Filmfreak Ab Zagt en popjournalist Stefan Raatgever draaien door ie afreisde naar de hoeve van Bennie Jolink in het verre oosten des lands, kwam altijd thuis met een vracht.pardon, tractor lading knetterende quotes. De mikpunten van Jolinks erger nis varieerden. Van Madonna ('talentloze kantoortrut') tot PVV'er Dion Graus ('een zwak begaafde sukkel'). En van De Wereld Draait Door ('Afschuwe lijk programma waar publici teitsgeile narcisten hun niet- originele mening mogen wau welen') tot de hits van zijn col lega's uit de Nederlandstalige muziek ('Vreselijk. Heb ik he-le-maal niets mee'). Het maakte de kleine twee uur rijden vanuit de Randstad steevast de moeite waard. Net als Jolinks vette anekdotes over de gloriejaren van Normaal. Die keer dat de band moest optreden in Nederland Muziek land bijvoorbeeld. Moe van het wachten in de tv- studio en lacherig van de Hilversumse blabla zetten de Achterhoekse muzikanten het op een zuipen. Het resul taat: de zanger 'zo dronken als een roetentoeter' en een mon sterlijke playbacksessie waar zelfs Justin Bieber zich voor zou schamen. Jolink daarover later: „Een wanvertoning. Maar waar ik mij echt voor schaam: dat ik me heb verlaagd tot play backen. Gelukkig mimede ik elke keer heel slecht, zodat iedereen kon zien wat voor bedriegerij het was." Helaas, er resten nu slechts herinneringen. Normaal is niet meer. De band hield in het na jaar van 2015 op te bestaan. Exact 40 jaar nadat de band zijn boerenrevolutie inzette met een optreden in Lochem waar voor Jolink co voor het eerst rock-'n-roll in hun eigen Ach terhoekse dialect zongen. Twee jaar later volgde hun debuutel pee, genoemd naar hun groot ste hit en tevens officieus bandmotto: Oerend hard. De plaat krijgt komende week een tweede leven op vinyl. Ook Jolink leefde lange tijd in het verzengende tempo van zijn eigen hit. Hij ging er uit eindelijk bijna aan ten onder. Zeker omdat hij zijn liefde voor gemotoriseerde snelheid (die langs de wrakken van de auto's die hij zeifin puin reed. Wel dertig stuks, snoefde hij ooit. Een uitspraak die hij later ern stig betreurde. Het getal klopte wel, maar het waren 'barrels van 500 gulden', bedoeld om lissement van zijn band - een zorgzame grootvader die steeds meer begon op te zien tegen de energieslurpende Normaal optredens en juist het weke lijkse bezoek van zijn klein kinderen als hoogtepunt zag. Eentje met aanhoudende gezondheidsproblemen ook. Wel dertig auto's had Jolink in de prak gereden, snoefde hij ooit. Het getal klopte, maar het waren barrels hij deelde met de personages Bertus en Tinus uit de lied tekst) combineerde met die andere echte Normaal-term: hoken (keihard feesten én drinken). Het leverde de frontman een met bierovergoten parcours op mee te crossen. Het bracht hem het imago van nietsontziend feestbeest. „Ik heb een monster gecre- eerd", zei hij later over dat beeld. In werkelijkheid was hij - na een diepe depressie die volgde op het tweede bijna-fail- Vooral zijn astma speelde hem steeds meer parten. „Ik ben blij dat het er op zit," zei hij dan ook toen ik Jolink in de zomer van 2015 voor het laatst sprak, thuis in Hummelo. Normaal had zijn afscheid aangekondigd, nog een paar concerten. Hij De elpee Oerend hard is exact 40 jaar oud. Stefan Raatgever draaide de jubileumeditie en kreeg heimwee naar gesprekken met Jolink. Asfaltopa Opa Bennie vond het leu ker om op de kleinkinderen te passen dan om op te treden. FOTO THEO KOCK 28| zaterdag 24 juni 2017 WG

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 85