7 Edward Gal (47) maakte rond 2010 furore met Totilas, tot het dier werd verkocht aan een Duitse concurrent. Bij het CHIO in Rotterdam won de dressuurruiter met een toppaard in wording, Zonik. Geen succes Zonik, zegt Gal, geldt al jaren als een talent. „Dat je dacht: dat moet kunnen lukken. En het is ook gelukt. Althans, tot nu toe, hè?" Ook hij is terughou dend in zijn enthousiasme. Het dier 'zat' vanaf het begin lekker, beweegt exceptioneel goed, maar moet nog veel leren. „Ik werk elke dag met hem, voor mij is het gewoon. Maar ik kan me voorstellen dat anderen die hem voor het eerst zien, denken: wauw! Het is wel heel goed wat Zonik doet." Zonik is een dominante hengst. Geen type dat zich zomaar laat leiden. Gal houdt van paarden met pit. „Wat mij betreft moeten ze iets geks heb ben, iets buitengewoons, anders kom je niet tot opvallende prestaties. Ik doe dit niet om gewoon mee te rijden." Een dressuurpaard is normaal ge sproken rond zijn twaalfde op zijn best. In het geval van Zonik is dat pre cies zo bij de eerstvolgende Zomer spelen in Tokio. Werner: „We weten wel dat dit een paard is waarmee Ed ward weer aan de top kan gaan staan." Het is voor Gal echter geen reden extra druk te voelen. Daarvoor gaat de 47-ja- rige ruiter al te lang mee. „Ik heb te veel meegemaakt om overenthousiast te worden. Dat kan een valkuil zijn, ik heb geleerd te relativeren." In tegenstelling tot zeven jaar gele den weet Gal dat hij nu een sponsor achter zich heeft staan. Sinds 2012 is de Oostenrijkse wapenfabrikant Glock verbonden aan zijn paardensportcen trum. „Het is een heel fijn idee dat het paard niet zomaar weggaat. Dat alle tijd en alle energie die je erin stopt voor jezelf, voor de sport en voor de fa milie Glock is." Er was ooit een wonderpaard. Een hengst met gitzwarte haren op een ge spierd lijf, met de gave zijn knieën bijna tot de kin te kunnen heffen. Maar het sprookje van de roemruchte Totilas veranderde uiteindelijk in een nachtmerrie. Jarenlang bleef het stil, nu lijkt zijn opvolger gevonden. Zonik, een pas ne genjarige hengst, won zaterdag met Edward Gal in de 3-sterren Grand Prix-kür bij het CHIO in Rotterdam. In de ogen van Zonik brandt vuur. Scherpte in een blik van een paard, daar houdt Gal van. En dan die krach tige hals, 'een echte hengstenhals', veel meer ontwikkeld dan bij een ruin of merrie. De leek noemt hem zwart, maar de kenner weet: het dier is heel donkerbruin. „Hij is een baasje", zegt Gal, die regelmatig wordt omschreven als 's werelds beste dressuurruiter. „Maar hij is ook nog heel groenig." 'Groenig' is de term die hoort bij zijn leeftijd. Na wat kleine wedstrij den met eveneens indrukwekkende resultaten liep Zonik het afgelopen weekeinde in het Kralingse bos zijn eerste grote internationale concours. Gal: „Dat hij hier nu zo rondloopt en zulke punten scoort, dat is wel heel su per." Het is alweer zeven jaar geleden dat de dressuurruiter zijn groot ste sportieve successen boekte. Met Totilas (foto rechts) verbe terde Gal wereldre cords en werd hij drievoudig wereld kampioen. Zonik is een baasje. Maar hij is ook nog heel erg groenig De Olympische Spelen haalde Toti las echter nooit. Het dier werd in 2010 voor een recordbedrag van naar ver luidt tussen de tien en vijftien miljoen euro verkocht aan een Duitse concur rent. Later bleek dat dit het startsein was voor de aftakeling. Na miscom municatie met zijn nieuwe ruiter en langdurig blessureleed verdween het paard uiteindelijk zonder succes van het wedstrijdtoneel. Maar sinds kort valt langs de ring het woord 'wonderpaard' weer. Even als Totilas beschikt Zonik over een uit straling die bewondering oproept, ook bij Zonik wordt zijn natuurlijke ma nier van bewegen geroemd. Al blijft juist de entourage van Zonik terug houdend. „Een wonderpaard?" Naast de ring proeft Nicole Werner, de dres- suurtrainer van Gal, het woord, trekt een bedenkelijk gezicht en vervolgt: „Anderen kunnen dat wel zeggen, maar ik vind dat moeilijk over ons ei gen paard." Het vergelijken van paarden, daar houdt de trainster so wieso niet van. Dat voelt oneerlijk. „Elk paard is uniek." Maar als het dan moet: „Totilas en Zonik heb ben nagenoeg geen overeen komsten. Allebei hebben ze hun eigen kwaliteiten. Misschien dat Zonik iets krachtiger is, Totilas is los en fladderig. En in beide gevallen kan dat mooie resultaten geven." Het dier is vijf jaar onder de hoede van Werner en Gal. Natuurlijk is er al jaren de verwachting van succes, maar paardenhandel is ook het met flinke bedragen investeren in een droom. De top is smal, de weg lang. Niemand weet of een vierjarig paard uiteindelijk het topniveau haalt. Naast Zonik staan er nog een stuk of veertig paarden op stal in Oosterbeek. Gal: „Soms denk je: wauw, dit gaat lukken. En dan gaat het niet. Bij andere paarden kun je na ja ren werken ineens denken: o, dit gaat toch goedkomen." PECH maandag 26 juni 2017 Gal heeft zijn nieuwe Totilas Lisette van der Geest Rotterdam —Edward Gal (47) ROTTERDAM Het Nederlandse dres- suurteam heeft geen resultaat kunnen neerzet ten in de landen- wedstrijd van het CHIO Rotterdam. Het paard Cennin van Madeleine Witte-Vrees trapte kort voor aanvang van de proef een ijzer af en kon niet in de ring verschij nen. Omdat van de twee deelnemers aan de Grand Prix Special beide re sultaten telden, kon Nederland niet meedoen om de eindzege. De ploeg van bondscoach Rien van der Schaft begon vanaf een tweede plek aan de laatste twee onderdelen. De landenwedstrijd werd gewonnen door de Verenigde Staten, voor Zwe den en Duitsland.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 39