'Dit is het, ik moet ermee dealen' De betekenis van schoonheid k kan me niet goed herinneren wan neer ik mijn gezicht voor het eerst in de spiegel zag. Ik geloof niet dat ik erg schrok. Al in het ziekenhuis kreeg ik goede psychologische begeleiding. Dat heeft me enorm geholpen. Het was een ongeluk, op scouting- kamp. Ik was 12. Tijdens het bijvullen van een fakkel ging het mis. Derde graads brandwonden in mijn gezicht, diepe tweedegraads op mijn handen. Ik heb zes weken in het ziekenhuis gelegen, jarenlang een drukmasker en handschoenen gedragen en tal van operaties ondergaan. Dat was niet alleen voor mij zwaar, maar ook voor ons gezin. Van thuis heb ik meegekregen: gewoon doorgaan. Zo heb ik me ook altijd opgesteld. Ik heb bijvoorbeeld de zomer na mijn ongeluk samen met mijn broertje de avondvier daagse gelopen, met mijn gezicht in het verband. Ik ben nooit bang ge weest voor de confrontatie met de buitenwereld. Ik voelde me enorm gesteund door mijn ouders, mijn familie en mijn vrienden. Voor mijn terugkeer op school, na de vakantie, heeft iemand van de Brandwondenstichting voor lichting gegeven over wat mij was overkomen. Daardoor ben ik nooit gepest. Gemakkelijk was het natuurlijk niet. Vooral in mijn puberteit had ik het zwaar. Andere jongens gingen achter de meisjes aan, maar als een meisje naar mij keek, dacht ik: vindt ze me leuk of zielig? Ik zat veel thuis en deed spelletjes. Dat mensen naar me staren; ik zit er niet mee. Als het te erg word, staar ik terug. In het contact met onbeken den sta ik met 1-0 achter. Die achter stand verdwijnt meestal door mijn open houding Vroeger dacht ik weieens: wat als ik niet zou zijn verbrand? Maar dit is wat het is en ik moet ermee dealen. Ik heb geleerd los te laten en te accepteren. Hoe? Tja, als ik dat wist, zou ik ande ren kunnen helpen. Ik weet wel: je móet jezelf een andere mindset eigen maken, anders word je gek. Vroeger had ik soms een dip, misschien net iets vaker dan anderen. Nu al jaren niet meer. Ik heb mezelf volledig geaccepteerd. Ik heb vrede met mijn uiterlijk. Ik ben een gelukkig mens."« Het was een ongeluk, op seoutingkanip. Ik was 12. Tijdens het bijvullen van een lakkei ging liet mis „Schoonheid heeft voor iedereen een andere betekenis en gaat om veel meer dan uiterlijk." Voor haar afstudeer project 'De betekenis van schoonheid' aan het Grafisch Lyceum in Rotterdam fotogra feerde Fleur Panhuijzen (21) tien mensen met een opvallende huid aandoening. „Ik vind ieder mens uniek en mooi. Daarom wilde ik deze mensen als het ware dóór hun aandoe ning heen fotograferen, zodat hun persoonlijk heid zichtbaar wordt", zegt Panhuijzen. De kandidaten, die ze onder meer via Face- book benaderde, wilden graag meewerken aan haar project. „Ze willen de wereld laten weten dat ze meer zijn dan een aandoening." Panhuijzen fotogra feerde iedereen bij dag licht ('Dat is mijn stijl'), met een simpele 50 mm lens. „Ik wilde een zo natuurlijk en eer lijk mogelijk beeld." Ze is onder de indruk geraakt van haar mo dellen. „Het zijn sterke persoonlijkheden die positief in het leven staan en dat uitstralen." Haar mooiste ervaring: een vrouw camou fleerde haar vlekken altijd. „Door mijn foto grafieproject is ze ge stopt met verhullende make-up." Over haar project heeft Fleur Panhuijzen een boekje uitgebracht, met behalve foto's ook quo tes van de tien gepor- tretteerden. Het is verkrijgbaar via haar website: fleurpanhuijzen.com Naam: Jeroen Bosch (27) Woonplaats: Utrecht Relatie: ja Studie: facilitair management Aandoening: brandwonden in het gezicht en op zijn handen 24| zaterdag 24 juni 2017

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 81