Het empty nest leidde tot een flinke is dit alles dip „Zeker. Maar ik zal nooit niet-lichaams- eigen stoffen laten inspuiten om jonger te lijken. Een ooglift: misschien, ooit, maar dat is het dan. Het heeft geen zin je te verzetten tegen onvermijdelijkheden. We worden ouder, hè." „Dat gebeurt met deze chemo waar schijnlijk niet, maar ik denk niet dat ik er heel zwaar aan had getild. Ik had het wel opgelost met een mooi sjaaltje." Volgens vrienden is ze extreem gedreven in haar werk, maar bovenal 'een moeder- kloek'. Het wekelijkse hoogtepunt in huize Sazias: de 'sjabbes' op vrijdag avond, een afgeleide van de Joodse rust dag. Niks religieus, ook haar Joodse vader deed niks aan godsdienst - maar wel een vaste gezinsavond. Zij heeft die sjabbes een paar jaar geleden ingesteld toen haar kinderen Savannah, Nadia en David steeds meer in- en uitvlogen. „Dan at de één hier, de ander weer daar, en ik vond: we moeten elkaar toch één keer per week echt spreken. En: het werkt. Iedereen komt, tenzij hij een goede smoes heeft." Op zo'n vrijdagavond smelt ze, zoals ze zelf zegt. „We eten wat, iets simpels, de kinderen nemen hun vrienden mee, en als de sfeer ernaar is, pakt David zijn gitaar. Dan zijn we echt zo'n muzikan tengezin. Héérlijk." Ze vraagt of man Cees nog een bouteille wil brengen. „Hij smaakt, gelukkig." „Ik ben zeker niet van het autoritaire. De kinderen mochten toen ze opgroei den best wat. Een glaasje. En een joint. Dat viel echt niet tegen te houden in een huis waar continu muzikanten aanwaai den. Maar ik was altijd mordicus tegen pillen en cocaïne, en als de dóód voor comazuipen. Daar heb ik ze hele preken over gegeven." „Met één kind ging het wel. Maar na de geboorte van de tweeling David en Nadia heb ik het zwaar gehad. Ik zou drie maan den niet werken, maar de Tros praatte zo op me in dat ik drie weken na de beval- Paspoort Léonie Sazias ling toch voor de camera's stond. Het ging to-taal niet. Ik was mentaal en fysiek nog compleet in de kreukels. En dan zo'n floormanager die, als ik wilde kolven, over de speakers riep: 'We stoppen, want mevrouw Sazias moet even afpompen'. Omdat ik te vroeg ben gaan werken, had ik lang nodig om te herstellen." „Ik vind het een prachtig, maar ook een onzeker, lastig bestaan. Vol afwijzing. Nadia deed ooit mee aan The Voice of Hol land en werd weggestuurd. Dat is gewoon rot, vooral omdat ze er zelf niet om zat te springen, maar was gevraagd." Het afgelopen halfjaar is haar huis lang zaam leeggestroomd: ze heeft het er moeilijk mee. „Je bent er zo aan gewend dat alles in je leven groeit. Groter gezin, groter huis, steeds meer reuring. En nu word ik bijna 6o, is Cees met pensioen, en wordt het huis opeens stil." Het empty nest leidde vorig jaar, vóór het politieke avontuur in Den Haag, tot een flinke is-dit-alles-dip. Ze schreef zichzelf in die periode een brief. Dat doet ze van jongs af aan als ze wat somber is. „Die brieven hebben altijd het karakter van: kom op, Léonie, en nu door." Laatst vond ze de brief terug en schrok, want ze gelooft in een link tussen li chaam en geest. „Weet je wat erboven stond? 'Ik ben vastgelopen'." Met een vinger naar haar buik: „En wat is dit? Letterlijk, vastgelopen." Ze is het wak mentaal voorbij, maar fysiek nog niet, zo ziet ze het. „Ik ga die ziekte niet bagatelliseren, natuurlijk niet. Want het valt behoorlijk tegen. De eerste operatie voor de stoma, de tweede voor de tumor, het herstel en nu die chemo's. Maar ik heb nooit gedacht: dit is fataal. Mijn gevoel is: ik ga hier uitkomen." «I Ben je ijdel? En, nu je ziek bent, ben je bijvoor beeld bang je haar te verliezen? Uit de verhalen van je vrienden kreeg ik de indruk: een hippiemoeder. Hoe ging het vroeger thuis, toen je carrière maakte op tv? Geboren 27 juli 1957 in Rotterdam. Opleiding Kunstacademie. Loopbaan Gaat in 1980 aan de slag als omroepster voor Veronica. Daarna presenteert ze bij diverse omroepen verschillende pro gramma's, onder andere De Oje- vaarsjo, Toppop en Dierenmanieren. Samen met haar man maakt ze kin derplaten, onder andere Haasje en Rammelaar. Van 2008 tot 2012 pre senteert ze samen met Henk Mouwe voor Omroep MAX op de radio Wek ker-Wakker. In 2006 komt ze voor de Democratisch Liberale Partij Hilversum in de gemeenteraad. Dit jaar wordt ze Kamerlid voor 50Plus. Privé Sazias is getrouwd met producer/com ponist Cees Stolk en heeft drie vol wassen kinderen. Je kinderen doen allemaal iets artistieks. Nadia is zangeres, David is muzikant en Savannah actrice. Wat vind je daar van? magazine 13

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 70