'Ik ben weerbaar geworden' ■B Vooral dronken mensen gedragen zich afschuwelijk. Ik ben weieens huilend thuisgekomen j ijn wijnvlek is altijd het eer- ste wat mensen zien van me. V Vooral in grote gezelschap pen voel ik alle ogen op mij gericht. Maar ik wil hem niet camoufleren: dit ben ik nu eenmaal. Een wijnvlek is een aangeboren afwijking, waardoor bloedvaten in de huid sterk zijn uitgezet. De oorzaak is onbekend. Ik heb er het syndroom van Sturge-Weber bij, waardoor ik aan mijn rechteroog blind ben en met mijn linker minder zie. De kans bestaat dat ik ooit helemaal blind word. Dat vooruitzicht vind ik erger dan die wijnvlek. Als kind speelde mijn wijnvlek in mijn beleving geen rol. Ik realiseerde me pas tegen het einde van de basis school dat ik er anders uitzie. De overgang naar de middelbare school was daardoor spannend: hoe zouden mijn nieuwe klasgenoten op mij rea geren? Maar ik ben niet gepest. Soms krijg ik nare opmerkingen naar mijn hoofd. Op straat of tijdens het uitgaan. Mensen zeggen soms kwetsende dingen. Dat raakt me, natuurlijk. Maar ik ben weerbaar ge worden. Als het me te gortig word, zeg ik wat terug. Niets onaardigs, want dat is mijn stijl niet, maar wel duidelijk. Ik probeer uit te leggen dat woorden kunnen kwetsen. Soms wordt het me even te veel. Ik ben weieens huilend thuisgekomen toen ik op straat werd uitgescholden. Vooral dronken mensen gedragen zich afschuwelijk. Omdat ik daar tegenop zie, ben ik bijvoorbeeld een paar jaar lang niet met koningsnacht de stad ingegaan. Liefde op het eerste gezicht ken ik niet, maar ik heb een paar fijne rela ties gehad met jongens die, wijnvlek of niet, dol op me waren. Dat heeft bijgedragen aan mijn zelfvertrou wen. Ik voel me sterk en ik ben blij met wie ik ben. Door mijn wijnvlek her kent iedereen me meteen en als ik door de stad fiets word ik voort durend gegroet. 'Hé Tessa!Ik heb een leuk leven, met lieve familie en fijne vriendinnen. Ik geniet van kleine dingen en al het mooie en goede om me heen. Ik doe aan yoga. Dat maakt me ervan bewust dat niet alles draait om het lichaam en uiterlijk. Soms hoor ik vriendinnen klagen over hun uiterlijk. Dan denk ik: waar maak jij je nou druk over? Je bent prachtig zoals je bent." magazine 23 Naam: Tessa Schiethart (24) Woonplaats: Amsterdam Relatie: op dit moment niet Studie: gaat komend schooljaar culturele antropologie studeren Aandoening: naevus flammeus (wijnvlek)

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 80