ZEELAND GEBOEKT n Reis door Australië en Nieuw-Zeeland Kompasrozen van het Zeeuws Genootschap Dichter in doktersjas 23 Sven Remijnsen is vader en supporter. Hij proefde de sfeer langs de lijn. In zijn debuutroman Voetbalvaders' strijden ambitie en spelplezier om voorrang. Scheids, heb je je bril thuis gelaten? Buitenspel! Voor jou, die bal. In de kruising, in de kruising. Penalty! Hou het breed. Hands! Losers! Kampioenen! Taal langs de lijn. Sven Remijnsen (1975) uit Kloetinge weet er alles van. Hij is neerlandicus en freelancejourna- list. Ooit voetbalde hij bij de jeugd van Hoek: „Linkshalf, daar kon ik het minste kwaad." Nu heeft hij een zoon, Noa. Nog maar zes jaar. Noa kan wél voetbal len. Hij speelt sinds zijn vierde bij SSV'65 in Goes, in de spits. Vader Sven is, nou ja, best trots. Elke zaterdagoch tend staat hij met acht vaders langs de lijn. Daar werd het idee geboren. Die groep mannen bij elkaar, hun zonen dartelend in de wei. Een boek, waarom niet? Remijnsen ging er voor zitten. Za terdag 1 juli presenteert hij in Goes zijn roman Voetbalvaders. Gedeputeerde Jo- Annes de Bat krijgt het eerste exem plaar aangeboden, zijn zoon zit bij Noa in het team. Uitgever Voetbal Interna tional scoorde de laatste jaren met le vensverhalen van René van der Gijp en Wim Kieft. Voetbalvaders is de eerste ro man in het fonds. Ook voor Remijnsen is de roman vorm nieuw. In 2023 verscheen zijn eer ste boek: De beste Tour aller tijden. „Dat was een mengeling van fictie en non fictie", zegt de schrijver. „Voetbalvaders is helemaal verzonnen. Het moest een vlot, snel, toegankelijk, herkenbaar en niet voorspelbaar boek worden. Een echte feelgoodroman over vriendschap langs de lijn, in de sfeer van All Stars en Ventoux van Bert Wagendorp." In het nieuwe boek draait het om een clubje van een stuk of acht vaders. De super ambitieuze want door pech in zijn eigen voetbalcarrière mislukte trai ner Barry en diens niet erg fanatieke zoon Joris staan centraal. Zij delen de hoofdrol met vader Erik en zijn getalen teerde zoon Luca. Erik ziet in zijn zoon een spits en Luca wil liever keepen. We leven mee met de vaders die zich niet willen overschreeuwen maar stilletjes toch wel hopen dat hun jongens - er zit overigens ook een meisje bij, Zoë - door een topclub ontdekt zullen worden. Er is volop liefdesverdriet, een vader gaat failliet, en de hele mannenclub maakt een in drank gedrenkt uitstapje naar Barcelona, waar ze met Messi op de foto gaan. Ambities Remijnsen: „Ik ben meestal heel rustig. Ik geniet van de vroege zaterdagen: het pas gemaaide gras, het geluid van de noppen op de tegels. Langs de lijn word ik meegesleept. Het schrijven van dit boek heeft me daarover aan het denken gezet. Als tweede laag is het vaderschap in het verhaal een steeds grotere rol gaan spelen. Ik put daar uit eigen erva ringen. Voor mezelf zie ik het gevaar dat je je eigen ambities te veel op je kind projecteert. In het boek wil Erik dat zijn zoon Luca een beroemde voetballer wordt. Hij maakt hem verslaafd aan voetbal. Door hem een euro te beloven voor elk doelpunt, altijd voetbalplaatjes, sportkranten en voetbalzenders voor te schotelen. Bij mezelf merkte ik dat ik het kampioenschap ook wel belangrijk vond. Blijf maar goed voorin staan, zei ik tegen Noa voor de wedstrijd. Door mijn boek ben ik een stuk relaxter ge worden. Bij SV Walcheren hangt bij binnenkomst een bord: 'Ouders, uw kind is geen Messi'. Dat vind ik een waardevolle boodschap." Dylan Alleijn (2986) uit Vlissingen besluit van het ene op het andere mo ment het roer drastisch om te gooien. Op de dag van zijn 27ste verjaardag boekt hij vliegtickets naar Australië en Nieuw-Zee land. Zijn baan als cameraman en tekstschrijver, zijn eigen plek, zijn relatie: hij zegt alles en ieder een vaarwel. Er volgt een reis door Australië en Nieuw-Zeeland, een avontuur dat hij nooit had willen missen. Dylan Alleijn: „Het was een reis door twee prachtige landen met een heerlijke sfeer en schitte rende natuur. Tijdens mijn 345 dagen durende trip, meer dan 12.500 gereden kilometers in 3 verschillende auto's door 18 pro vincies, 55 slaapplekken, 8 werk gevers, 2 landen en 1 nieuwe liefde, heb ik dit met eigen ogen mogen aanschouwen, van ac tieve vulkanen tot borrelende modderpoelen, van verlaten stranden tot besneeuwde berg toppen en van imposante glet sjers tot adembenemende fjor den. Een reis om nooit meer te vergeten." Over deze trip vertelt hij in het reisdagboek Kangoeroes kiwi's. Bestemd voor reizigers en thuis blijvers. Het is verschenen bij Uitgeverij Boekscout, telt 302 pa gina's en kost 22,50 euro. In het zomernummer 2017 van het tijdschrift Zeeland van het Koninklijk Zeeuwsch Genoot schap der Wetenschappen gaat het openingsartikel over scheepskompasrozen. Het ge nootschap bezit er negen. Bij de recente restauratie van het plane tarium van Johan Adriaan van de Perre is er een tiende bijgeko men: eentje die verstopt zat on der de al bekende kompasroos van het planetarium. Alle kom pasrozen worden van een kunst historische beschrijving voor zien en ook de leveranciers en hun bedrijven komen aan bod. De afbeeldingen op de rozen ma ken het mogelijk de rozen in de zes voorou derbeeldjes uit de Mo- lukken. Zeeuwse schrijvers Waarschijnlijk heeft hij ook tevreden patiënten, maar ik ben zeker tevreden over zijn poëzie. Erik Solvanger is de naam achter drie bijzondere dichtbundels. In het dagelijks le ven heet hij Erik van Gorsel, vroe ger was hij tropenarts en tegen woordig is hij als psychiater ver bonden aan een Amsterdams zie kenhuis. Er mag dan geen woord Zeeuws in zijn werk zijn te vin den, hij behoort tot de interessant ste Zeeuwse dichters. Hij werd in 2976 geboren te Oud-Vossemeer. Zijn ouders wonen inmiddels een stukje verderop, in Tholen-Stad, ze zijn de trotse bezitters van ko renmolen De Verwachting. De titels van Solvangers bundels zeggen veel. Honderd keer huive ringwekkender dan het spook huis, vindt de genietende poëzie liefhebber. Maar waar schijnlijk zou je een lichte beklemming bekruipen als je in de wachtkamer zit van ie mand die in de literatuur debuteerde met Eenvou dig schedel- lichten (2004), dit vervolgde met Slijp het sternum (2008) en daarna Het hoofd onder de arm (2013) publiceerde. Golven bloed, surreële kwalen, onverdoofde operaties, dat is het recept. Even slikken, maar het le vert verslavende poëzie op, juist omdat de dichter je ontnuchtert. 'Al bij de geboorte/ zeggen men sen/ dat je mooi bent,' maar hij schetst de realiteit: 'terwijl je alles onderpoept/ en met je van bloede rig slijm/ gevouwen huid/ al rim pelt.' Aan de slaap ('wij denken dat slapen een natuurlijke toestand is') wijdt hij een gedicht dat je uit de slaap houdt. Het menselijk lichaam is vol gens zijn gebruiksaanwijzing een gemakkelijk te demonteren bouw pakket. Iemand 'praat tot de ogen uit ons hoofd vallen' en een ander stelt vast: 'Mijn oude oren zijn waardeloos, ik had ze jaren gele den moeten weggooien.' Er kan 'een schaal vol geelzucht' worden gebracht en iemand kan een om metje maken met zijn 'aangelijnde brein. Ik noem het Kaspar, hoor hem blaffen.' Een machtig meng sel van mythes en medicijnen, van taal en toverkunsten, zo kun je deze poëzie misschien omschrij ven. De dichter in doktersjas. Tus sen de regels kijkt de ene Erik de andere Erik sarcastisch aan: 'Hij is de kliever van de grote hoofden,/ de openscheurder van de grote monden.' Erik Solvanger (1976) 17e en r8e eeuw te dateren. Ver der biedt dit nummer een ver haal over zes eeuwen overstro mingen en stormvloeden in de delta - was God verantwoorde lijk? De volkskundige verzame ling van het genootschap krijgt reliëf door artikelen over twee Mexicaanse kruiken en maandag 26 juni 2017 PC Wekelijkse rubriek met boeken over Zeeland en boeken van Zeeuwse schrijvers Trotse vaders langs de lijn Jan van Damme Sven Remijnsen: Voetbalvaders -Uitgave van Voetbal International, 367 pagina's, 19,99 euro. Vrijdag 30 juni in de winkel. Presentatie zaterdag 1 juli om 15.00 uur in boekhandel De Koperen Tuin in Goes. Sven Remijnsen: „Ik ben meestal heel rustig." fotomarcelledavidse Omslag tijdschrift 'Zeeland' ERIK SOLVANGER HET HOOFD ONDER DE ARM Mario Molegraaf

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 23