Grote gevolgen voor het Grotius College 9 "•wmmmBiraH Bijna elke avond zit Tharukshan op zijn kamer op Facetime met een van zijn be ste vriendinnen. Ook de avond van 5 ja nuari 2017. „Ik ga het weer proberen," zegt hij. Ze schrikt er niet van. Hij heeft zo vaak gezegd dat hij een eind aan zijn leven wil maken en het ook geprobeerd. „Ik hou van je", reageert ze. „En als je het doet, hoefje je niet alleen te voelen." Ze weet niet dat Tharukshan deze keer al zo'n dertig handgeschreven afscheidsbrieven op zijn bureau heeft liggen. Terwijl de rest van de familie slaapt, hangt Tharukshan zich op zondag 8 januari 2027 op in de badka mer. Zijn vader vindt hem, zijn oud ste zus probeert hem te reanimeren. Tevergeefs. Om or.io uur wordt de politie gealarmeerd. Tharukshan laat zijn ouders, broer en twee zussen vol vragen achter. Thuis is hij een voorbeeldige zoon. Vrolijk, behulpzaam en creatief. Hij zingt, speelt piano en knutselt kerst kaarten. Tegen zijn oudste zus grapt hij dat hij arts wil worden, en dan wordt zij zijn assistente. Ze weten sinds kort wel dat hij heel depressiefis. Op 5 december 2026 probeert Tharukshan zijn polsen door te snijden. Omdat hij op school getreiterd wordt, en niemand in grijpt, vertelt hij zijn zussen. Hij krijgt haatberichten: 'Je bent niet ge schikt om te leven, ga dood'. Hij wordt gedwongen spullen en menu's bij McDonald's voor zijn zogenaam de vriendinnen te kopen. In de kan tine wordt eten naar hem gesmeten. Tharukshan is de dood in gepest, is het verhaal. Maar niet alles is gezegd. Er is meer aan de hand. Tharukshan (6 juli 2001) komt in 2015 op de mavo van het Grotius College in Heerlen. Hij is dan al zo'n vijfjaar in Nederland en is het jong ste kind van de Sri Lankaanse familie Selvam, die vanwege de burgeroorlog asiel krijgt. De Selvams settelen zich in de volkswijk Meezenbroek. Vader en moeder worstelen met de taal, maar de vier kinderen spreken al snel Ne derlands. De oudste broer doet een opleiding elektrotechniek, de oudste zus verpleegkunde en de jongste ac countancy. Tharukshan is op school een opval lende verschijning. Hij lacht veel, is bevriend met tientallen leerlingen, ook uit hogere klassen, en houdt van bonte kleding: een net gestreken broek, een rode bloes. Vanwege zijn gekleurde contactlenzen is zijn bij naam 'Blauwoog'. Hij hangt op school bijna alleen met meisjes rond, houdt van vrou welijke dingen als zangeres Nicki Mi- naj, series als Pretty Little Liars, en make-up tutorials. Hij wil later be roemd worden. Als YouTuber. Of als zanger. Als hij in de pauze het haar van een vriendin invlecht, schelden mede leerlingen hem uit voor 'homo' of 'gay'. Maar iedereen op het Grotius wordt wel eens uitgekafferd. Er zijn veel kliekjes, het gaat er hard aan toe. Tegen sommige vriendinnen is Tharukshan openhartig. Ja, hij valt op meisjes én jongens. Hij is transgen- der: een meisje in een jongensli chaam. Thuis kan hij niet zichzelf zijn. Homoseksualiteit is in Sri Lanka taboe, strafbaar zelfs. Zich opmaken doet hij stiekem op zijn kamer, Face- timend met vriendinnen. Die weten niet zo goed wat ze moeten. Een van hen adviseert: ga hulp zoeken. Tegen het einde van het eerste jaar op het Grotius verhuist zijn beste schoolvriendin. Dat komt hard aan. Aan het begin van het nieuwe schooljaar haakt hij aan bij drie knappe mavo-meiden die als nogal bitchy bekendstaan. Hij gaat vaak 's middags met ze naar het centrum. Thuis kennen ze de meiden niet: hij nodigt nooit vrienden uit. Tharukshan verdient veel geld in de bediening van het wokrestaurant in Kerkrade. Hij koopt telefoonhoes jes voor de meiden, make-up van Ky- lie Jenner, parfum en gekleurde len zen. Ook trakteert hij bij McDo nald's, iets waar zijn zussen achter komen als zijn rekening leegloopt. Zij kunnen zich niet voorstellen dat hij per keer 20 euro uitgeeft. Aan ham burgers kan het niet zijn: ze zijn hin doeïstisch, eten geen vlees. Maar als zijn familie niet in de buurt is, eet Tharukshan soms kipnuggets. Tharukshan wil zelf graag trakte ren of geld 'uitlenen'. Zelfs als de vriendinnen zeggen dat het niet hoeft. Hij houdt wel op een lijstje bij wie geld van hem heeft geleend, maar is te lief om het terug te vragen. IMPACT ■err die Rle/ne VAc-rt-.c Cjesen -eihr^iL. /'S befêtnjtyll <L-11-t- Er ontstaat pas gedoe als Tharuks han gek gaat doen met hun internet accounts. Ze krijgen ruzie over een borstenfoto die hij met een Snap- chat-account van een van de meiden naar een jongen op school stuurt. Die foto heeft hij van zichzelf gemaakt door borsten te 'shapen'; met make up op zijn lichaam te verven. Het meisje is woedend, ze staat voor paal. De vete komt ook de zorgcoördina- tor van het Grotius College ter ore en ze voert gesprekken met de betrokke nen. De meiden ontkennen dat het pesten begint als zijn zussen zijn bankpas innemen en hij niet meer kan betalen, en dat ze wel eens iets naar hem gooien. Ook blijft onduide lijk wie hem op sociale media dood wenst. De drie beloven de zorgcoör- dinator het te laten rusten. Ze beëin digen wel de vriendschap. Tharuks han staat buiten de groep. De laatste paar maanden van zijn leven staat Tharukshan er op school vrijwel alleen voor. Hij trekt zich tijdens de pauzes terug op de wc of in lokaal 40, een plek voor bijles. Alleen zijn twee beste vriendinnen, die niet bij hem op school zitten maar met wie hij 24/7 Facetimet en appt, vertrouwt Tharukshan toe hoe depressief en suïcidaal hij is. Hij slikt pillen die hij via internet heeft besteld, drentelt rond bij een Ik ben dit zat. Ik kan elke dag blij doen maar hou dat niet meer vol loopbrug en langs het treinspoor, en snijdt zichzelf vaak. Eén keer is hij hard met zijn fiets, met zijn ogen dicht, van een heuvel gereden om te gen een auto te botsen. Hij komt te gen een lantarenpaal tot stilstand. Als bewijs stuurt hij foto's. Van zijn ge havende armen. Van de pillen. Van zijn rode ogen, nadat hij zichzelf heeft geprobeerd te verhangen. Tharukshan heeft via internet in middels contact met een jongen uit zijn buurt die ook suïcidale gedach ten heeft. Ze wisselen tips uit over hoe je zelfmoord kan plegen en heb ben het plan om samen uit het leven te stappen. Deze jongen belt de poli tie in de nacht van 5 december als hij geen contact meer krijgt met Tha rukshan. Als de politie rond drieën op de voordeur van de Selvams rof felt, is het gezin geschokt: ze hebben helemaal niet gemerkt dat Tharuks han zichzelf dood wilde laten bloe den. Zijn zussen schakelen de huisarts in. Die verwijst hen door naar de psycholoog die vóór de kerstvakantie drie gesprekken met Tharukshan heeft. Op school, waar de zussen zich direct melden, krijgen ze pas een ge sprek op 22 december, de laatste dag vóór de kerstvakantie. Daarin vertelt de zorgcoördinator de familie voor het eerst van de ruzie tussen Tha rukshan en de drie meisjes. Ook de gemeente komt nog bij de Selvams langs, maar dan stopt alle hulpverle ning. Tharuskhan bezweert zijn familie dat hij zichzelf niks meer aan zal doen. In de kerstvakantie is hij gezel lig, legt met zijn broer thuis laminaat. De avond voor zijn zelfmoord spelen ze samen op de hoekbank 'ezeltje', een Sri Lankaans kaartspelletje. Ze lachen zo hard dat de buren het ho ren. Boven, op zijn slaapkamer, is alles anders. Daar praat hij met zijn vrien dinnen tot diep in de nacht over zijn zelfmoordplannen. Tharukshan wil dood, omdat hij nergens zichzelf kan zijn.Op oudjaarsdag probeert hij zichzelf te verhangen. Zaterdagnacht 7 januari, een dag voor zijn dood, stuurt hij nog één Whatsappbericht naar zijn beste vriendinnen. Hij doet het voorkomen alsof zijn zus een overlijdensbericht stuurt. 'Hoi Tharu is niet meer beschikbaar, dus als je hem appt krijgt je geen antwoord meer.' Hij stapt de laatste dag van de kerstvakantie uit het leven. 'Ik ben dit zat. Ik kan elke dag blij doen maar hou dat niet meer vol.' zaterdag 24 juni 2017 GO Alleen op Facetime kon Tharu zichzelf zijn "V ire.um cl&C, OO. yOnk,b<> <*m<i Ciné. U nfc l;U wil+i b<*t-,><:*/!/(- i|Z_£.oKrccg til- in cnndcif <(,'7 't-OUT. Nzen <r\ i idfr een rrvci<j Weten C-oer et- nc,»1*1 fXr&ooryLplt. Cm n ^-7 bn'ePjai tIS-O-OIn-ly ■AF? Tharukshan liet een briefje achter, waarin hij de wens uitsprak dat iedereen het zou lezen. De zelfmoord van Tha rukshan heeft grote impact. Het Grotius College krijgt na de berichtgeving over cy- berpesten te maken met bedreigingen. Er komt bewaking. En dit voorjaar krijgt de school aanzienlijk min der aanmeldingen. In de week na de kerstvakantie verschij nen de namen van de 'pesters' op Facebook. Bij één bericht staat een klassenfoto; de 'daders' zijn geel om cirkeld. De pagina's gaan later offline, maar de namen van onder anderen de drie meis jes met wie hij ruzie had, zingen al rond. De vader van een van die meisjes ontvangt anonieme telefoontjes; 'we maken je kapot'. Hij doet aangifte van bedreiging en laster. De politie maakt daar een 'melding' van omdat geen strafbare feiten zijn gepleegd. De familie Selvam trekt zich na alle media-aan dacht terug. De kinde ren willen hun leven oppakken. Tharuks- hans moeder kan dat niet. Ze staart soms twintig minuten naar de plek in de badka mer waar het ge beurde. De kinderen besluiten het huis hele maal te witten. Alles moet schoon. (Dit verhaal is tot stand gekomen na uitgebreide gesprekken met familie, vriendinnen, leerlingen en ouders. Hun namen zijn bij de re dactie bekend.)

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 9