IK HAD DOOR MOETEN VRAGEN. WAAROM VROEG IK NIET: 'ZOU JE ZELF JE LEVEN WILLEN BEËINDIGEN?' King Charles Cavelier. Jody ondergaat het ritueeltje. Waarom ma en ik op de foto in de lach zijn geschoten, ik heb werkelijk geen idee. Ze kon toen alles nog. Koffiezetten, boeken lezen, haar huis schoonhouden, de hond uitlaten. Ze kookte toen ook elke dag voor haar zus Leny, die twee verdiepingen lager woonde. Mijn tante was dement en stond op het punt uit huis geplaatst te worden. Dat moest met een rechterlijk bevel, een pijnlijk moment. Ma's zus Leny was een gevaar voor zichzelf en haar omgeving. Ze kwam in het Verpleeghuis terecht waar ze, na daar voortreffelijk te zijn verzorgd, in 2013 overleed. Nog even terug naar 2009. Ma liet ons wel de boodschappen doen. Dat kon ze best zelf, maar ja, Henk, meer dan zestig jaar in haar leven, had haar verwend. Mijn vader deed het zonder tegenzin. Na zijn dood deden wij het dus. Toen begon, voorzichtigjes, het mantelzorgen. Het is juni 2017. Samen met Margi Geer links bekijk ik haar foto's van ma door de jaren heen. Het is een enerverende reis door de tijd die we aan Margi's werktafel maken. Door de chronologie wordt het verval zichtbaar. We kiezen vier foto's uit voor deze pagina's. Op de tweede foto zitten mijn broer Laurens en ik naast ma. Het is voorjaar 2013. Ma lacht - nou, dat is in die periode geen vanzelfsprekendheid. Ze is niet vrolijk. Het leven zonder man sucks. De discussie over voltooid leven die tegen woordig veel wordt gevoerd.Ik neem me nu soms kwalijk dat ik toen niet heb doorgevraagd. Ma zei zo vaak dat ze het leven niet meer leuk vond. Ja, we hadden het over de dood. Dan zei ze dat ze het niet erg zou vinden als ze de volgende dag niet wakker zou worden. Waarom vroeg ik niet: 'Zou je je leven zelf willen beëindigen, ma?' Als ze ja had gezegd, was ze meneer Alzheimer te slim af geweest. Wat toen had kunnen verlichten: anti depressiva. Daar had ik het wel over. Haar huisarts opperde het ook. Ma wees dat af. Hier op de foto, tussen haar zoons, herhaalde ze zich al vaak zonder dat ze het door had. Omdat ze andere fysieke klachten had, slaagden we er met grote moeite in om ma naar een geriater te laten gaan. De huisarts (ik ging met ma mee, dat vond ze fijn, want anders kon ze niet onthouden wat er allemaal gezegd was) gaf het laatste zetje. Een halfjaar later stelde de geriater de diagnose: beginnende alzheimer in combinatie met vasculaire dementie. Ma heeft nog ruim een jaar thuis ge woond. Hoe het haar in het Verpleeg huis vergaat vind je in Ma en Ach, moedertje en wekelijks blijf ik van haar wel en wee verslag doen in dit maga zine. Maar de komende weken moet u me excuseren. Ik ga even aan de laad- paal. Het is tijd voor vakantie. Er ligt een stapel boeken klaar. Ik moet voor twee lezen, want ma lukt het immers niet meer. Beste lezer, ik wens u een fijne vakan tie. Tot zaterdag 26 augustus. 41 magazine 27 4 maart 2017 Steeds vaker ligt ma ook overdag in bed. 15 juni 2017 Anderhalve week geleden, op mijn verjaardag.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 84