Zelfs Van der Poel grijpt wel eensmis t Blaak koestert trui na 'WK van Nederland' m 5 HfSBHÈSligS Hij had het Nederlands kampi oenschap op de weg in Montfer- land er speciaal voor laten lopen. In plaats daarvan toog Mathieu van der Poel naar de Duits-Zwit serse grens. Met een doel voor ogen: wereldkampioen marathon worden op de mountainbike in Singen. Maar na de 98 kilometer lange race stond Van der Poel gis teren met lege handen. In de laatste kilometers van de race moest hij het koptrio met de latere wereldkampioen Alban La- kata uit Oostenrijk laten gaan. „Ik zat waar ik moest zitten, maar ik kreeg krampen in mijn bovenbe nen", verklaarde Poeleke zijn plotse afhaken. Dit is geen grote teleurstelling, want ik ben op waarde geklopt nig", denkt Boven. „Dylan reageert altijd emotioneel na een verloren spurt, maar snel ook kan hij het weer een plek geven." Dat bleek toen de grootste verontwaardiging verdwenen was bij de Amsterdam mer en hem werd gevraagd met wat voor een gevoel hij het NK verlaat. „Het gevoel dat ik wil presteren in rensters. Zij zien dit kampioen schap als het WK van Nederland." Oftewel, in het land van Mari anne Vos, Anna van der Breggen, Ellen van Dijk en Annemiek van Vleuten is de nationale titel niet zo maar een prijsje. „Precies. Wij heb ben de wereldtop in Nederland. Wie in de grote buitenlandse koer sen met deze rood-wit-blauwe trui aan de start komt, is iemand." Boerendochter Blaak is al jaren lang achter het genoemde viertal een vaste waarde in de top van het internationale wielrennen. Met Specialized (2014) en Boels (2016) werd ze wereldkampioen in de ploegentijdrit. Vorig jaar voegde ze twee wereld- de Tour", antwoordde hij gevat. „Dit is even een teleurstelling, maar ik ben nog altijd even gebrand op het winnen van een sprint in de Tour." Kampioen Ramon Sinkeldam gaat met een andere gevoel naar de Tour. „Ik ben zoekende", zegt hij over zijn rol in de Sunweb-ploeg die de laatste jaren topsprinters als Kittel, Mezgec en Degenkolb zag vertrekken. „Ik wil graag de lead-out zijn van een echte topsprinter. Zelf ben ik niet goed genoeg om de bekerzeges toe aan haar erelijst. De Nederlandse titel geeft Blaak vooral in eigen land de erkenning die ze verdient. Niet voor niets raakte ze niet uit gesproken over de rood-wit- blauwe kampioenstrui, die ze vanaf nu een jaar lang mag aantrekken. Wie in buitenlandse koersen met deze rood-wit-blauwe trui start, is iemand grote sprints te winnen." Op het NK was hij goed genoeg om Groenewegen te kloppen. „Bommen gooien in de laatste ronde en als het op een sprint aan komt, gokken op Sinkeldam", was volgens ploegleider Arthur van Dongen vooraf het plan. Eén ding weet de glorieuze afmaker zeker: „Dit verandert niks aan mijn rol binnen de ploegen. In de Tour ga ik gewoon mijn werk doen voor Mi chael Matthews." In het rood-wit- blauw. „Dat is ook even wennen ja." „Van deze trui heb ik gedroomd", vertelde Blaak na de huldiging. Op het podium sprak de als tweede ge ëindigde uittredende kampioene Anouska Koster precies de woorden die haar raakten. „Ze zei: geniet van deze trui. Ik heb er het afgelopen jaar elke dag van genoten." Al vroeg in de wedstrijd zochten vijf rensters de aanval: Blaak, Kos ter, Floortje Mackaij (Sunweb), Aafke Soet (Parkhotel) en clubren- sters Minke Slingerland-Van Don gen (DJR). Alle grote ploegen wa ren voorin vertegenwoordigd. In de laatste ronde van 16 kilome ter liep de voorsprong snel terug, van boven de twee minuten naar dertig seconden. Blaak: „Mijn plan Tot dat moment ontwikkelde de wedstrijd over twee ronden van 49 kilometer zich volledig naar wens van Van der Poel. In de finale wist hij met Lakata, diens landgenoot Daniel Geismayr en de Portugees Tiago Ferreira (die respectievelijk derde en tweede werden) bij de rest van het veld weg te rijden. „Toch voelde ik de bui al een tijdje hangen", zei hij achteraf. „Eigenlijk beschikte ik op geen enkel moment over de benen waarop ik gehoopt had", aldus de was om de sprint af te wachten, maar zoals wel vaker dan ik het laat ste dan toch weer iets anders." Nerveus geworden door de slin kende voorsprong, demarreerde ze enkele kilometers voor de meet bij haar overgebleven vluchtmakkers Koster en Mackaij vandaan. Het was een gok, gaf Blaak achteraf toe. „In het verleden ben ik als eens tweede en derde geworden op het NK. Die medailles interesseerden me niet meer. Ik ging voor die trui. Het laat ste wat je dan wilt, is dat in de fi- nishstraat het hele peloton over je heen komt." Blaak kan nu al niet wachten op de eerstvolgende grote wedstrijd. „De Giro. In deze trui." 22-jarige alleskunner, die de afge lopen weken de wielerwereld verbaasde met zijn topprestaties op de weg én op de mountain bike. Na een ritzege in de Ronde van België vertrok hij naar Duits land, waar hij enkele dagen later tweede werd in de wereldbeker wedstrijd mountainbike in Alb- stadt, om vervolgens twee etap pes en het eindklassement te winnen in de Franse rittenkoers Boucles de Mayenne. Uitgere kend gisteren in het zuidwesten van Duitsland had hij echter geen superdag. Spurtje Nadat hij het toptrio had moeten laten gaan, kreeg Van der Poel kort voor de finish gezelschap van drie achtervolgers. Die ver sloeg hij in de spurt om de vierde plaats, waarbij hij de Tsjechische nummer vijf Jaroslav Kulhavy maar enkele millimeters voor bleef. „Ik had een tijdje kunnen recupereren, waardoor ik dat spurtje kon winnen", zei hij. De achterstand op de top drie was aan de meet opgelopen tot 2 minuten en 42 seconden. „Maar die drie jongens zijn stuk voor stuk toppers. Dat ik hier naast een medaille grijp is ook geen supergrote teleurstelling, want ik ben op waarde geklopt", con cludeerde Van der Poel. PODIUM maandag 26 juni 2017 PC Mathieu van de Poel verbaasde de afgelopen weken de wieier- wereld met zijn prestaties op de mountainbike. Maar uitgere kend op het WK had de alles- kunner gisteren geen goede benen. Hij werd vierde. Jan Martens Singen Wouter Wippert juicht, maar het is Ramon Sinkeldam (links) die wint. Groenewegen (midden) wordt derde. Op het podium is Wip pert al minder vrolijk, fotoscorvos -Chantal Blaak (27) - Mathieu van der Poel (22) Mathieu van der Poel. FOTO COR VOS NK WEG, MANNEN 1. Sinkeldam (Sunweb) 5.19.38 2. Wippert (Cannondale) op 0 sec. 3. Groenewegen (LottoNL) 0 4. Vermeltfoort (Roompot) 0 5. De Kleijn (Baby-Dump) 0 6. Hofland (Lotto) 0 7. Van Baarle (Cannondale) 0 8. Duyn (Veranda's) 3 9. Meijers (Roompot) 3 10. Reinders (Roompot) 3 NK WEG, VROUWEN 1. Blaak (Boels) 3.28.42 2. Koster (WM3 Energie) op 11 sec. 3. Mackaij (Team Sunweb) 13 4. Pieters (Boels) 34 5. Van Dijk (Team Sunweb) 35 6. Van Vleuten (Orica) 35 7. Brand (Team Sunweb) 35 8. Van der Breggen (Boels) 35 9. Kessler (Hitec) +35 10. Van 't Geloof (Van Arckel) +39

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 37