ZO, DAAR BEN IKWEER MOOI NIET INGETRAPT Column Straatverkopers hebben een slechte aan Monica: ze is kampioen nee zeggen. Tot op zekere hoogte. k kan goed nee zeggen. Dat is een talent, schijnt. Vrouwenbladen staan vol met tips hoe je van een ja-knikker een nee-schudder wordt. Ik ben inder daad soms best trots op mijn afwijzin gen. Verkopers aan de deur zeg ik recht in hun gezicht dat ik geen interesse heb. Wilt u een andere energieaanbieder? Nee. Geen uitleg, gewoon nee. Zielige hondjes uit Roemenië helpen? Zoek maar iemand anders. Met een glimlach ga ik weer op de bank zitten. Zo, daar ben ik mooi niet ingetrapt. Zelfs de cadeautjestactiek kan ik weer staan. Nee, ik hou niet alvast een pluchen hond vast die ik mag meenemen als ik bij het kruisje heb getekend. Want dan heb ik me al half gecommitteerd. Houd dat ding zelf maar beet, je mag blij zijn dat ik überhaupt luister. Laatst heb ik zelfs nee gezegd tegen de baas van mijn baas. Of ik een klusje alsjeblieft zelf kon doen, in plaats van een van mijn collega's. Ik had bijna ja gezegd - het is toch de baas van mijn baas - tot ik opeens dacht: nee, ik ben druk genoeg met andere dingen. En dit hoort niet bij mijn takenpakket. Hup, grenzen stellen. Al was ik er eerlijk gezegd niet helemaal gerust op toen ik de verzend- zwoef van de e-mail hoorde. Maar een minuut later was daar het antwoord: hij vond het prima, als het maar in orde kwam. En ik voelde me daar toch sterk. Nee zeggen is heerlijk. Het resultaat van de enige keer dat ik géén nee heb gezegd tegen een straatver koper, zie ik nog steeds elke maand op mijn bankafschriften. Het was de manier waarop hij het deed. Voor de Bijenkorf. Geen quasigrappige openingszin. Geen poeha. 'Mevrouw, wilt u misschien het Aidsfonds steunen? We zouden er erg blij mee zijn.' Het waren ook zijn donkere krullen die een beetje meedeinden op zijn woorden. Voor ik er erg in had, tekende ik voor een donatie. In elke nee-zegger zit blijk baar toch een ja verstopt. Een ja die me al zes jaar elke maand 5 euro kost, dacht ik laatst. Tijd om er een eind aan te maken. Maar wilde ik dan niet - alstublieft - overwegen de maandelijkse donatie in een driemaandelijkse gift te laten over gaan, in plaats van helemaal te stoppen? De mevrouw aan de telefoon liet een goed getimede stilte vallen. Tja, dacht ik, helemaal geen goed doel steunen is ook zo wat. Weet u wat, doe maar, zei ik. Een ja is toch ook weieens lekker. <1 Grenzen l I Monica Beek is journalist en heeft twee dochters. H Reageren? monica@ persgroep.nl 61 zaterdag 24 juni 2017

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 63