Een selfi HANDEN A iff F ■AAI Adviesorgaan dringt aan op simpeler belastingstelsel Hot ingewikkelde systeem van zorg- en huurtoeslagen zorgt ervoor dat veel mensen diep in de schulden belanden. A i Leraar Bas moet altijd overwerken Walcheren Deborah Jongejan Den Haag De Raad voor de Volksgezondheid en Sa menleving (RVS) stelt in een advies aan staatssecretaris Jetta Klijnsma (Sociale Za ken) dat het nieuwe kabinet de toeslagen daarom moet afschaffen en vervangen door een simpeler belastingstelsel. Er moet nu echt wat gebeuren, zegt José Manshanden van het onafhankelijke adviesorgaan voor de regering. „De overheid moet zich ervan bewust worden dat het zelf een grote ver oorzaker is van schulden." De Belastingdienst keert toeslagen nu uit als voorschot op basis van een geschat inkomen. Achteraf kijkt men of het klopt. Als blijkt dat er een fout is gemaakt, moet er geld worden terugbetaald. Maar vaak hebben mensen het dan al uitgegeven en is er geen spaarpot achter de hand. Daarnaast zijn de regelingen in gewikkeld en lopen schulden vaak auto- Het gaat helaas niet altijd goed, maar er is al veel verbeterd matisch op, waardoor de problemen snel groeien. Daarom moet er volgens de Raad een eenvoudiger belastingstelsel komen, zon der dat mensen met lage inkomens erop achteruitgaan. Vakbonden en werkgevers, verenigd in de SER (Sociaal-Economische Raad), moeten zich buigen over een alter natief systeem. Ondertussen mag de politiek niet stil zitten, vindt de regeringsadviseur. Op de korte termijn moet de Belastingdienst toeslagen direct storten op de rekening van de organisaties waarvoor die bedoeld zijn. Zorgtoeslag dus gelijk naar de zorg verzekeraar, huurtoeslag naar de woning corporatie en kinderopvangtoeslag naar de crèche. In het laatste geval wordt daar al mee geëxperimenteerd. Klijnsma vindt het een goed idee als toeslagen direct worden overgemaakt. De staatssecretaris erkent dat de toeslagen nu gecompliceerd zijn. „Het gaat helaas niet altijd goed, maar er is al veel verbe terd. Bij het terugvorderen treffen zorg verzekeraars, het Centraal Justitieel In cassobureau (CJIB) en de Belastingdienst steeds vaker persoonlijke betalingsrege lingen. Daarnaast is er onlangs een wet van mij aangenomen die stelt dat schuld eisers er altijd rekening mee moeten hou den dat mensen genoeg geld overhouden om van te leven." Bijna één op de vijf huishoudens kampt met problematische schulden; dat zijn tussen de 1,3 en 1,4 miljoen huishou dens. Schuldenaars hebben geregeld last van hun gezondheid, zoals chronische stress, slapeloosheid en depressie. Meer dan de helft van de Nederlandse huishoudens ontvangt een inkomensaf hankelijke toeslag voor de zorg, huur of kinderen. P11 uit de mouwen Dat wordt te gek. Daarom staakt hij morgen ook. Nieuwsmedia Luuk Hamelink maakte zaterdag een selfie met koning Willem-Alexander op de landelijke Veteranendag in Den Haag. Hij is één van de leerlingen van basissschool De Burcht-Rietheim in Oost-Souburg die zaterdag een on derscheiding uitreikten bij de ceremo nie op het Binnenhof.P2 FOTO ROBIN VAN LONKHUIJSEN/ANP Toeslagen leiden vaak tot grote schulden -Jetta Klijnsma, staatssecretaris 'V Werktuigbouw, ICT, gezondheidszorg, transport, onderwijs: in Zeeland liggen de banen voor het oprapen. Maar hoe krijg je al die vacatures vervuld? In deze bijlage steken we de handen uit de mouwen: zó kom je aan geschikt personeel. Iff »P18 maandag 26 juni 2017 19°C Wisselvallig pzc.nl Ook voor het laatste tn) regionale nieuws Jaargang 259 De PZC is onderdeel van: Prijs €2,10 Geen krant ontvangen? Bel 088-0561510 7 11688 5 5 5 530

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 1