Mart Smeets wil niet in Tour du Jour Blote borsten bij Suske en Wiske MEDIA CULTUUR 29 Met een groot feest op een boot vierde Wilfred Genee zaterdagavond zijn 50ste verjaardag. Morgen is het écht zo ver voor de presentator van Voetbal Inside en straks Tour du Jour. „50 het nieuwe 40? Wat een gelul!" achtige uitstraling, praat in de hoog ste versnelling en heeft een aanstekelijke energie. Berusting is er zeker, maar dan voor wat betreft zijn ego. Programma's als Wie Is De Mol, Chantal Janzen ('Hoe aardig ook') Blijft Slapen, ze hoeven niet bij hem aan te kloppen. „Heel erg leuk alle maal, maar ik word moe van al dat gelul over mezelf. Jij vraagt me om dat Tour du Jour begint en het gaat weerover mij..." Kruisjes Twee dromen had Wilfred Genee in de tweede klas van het gymnasium: sport op zondagavond presteren en vader worden. Het eerst gebeurde op z'n 38ste, het tweede vier jaar later. Ambitieus is de geboren Fries, die later rechten studeerde, altijd gebleven. Hij maakte carrière bij SBS 6, Canal RTL 5 en Talpa, presenteerde De Wedstrijden, Voetbal International, Voetbal Inside, Tour du Jour, won de Televizier Ring, doet BNR Radio en schreef met zijn vrouw het boek Vullen Voeden. „Als 50 de leeftijd is om de balans op te maken, kan ik zeggen dat ik veel kruisjes kan zetten op mijn checklist. Alles wat ik in mijn hoofd had, is gelukt. Ik ben gezond, heb een mooi gezin, we hebben het financieel goed en mijn carrière loopt lekker. Johan Derksen en René van der Gijp zullen me uitlachen, maar ik ben de laatste tijd steeds vaker dankbaar voor wat ik heb. Het vaderschap heeft een tijdje mijn ambities getemperd, maar nu de kinderen naar school gaan, is de onrust terug. Heb ik er alles uitgehaald, of moet ik nog een keer gas geven om écht mijn kwaliteiten te verzilveren? Of word je dan weer als arrogant gezien?" Zaterdagavond vierde de presenta tor een groot verjaardagsfeest. Op een boot, met vrienden, gezang en je bent duidelijk, kunt verwoorden wat er goed en fout gaat zonder per soonlijk te worden en bent oplos singsgericht. Ze heeft gelijk, denk ik. Ik kan mensen in hun kracht zet ten. Dat is wat bij Voetbal Inside ook doe." Media-aandacht Wilfred Genee op kantoor, het is even een ander beeld. „Nou, ik kan me best voorstellen dat ik me straks helemaal terugtrek in de anonimiteit, hoor. Veel mensen zeggen: jij kunt niet zonder die media-aandacht en in het middelpunt staan. Eerlijk? Ik denk het wel. Het enige wat ik er jammer aan zou vinden - en dat is natuurlijk ook weer apart om van jezelf te zeggen: ik denk dat ik best wel goed kan presenteren." Het presenteren voor honderdduizenden mensen, de sportreisjes naar het buitenland, de lezingen voor volle zalen, het valt, zegt Genee, 'allemaal in het niet bij het zijn van een goede vader'. „Daarin word je elke dag beproefd. Een draaiboek voor het vaderschap is er amper. Ja, je krijgt ook iets mee van thuis. Mijn ouders hebben mij alles gegeven. Ik ben hun dankbaar voor de basis. Ik kon studeren. Ze wa ren lief, maar ook angstig. Kozen voor zekerheid. Ik probeer mijn kinderen met iets meer geloof in eigen kunnen op te voeden. Meer risico's. Heb je dromen, jaag ze na. Doe je best er voor, dan gaat het lukken. Ik geloof dat het leven tot op zekere hoogte maakbaar is, maar ik besef dat het voor kinderen niet altijd makke lijk is. Wat ze krijgen aan impulsen, opdrachten, verwachtingen. Heb ik het nog niet eens over social media, want mijn oudste is pas 7. Maar ik bracht haar laatst naar de klas. Wer den de banken uit elkaar geschoven, want er volgde een Cito-toets. Zag ik haar zitten, dat frêle meisje alleen. Zeven jaar! Dan denk ik: Cito-toet- sen, donder toch op. Laat ze lekker spelen." Heel even valt het weg, die ogen schijnlijke afstandelijkheid van Wil fred Genee. „Afstandelijk en ongeïn teresseerd, zo kom ik vaak over, het Zeven jaar! Dan denk ik: Cito-toetsen, donder toch op. Laat ze lekker spelen uitbundigheid. Daar werd ook be kend dat de geboren Fries weer iets nieuws erbij gaat doen: chief execu tive officer (ceo), jawel, bij een fami liebedrijf uit Brabant. Voor honder den werknemers. Op kantoor. „Ceo for a year, eerst een jaar om uit te vin den of ik het kan en of we bij elkaar passen, en in combinatie met VI", nuanceert hij. „Een prachtige uitda ging bij een mooi bedrijf. Toen ik werd gevraagd, zei mijn vrouw meteen: moet je doen. Ze zei: zal wel. Ik ben vaak lastig te lezen en onhandig met gevoel. Ik deed ooit een interview met Ron Jans. Daar stond boven: zachtheid is mijn kracht. Dat vond Ron van zichzelf. Stiekem herkende ik daar ook wel iets in. Ik weet niet of het zo is, maar laat ik het anders stellen: Lili kan volgens mij mijn zachtheid zien. Ik laat het haar op momenten zien, maar wacht nou even: nu gaat het wéér over mezelf.Tour du Jour, daar ging het om toch?" Toch is Tour du Jour dit jaar veranderd. Iets meer inhoud, iets minder amu sement", verklaart pre sentator Wilfred Genee die op 1 juli dagelijks van start gaat op RTL7. Het wielerprogramma ontbrak vorige zomer op de kalender. „De knipoog blijft, maar we gaan meer de diepte in. Met veel ex perts aan tafel die ik alle maal zo goed mogelijk in hun kracht wil laten ko men. Ik kom met vragen die de leek ook zou stel len", aldus Genee die met Michael Boogerd een vaste gast heeft en Maar ten Tjallingii, Erik Dijk stra en schrijver Dimitri Verhulst afwisselend ziet aanschuiven. Vanuit de Tour doen Maxim Hartman en File- mon Wesselink verslag. Genee heeft zijn stand plaats in Breda, waar ze voorheen door Frankrijk trokken van locatie naar locatie, net als De Avonde tappe. „Eerlijk gezegd zie ik daar de meerwaarde niet van, zeker niet als je toch niemand uit de koers aan tafel kunt krijgen. In Nederland kun je toch ook een tafel neerzetten met een wijntje erop? Hoefje ook niet al die mensen te laten invlie gen." Tour du Jour en De Avondetappe kunnen wel naast elkaar bestaan, vindt Genee. „Het wielrennen leeft op dit moment weer ontzettend." De makers van de Vlaamse stripreeks zijn al enige tijd bezig om de populaire serie moderner te maken. Zo heeft Wiske in het nieuwe album De planeetvreter een strakker gesneden jurkje en hippe laarsjes. „Bedenker Willy Vander- steen wenste dat de reeks na zijn dood zou worden voortgezet én levendig zou blijven", zegt Toon Horsten van Standaard Uitgeverij. „Om de zoveel jaar maken we Suske en Wiske daarom wat eigentijdser." maandag 26 juni 2017 'Ik ben altijd op mijn hoede' 44 —Wilfred Genee Wesselink, Genee en Boogerd. foto anp kippa RTL 7-baas Marco Lou- werens heeft naar eigen zeggen 'op zijn knieën gesmeekt' om Mart Smeets te strikken voor een bijdrage aan het programma Tour du Jour. Maar de voorma lige NOS-verslaggever weigerde. „Hij bleef zijn oude werkgever trouw. Daar heb ik respect voor", aldus Louwerens gisteren in het radiopro gramma De Perstribune. Het volgende stripalbum van Suske en Wiske zal voor het eerst blote bor sten bevatten. In het album verschijnt de Afri kaanse zeegodin Mami Wata, die in het echt ook al eeuwenlang met ont bloot bovenlijf wordt af gebeeld.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 27