'Ik ben tegen nivelleren. Laat talentvolle mensen lekker rijk zijn' alverwege het interview klinkt wat zacht gegorgel. Een gruizig geluid dat een ander zou negeren. Of gegeneerd zou weg kuchen. Niet Léonie Sazias. Zij steekt haar wijsvinger op. „Hoor je dit?" „Eh... ja?" „Dit is toch ontzettend stom?" „Wat?" „Dit. Dit wat je nu hoort. Dat ben ik. Mijn stoma. Dat begint gewoon maar wat te pruttelen, of ik nu middenin een seri eus gesprek zit of niet, en ik kan er niks tegen doen. Tot het stoma eruit gaat, over een paar weken, los ik het maar op door hard te roepen: Oops, I'm making noise!" Erom lachen, er open over zijn. Dat is de manier waarop zij dealt met de darm kanker die ze afgelopen februari kreeg, en of de interviewer dat wel even wil noteren. „Ik wil het er best met je over hebben, prima zelfs, maar je móét ver melden dat humor het enige echte medi cijn is. Oók nu ik" - Léonie Sazias (59) houdt van veel klemtonen - „die ziékte heb." Ze zit vanmiddag in een wijde witte jurk op het terras van haar huis in Hilver sum, in de zon, terwijl hond Bebop om haar heen draait, zoon David met een rode Dirk-tas vieze was door de fiets- poort komt, en man Cees een fles aan reikt. Witte wijn. Ze wil het wel weer eens proberen. Kijken hoe het smaakt, 'met alle chemicaliën in het lijf. Ze heeft vorige week haar eerste chemo gehad, en het valt tot dusver mee. „De eerste week voelde ik me bluhhh, echt, als oud vuil op de bank, maar nu krabbel ik op. Kijk, dat perkje: courgettes, van ochtend zelf ingeplant." Ze moet nog vijf tot zeven chemo- kuren, afhankelijk van hoe ze zich voelt. Het zijn preventieve kuren, om te voor komen dat de kanker terugkomt, en het hele concept 'preventief staat haar nogal tegen. „Ik voel me door die chemo's weer ziek, terwijl ik eigenlijk juist gezond ben. De tumor is eruit, ik ben 'schoon' ver klaard." Ze heeft zich door de oncoloog laten overhalen - 'ik heb daardoor 30 procent minder kans dat de kanker terugkomt' - maar wel met tegenzin. „Ik ben een beetje Klazina uit Zalk en geloof in én én. De reguliere geneeskunde en de homeo pathie." Naast de gewone pillen neemt ze daarom ook capsules kurkuma, druppels wietolie en injecties maretak. „Ik ging in februari naar de huisarts omdat ik geconstipeerd was. Ik had zó'n buik, maar ik dacht: virusje of zo. Dat het kanker was, zo'n beladen ziekte, kwam inderdaad verrotte slecht uit. Ik zou net vol de verkiezingscampagne induiken en werd nu van mijn pad afgeduwd. Ver schrikkelijk. Als ik iets in mijn kop heb, moet het wel gebeuren." Voor velen was het best een verrassing dat Sazias vorig jaar, vóór de onheils tijding, weer in het nationale nieuws opdook. De tv-babe uit de jaren 80 (fluor lippenstift, bonte zelfgebreide truien, woeste krullen), opeens in de landelijke politiek, en dan nog wel voor SoPlus, 'niet per se 's lands meest sexy partij', zoals een van Sazias' vriendinnen vooraf lachend zegt. Voor de inwoners van het Gooi was het niet zo'n wonderlijke move. Daar was ze al zo'n tien jaar het gezicht van Hart voor Hilversum, en won ze drie keer de publieksprijs voor beste volksvertegen woordiger. In haar eigen gemeente is ze volgens collega-raadslid Jerry Braaksma al jaren 'die vrouw van de lokale partij'. „En allang niet meer een BN'er die zo nodig moet." Hilversummer Jan Nagel, brein achter SoPlus en een bekende van haar en haar man, vroeg haar al een paar keer voor het Binnenhof. Ze twijfelde eerst. „Ik vond die leeftijdssegregatie niet zo. Maar toen heb ik vorig jaar zomer toch maar eens het verkiezingsprogramma gelezen en ge concludeerd dat het hartstikke breed is." „Maar GroenLinks heeft me niet ge vraagd hè? En: was ik daar ook op num mer 2 gekomen? Zo linksig ben ik trouwens niet. Ik ben bijvoorbeeld heel erg tegen nivelleren. Laat mensen lekker rijk zijn als ze talent hebben en hard wer ken. Ik heb bewust voor 50PI11S gekozen. Ouderen verdienen veel meer aandacht. En nee, niét die ouderen die altijd maar weer worden aangehaald die een hele winter in Spanje doorbrengen, maar de groep die het zwaar heeft: klein pensioen en steeds minder toeslagen." „Ik ben altijd idealistisch geweest. Vroe ger zette ik me bijvoorbeeld in voor PeoplesEnsemble, gewone mensen voor wereldvrede. Toen ik voor de lokale poli tiek werd gevraagd, dacht ik: kijken of ik ook op kleine schaal wat kan. De eerste vier jaar was wennen, maar daarna kreeg ik er lol in. Ik kwam met nieuwe onder werpen. Bijvoorbeeld: waarom is er geen aandacht voor architectuur, en worden overal van die vierkante blokkendozen neergeplempt?" „Nee, en dat is zó onterecht. Als hij van subsidiefraude wordt verdacht, staat dat met chocoladeletters in de krant, en als het onderzoek wordt gestaakt, is het opeens een heel klein bericht. En o wee als Henk AOW en WAO door elkaar haalt, terwijl Rutte ook weieens zo'n vergissing maakt. Henk doet het prima, maar is een easy target. De hele partij trouwens. soPlus wordt steeds weggezet als die partij van graaiende babyboomers. Dat beeld moet echt weg. En daar ga ik zéker mijn steentje aan bijdragen." „Nóu zeg. Laat ik dit werk eerst maar eens onder de knie krijgen." Je was volgens vrienden vooral boos toen je hoorde dat je ernstig ziek was. Je vrienden hadden je ook best bij GroenLinks gezien, zeggen ze. Wat vind je leuk aan politiek? Je stapt in de partij van 'gekke Hen- kie' Krol. Die staat er niet goed op. Ben je zelf geen betere nummer 1 dan Henk Krol? Je collega in de raad Jerry Braaksma zegt: Léonie is iemand voor de voor grond. 101 zaterdag 24 juni 2017

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 67