WEER EVEN THUIS 19 Jeannice Adriaansens (51) uit Oostburg groeide op in het huis aan de Hoofdstraat 34 in Sint Jansteen. In haar kinderogen was het een kasteel vol monsters en spoken. Jeannice Adriaansens kijkt met een glimlach naar het huis waar ze tot haar veer tiende gewoond heeft. Je ziet haar ogen flikkeren als de herinneringen naar boven komen. Ze trok als kind veel op met haar nichtje, die nog steeds in Sint Jans teen woont. „Voor ons was dit een gi gantisch groot spookhuis", vertelt ze. „Het had drie verdiepingen. De zol der was niet goed onderhouden, dus de wind gierde er doorheen. En dan verzamelde mijn broer ook nog eens doodshoofden op die zolder... We joegen elkaar de stuipen op het lijf." De vader van Adriaansens had een eigen praktijk als apotheekhoudend huisarts en was altijd druk aan het werk. Haar moeder kwam uit een ar tistiek gezin en was ook altijd met van alles bezig. „Ik had het huis ei genlijk vaak voor mij alleen, want mijn broer en drie zussen studeerden al. Er lag een grote tuin, die vol bo men stond. Samen met mijn vriend jes richtte ik bendes op. We streden tegen elkaar vanuit de bomen. Er zijn toen heel wat brilletjes van mij naar beneden gedonderd." Ook haar ver jaardagen vierde ze in de tuin. „Ik ben in oktober jarig, dus dan was het al vroeg donker en koud. We konden heel ver rennen en ons overal ver stoppen. Heel spannend was dat." Adriaansens was een meisje dat ei genlijk liever een jongetje wilde zijn. „Ik vond jurkjes afschuwelijk en was veel stoerder dan andere meisjes. In die tijd viel dat wel op." Ze zat ook stiekem op voetbal. „Als jongetje. Niemand die het zag. Tot ze het lid geld kwamen halen en mijn moeder zei dat ze helemaal geen zoon op voetbal had..." „De huidige bewoners hebben het huis in de authentieke stijl hersteld. Het is mooi opgeknapt", vindt Adri aansens. Ze weet nog hoe ze als kind op het stoepje voor de voordeur zat om naar het wielrennen in het dorp te kijken. „Iedereen zat hier dan op een stoeltje buiten." Naast het huis zat een kruidenierswinkel en ver derop, op de hoek, een kapper. „In mijn beleving zat mijn moeder daar iedere week. Dat was typisch voor die tijd." Verdriet Adriaansens heeft vooral mooie her inneringen aan haar jeugd, maar er waren ook verdrietige momenten. „Mijn moeder was niet zo'n gezins vrouw. Soms kroop ik stiekem uit het huis via het plat dak, in de hoop dat ze me miste. Maar dat gebeurde niet, dus na een paar uur kwam ik dan maar terug..." Haar ouders scheidden toen Adri aansens veertien was en ze verlieten het huis. Dat vindt ze nog steeds erg. „Ik ben daar zo jong en vrij geweest. Dat gevoel zou ik graag terug willen. In mijn hoofd ben ik nog steeds een kind van veertien, maar de natuur denkt er helaas anders over." Vakantiewerk Haar vader verkocht zijn praktijk, maar werkte er nog een paar dagen in de week tot zijn pensioen. Haar moe der verhuisde naar Hulst en later naar Terneuzen. Adriaansens woonde af wisselend bij haar vader en moeder en kwam nog een aantal zomers te rug naar Sint Jansteen om vakantie werk te doen in de praktijk. „Pilletjes meegeven, dat was mijn job. In deze tijd mag dat natuurlijk niet meer." Hoe leuk ze het dorp ook vond tij dens haar jeugd, terugkeren naar Sint Jansteen zit er niet in. „Het dorp zit in mijn hoofd, maar ik heb liever meer ruimte en rust vanwege mijn creatieve beroep. Ik woon nu in de middle of nowhere en dat vind ik heel prettig." Adriaansens is filmregisseuse en is ervan overtuigd dat haar creativiteit en fantasie vorm hebben gekregen in het huis aan de Hoofdstraat 34 in Sint Jansteen. „In het behang en de gordij nen speelden zich allemaal sprook- jesverhalen af. Ik voelde mij echt Pippi Langkous in dit huis. Als ik nu aan het schrijven ben, heb ik het zelfde gevoel als toen ik vroeger door dat huis zwierf met een boekje van Sartre." Samen met mijn vriendjes richtte ik bendes op. We streden tegen elkaar vanuit de bomen zaterdag 24 juni 2017 GO Een j eugd vol avonturen Gertie de Boey Jeannice Adriaansens met haar moeder bij de deur van hun huis. Heeft u herinneringen aan uw ouderlijke huis die u wilt delen en wilt u weer even terug? U kunt uw verhaal doen in 'Weer Even Thuis'. U kunt contact opnemen met Ab van der Sluis: 08801-30203, chefnieuws@pzc.nl. De vader van Jeannice Adriaansens had een huisartsenpraktijk met apotheek aan huis in de Hoofdstraat in Sint Jansteen. fotocamileschelstraete - Jeannice Adriaansens

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 55