SoLmanTours €199,- Miami PLana MaLGRaT oe MaR EUWS 11 'Wij zijn echt niet stom' INTERVIEW JOSÉ MANSHANDEN Er wordt al jaren over gesproken, maar nu moet een nieuw kabinet er echt eens iets aan doen. Voorkom dat mensen in de schulden belanden, stelt de Raad voor de Volksgezondheid en Samenleving. Schaf om te beginnen het ingewikkelde toeslagensysteem af. Deborah Jongejan Den Haag Het begint vaak klein. Een boete van 2.000 euro, omdat een auto niet APK is gekeurd en twee brommers niet zijn verzekerd. De eigenaar snapt er niets van, die brommers staan alleen maar in de schuur. Hij kan de boete niet beta len, het bedrag wordt automatisch opgehoogd. Uiteindelijk heeft hij een schuld van 15.000 euro. Dit moet anders, zegt José Manshanden van de Raad voor de Volksgezondheid en Samenleving. „Vaak kunnen mensen het echt niet betalen. Omdat de schuld au tomatisch oploopt, maak je het ze alleen maar moeilijker." „In de meeste rapporten ligt de nadruk op hulp aan schuldenaars. Wij vinden dat er veel meer aan dacht moet komen voor het voor komen van schulden. Er komt straks een nieuw kabinet en daar moet dit hoog op de agenda staan. Het thema is verdeeld over ver schillende ministeries, daarom stellen wij voor dat er één coördi nerend minister komt om het taaie probleem aan te pakken." „Toeslagen zijn bedoeld voor mensen met lage inkomens, die SCHULDENAAR vaak ook laagopgeleid zijn. Juist zij hebben moeite om het systeem te begrijpen. Toeslagen worden voor uit betaald op basis van het ge schatte inkomen. Veel mensen vinden het lastig om hun inkomen in te schatten of ze hebben wisse lende baantjes. Als het dan later niet blijkt te kloppen, moeten ze het geld terugbetalen. Maar dan is het onbedoeld al uitgegeven. Deze mensen hebben vaak geen buffer. De overheid moet zich ervan be wust worden dat zij zelf een grote veroorzaker is van schulden." „Er moet een eenvoudiger belas tingsysteem ontwikkeld worden, waarmee lage inkomens worden gecompenseerd. Wij stellen voor om de SER daarover advies te vra gen. Op de korte termijn moet de Belastingdienst toeslagen direct overmaken naar de zorgverzeke raar en woningcorporatie. We pompen het geld nu rond, maar het kan veel simpeler." „Het is niet eenvoudig, maar dat moet je voor lief nemen. Burgers moeten het uitgangspunt zijn, niet de instantie." „Ze moeten op tijd signaleren dat er een betaalachterstand is. Nu komt het voor dat er pas na zes maanden aan de bel wordt getrok ken. Ook moeten ze hulp aanbie den als iemand een achterstand oploopt en vooraf controleren of iemand kredietwaardig is." „Zeker, maar die eigen verant woordelijkheid schatten we vaak te hoog in. De overheid gaat bo vendien te vaak uit van wantrou wen: dat mensen niet willen beta len. Maar vaak is het een kwestie van niet kunnen. Zij begrijpen of ficiële brieven vaak al niet." „Zweden kent één Koninklijk In cassobureau, waarin goed wordt samengewerkt om te voorkomen dat mensen door de bomen het bos niet meer zien. Bij ons trekken verschillende deurwaarders aan één persoon, die daardoor steeds dieper in de problemen komt." „Schulden hebben een groot effect op de gezondheid. Het leidt tot chronische stress, waardoor men sen moeilijker verstandige finan ciële keuzes kunnen maken. En als je ziek wordt en niet kunt werken, loop je risico op financiële proble men. Daar moeten hulpverleners veel meer oog voor hebben." SPANJE Ap pa rte me nte n Tro pi ka na**** Beste prijs, goede reis! 3 juli 2017 10 DAGEN LG SPANJE Aquahotel Silhouette Spa*** 3 juli 2017 10 DAGEN HP 0495-588740 www.solmar.nl maandag 26 juni 2017 'Overheid werkt schulden van burgers in de hand' José Mans- handen: schul den hebben groot effect op de gezond- FOTO MARNIX SCHMIDT Er wordt al jaren gesproken over de aanpak van schulden. Waarom nu dit advies? Waarom helpt het om de toesla gen af te schaffen? Ervaringsdeskundige Dennis van den Burg, bekend uit het tv-programma Schuldig, vindt het een goed idee als het toe slagensysteem op de schop gaat. „De huurtoeslag moet gewoon rechtstreeks naar de de woning corporatie, daar voorkom je een hele boel ellende mee. Die sub sidies zijn nu heel gevaar lijk. Mensen denken dat ze 300 euro huur betalen, terwijl het eigenlijk veel meer is." Hij herkent de klacht dat het systeem te ingewikkeld is. „Zelfredzaamheid geldt niet voor iedereen. Veel mensen snappen gewoon niet hoe je een belastingformulier moet invullen en dat zijn echt geen stomme mensen. Of dan wordt er gezegd: stuur maar een e-mail. Ik had niet eens internet door de schulden." Van den Burg heeft nog een wens: stop met al die deur waarders. „Dat zijn net Ali Baba en de 40 rovers." Zonder toeslagen verliezen lage inkomens toch juist? Een systeem veranderen blijkt altijd lastig in Den Haag. U wilt een zorgplicht voor over heid, bedrijven en maatschappe lijke organisaties. Wat is dat? Mensen hebben toch een eigen verantwoordelijkheid? U wilt één landelijk incassobu reau in plaats van commerciële. Waarom houdt de Raad voor de Volksgezondheid en Samenle ving zich met schulden bezig? Zin in Zon? Gelegen op slechts 200m van het strand en de prachtige baaitjes van Miami PLatja Incl. Royal Class bus Adults Only hotel gelegen op ca. 250m van het strand en 350m van het oude centrum Incl. Royal Class bus Al onze prijzen zijn p.p. gebaseerd op een 2pk, evt vroegboekkorting reeds verwerkt, kind(eren) gratis geldt bij bijplaatsing extra bedden op een 2pk, betalen alleen busreis. Adm kst 10,-. Voor voorwaarden www.solmar.nl Typefouten voorbehouden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 11