben gedood in 20U. Hij zegt bewijs te hebben." maandag 26 juni 2017 t*EN VETERAM i,rnrp. Ij iï-!75ï, HCUtRD»* veter. Koning Willem-Alexander spreekt met een vete raan tijdens de Nederlandse Veteranendag in Den Haag, waar in aanwezigheid van onder anderen mi- nister-president Rutte en minister Hennis-Plas- schaert (Defensie) ook een défilé werd afgenomen. FOTO'S ROBIN VAN LONKHUI JSEN /ANP EN ROBIN UTRECHT 70 procent van de ouders van pubers spreekt met de kinderen af dat deze niet roken of drinken voor hun 18de. Ouders vinden het niettemin lastig het thema te bespreken. Ton Voermans Den Haag Marokko wil de druk opvoeren Willemijn de Koning Rotterdam/Rabat Saïd Chaou. fotoinfopasso —Said Chaou

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 3