'In die tijd was je heel snel BN'er, met twee netten' „Dat betekent toch niet dat ik nu al de pretentie moet hebben nummer 1 te zijn? Maar Jerry heeft gelijk. Ik houd absoluut van de schijnwerpers: sterrenbeeld leeuw, hè. En ik heb een heel luide stem, geërfd van mijn vader. In de gemeenteraad werd iedereen gevraagd om dichter bij de mi crofoon te komen, bij mij was het altijd: gaat u maar een stukje naar achter." Toch stond Sazias naar eigen zeggen niet al vroeg bekken te trekken voor de spiegel. De jonge Léonie was eerder 'een fladderig geval' dat artyfarty jurken maakte van oude lakens. Na de havo ging ze naar de kunstacademie ('de tijd van de bebaarde mannen met identiek spijker jasje') en nog altijd heeft ze een atelier aan huis. Pas in 1980 kwam ze in de wereld van de showbizz terecht - na een oproep van Veronica voor omroepster, waar ze voor de lol op reageerde. Wat volgde was een onverwacht lange carrière bij onder andere Veronica, Avro, Tros, RTL4 en Fox met programma's als de Ojevaarsjo, Allemaal Familie en Dierenmanieren. Ze vond het 'best gezellig' BN'er te zijn. „Dat ging razendsnel in die tijd. Er waren nog maar twee netten, dus ieder een die op de buis kwam, was direct een fenomeen. Op straat was het continu: 'Hé, Léonie!'" „Nadelen waren er toen ook. Ik heb zo'n anderhalfjaar een echt enge stalker gehad. Een psychiatrisch patiënt die dacht dat hij en ik voorbestemd waren om te trouwen. Hij stuurde afgeknipt schaamhaar, condooms en bloemen naar de Tros, en had op een gegeven moment ontdekt waar ik woonde. Vlak daarna sloeg hij een café kort en klein, schreeu wend dat mijn dochter die net geboren was, niet van hem was. Toen werd hij gelukkig opgepakt en opgenomen." „Jawel. Maar op een gegeven moment vroegen ze me nog alleen voor dingen die ik zelf', - met geaffecteerde stem - „beneden mijn niveau vond. Helderzien den bellen en zo." „Het bekende verhaal. Ze willen op tv dartele jonge meiden met intelligente mannen ernaast, en de mannen mogen dan wel oud zijn. Dat is iets achterlijks, iets seksistisch, maar vraag me niet waarom, want er is geen verklaring voor." „Natuurlijk. Soms zie ik een oude afleve ring van Sterrenslag op tv. Met mezelf en dat jonge lijfin badpak. Dan denk ik: doe mij dit brein, met alles wat het heeft meegemaakt, maar wel graag met dat lichaam erbij." Zaten er minder nadelen aan, omdat er nog geen sociale media waren? Je tv-carrière is best abrupt gestopt: had je langer doorgewild? Waarom lag je eruit? Vind je het erg om ouder te worden? magazine 11

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 68