Jongeren zetten het op zuipen bij TT Assen Chinees dorp graaft naar slachtoffers verschuiving 10 x'w, Vooralsnog 5 van de 27 'gevaarlijke' gebouwen geëvacueerd M?x -- 7:-, - f- i&viüsr De ramp werd veroorzaakt door de zware regenval waar het zuidwesten van het land nu al weken mee kampt. In de vroege ochtend werden 46 hui zen in het dorp bedolven onder tonnen modder en puin, afkomstig van omlig gende bergen. „We hoorden een vreemd geluid in de achtertuin. De wind blies plots door het huis. Toen we buiten gingen kijken werden we meteen weggespoeld door het water", vertelde een overlevende op de Chi nese staatstelevisie. Meer dan 3.000 hulpverleners door zochten gisteren het puin, ondanks het risico van nieuwe aardverschuivingen. „Dit is zinloos. Iedereen is in ieder ge val al uit elkaar gescheurd", aldus een wanhopige dorpsbewoner Han Jiany- ing tegenover persbureau Reuters. Toch werd een jong stel met hun twee maanden oude baby nog levend uit het puin gehaald. Ondanks geringe hoop op overlevenden blijven de reddings werkers doorzoeken. Negen jaar geleden kwamen bij een aardbeving in dezelfde provincie 70.000 mensen om het leven. 142 bui tenlandse toeristen in het gebied zijn veilig geëvacueerd. MrÊm v --lx -Xtx5xSSESR sH^SsaSSaBSwïI In veel steden wachten burgemees ters de resultaten van de controles niet af. De gewraakte panelen wor den met spoed verwijderd. Bouwvakkers pellen met hulp van een hoogwerker in allerijl ge veltegels van een flat in Wythen- shawe, een wijk in Manchester. Vil lage 135 behoort tot de 27 gebouwen in Engeland waarop dezelfde pane len zijn aangebracht als op de afge brande Grenfell Tower. De autori teiten zien (nog) geen reden om de bewoners te evacueren. In deelgemeente Salford komt burgemeester Paul Dennett tot de zelfde conclusie. Hoewel het labo ratorium zijn vermoeden nog moet bevestigen, laat hij niets aan het toeval over. „We laten het bewuste materiaal zo spoedig mogelijk weg halen. Niemand hoeft zijn of haar huis te verlaten, tenzij de brand weer daar alsnog reden toe ziet." Op andere locaties treedt eenzelfde protocol in werking. Gasleidingen De ontruiming van de vijf toren flats op het Chalcots Estate in het Londense Camden blijft mogelijk een uitzondering. De complexen kregen met voorrang een inspectie van de brandveiligheid. De gevelte gels vormden slechts één van een aantal 'problemen', gaf premier Theresa May aan. Slecht geïsoleerde gasleidingen, ontbrekende brand deuren en een handvol andere po tentieel levensgevaarlijke gebreken maakten evacuatie noodzakelijk. „We konden de veiligheid niet garanderen", vertelde Georgia Gould, leider van het bestuur van de London Borough of Camden. Wachten was volgens haar geen op tie. „De ramp bij Grenfell Tower heeft alles veranderd." De verordening overviel de onge veer 3.000 bewoners. Met katten, honden, spelcomputers, weekend tassen vol kleding en laptops onder de arm gingen ze vrijdagavond de De ramp bij Grenfell Tower heeft alles veranderd straat op. Het merendeel vond tij delijk onderdak in hotels. Een hon derdtal bracht de nacht door op luchtbedden in een vrijetijdscen trum. Voor hen wordt met spoed geschikter accommodatie gezocht. De operatie heeft bij velen kwaad bloed gezet. Zeker 83 inwoners ver lieten hun woning pas toen de po litie hen daartoe dwong. Peter Ber tram (94), een veteraan uit de Tweede Wereldoorlog, kreeg geen kans zijn medicijnen mee te ne men. „Als ik van streek raak, kan ik een hartaanval krijgen." Waarschijnlijk kunnen de eva cués pas over een maand terug naar huis. De chaotische gang van zaken leidt tot een pijnlijke conclusie: in Engeland is het bijzonder slecht ge steld met de controle op brandvei ligheid. Door bezuinigingen be schikken veel gemeentes niet over de middelen om dit te doen. Sprinklers De stadsbesturen van Birmingham en Nottingham nemen nu extra maatregelen. Daar worden op kos ten van de stad sprinklers op in to taal 226 torenflats aangebracht. Labour-leider Jeremy Corbyn sprak van een 'nationaal gevaar' en vroeg de regering geld vrij te ma ken. „Zodat gemeentes snel en ef fectief kunnen omgaan met de om vang van de uitdaging om de brandveiligheid op orde te krijgen." Een apotheker in het ziekenhuis spreekt van negen gevallen, woord voerder Pier Wijnja houdt het op 'circa negen'. „We laten hen meestal één nacht hun roes in het ziekenhuis uitslapen. De dag erna volgt een gesprek met een kinder arts en de ouders. Deze jongeren hadden behoorlijk veel gedronken, ze lagen niet in coma. Uit voorzorg zijn ze opgenomen." Omstanders of de politie brach ten de jongeren naar het zieken huis. Op een camping in het Drentse Witten, in de buurt van de TT As sen, ging het ook mis. Een 23-jarige man en 22-jarige vrouw raakten ge wond toen de motor waarop ze za ten in brand vloog. Dat gebeurde toen de man met zijn motor een zogenoemde burn out wilde maken door de voorrem vast te houden en de achterband te laten spinnen. Er ontstond een steekvlam en de motor ontplofte. maandag 26 juni 2017 GO XINMO Nog steeds worden 93 men sen vermist na de zware aardver schuiving van zaterdag bij Xinmo, een dorp in de centraal gelegen Chi nese provincie Sichuan. Tien licha men zijn geborgen. ïSEM' J'tl' - r gM -tfgsffii - fcTTflWlL x. - 1 i :v - -- XX Êv„'.- V *•5.-. - - tv .fct-x-:- De modderstroom liet een spoor van verwoesting achter. T Een reddingshond wordt over de rivier gebracht en reddingswerkers bergen een lichaam, foto's afp en reuters Risicopanelen van tientallen flats gestript De Britse autoriteiten inspecte ren na de brand in Grenfell Tower de geveltegels van ge bouwen overal in het land. Dit leidde tot de evacuatie van vijf torenflats in Londen, terwijl vei ligheidsexperts tot nu toe 27 complexen als 'gevaarlijk' betite len. Geert Langendorff Manchester —Georgia Gould, wijkbestuur ASSEN Negen jongeren onder de 16 jaar zijn in de nacht van vrijdag op zaterdag met een al coholvergiftiging opgenomen in het Wilhelmina Ziekenhuis in Assen na het TT-festival in die stad.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 10