JjjïldHÊUnUÈ fjJ 'zmTrJi 33 va 4 REPORTAGE UIT RAQQA Koerden en Arabische stammen hebben Raqqa, de hoofdstad van het kalifaat, zo goed als omsingeld. De strijd is er hevig. IS wordt platgebombardeerd, maar is nog lang niet verslagen en vecht terug. Correspondent Harald Doornbos trok naar het front. ïsa rMiHM-H De Koerdische strijder in een oostelijke buiten wijk van Raqqa heeft niet alleen een geweer als wapen, maar tevens een iPad en een mobiele telefoon. Het gebouw waar we ons schuilhou den is gelegen in de frontlinie, in een oostelijke wijk van Raqqa, de hoofd stad van het kalifaat van Islamitische Staat. IS bevindt zich op een paar honderd meter. Buiten klinken bijna constant schoten en explosies. Ter wijl we achter een paar muren dek king zoeken, laat de strijder z'n iPad en telefoon zien. „Vanuit dit gebouw identificeer ik IS-posities", legt hij uit. „Vervolgens vind ik de coördina ten op Google Maps. En die coördina ten stuur ik dan via WhatsApp door naar de Amerikanen. Zij checken het en als de Amerikanen ook iets zien, sturen ze hun vliegtuigen eropaf en bombarderen ze IS plat." Volgens de Koerdische strijder heeft hij een spe ciale opleiding gevolgd in het lokali seren van IS. „Drie maanden training in Hasakah, in Noordoost-Syrië. En nu brengen we het in de praktijk", vervolgt hij. „Het is heel effectief." Het was een behoorlijke inspan ning om Raqqa te bereiken. De weg naar Raqqa is - letterlijk - lang en zwaar. Om vijf uur 's ochtends deze dag rijden we vanuit Noordoost-Sy rië dwars door gebied dat onder con- We weten niet welke vluchtelingen uit Raqqa anti- of pro-IS zijn, we willen geen risico lopen trole staat van de Koerdische YPG (Front ter Bescherming van de Be volking) in zuidwestelijke richting. Elke tien kilometer moet je stoppen bij een wegblokkade van de YPG. Links en rechts van de weg staan ja knikkers - een teken dat er olie in de grond zit. Terwijl de zon opkomt, kleuren de korenvelden prachtig geel. Overal zie je herders - soms ook vrouwen - die hun schaapskuddes leiden. Het is moeilijk te bevatten dat dit idyllische, rustige en vlakke land deel uitmaakt van Syrië. Maar hoe dichter je in de buurt komt van Raqqa, dat in Centraal-Sy- rië ligt, hoe meer er om je heen ver andert. Geen jaknikkers meer en de tarwevelden maken plaats voor kale woestijn. De wegblokkades zijn niet meer van de YPG, maar van de SDF - een anti-IS-coalitie die bestaat uit Arabieren en Koerden. En er wordt geen Koerdisch meer gesproken, maar Arabisch. Langs de weg zie je ook steeds meer vernielde huizen. Dit gebied was tot voor kort in han den van IS, dus met grote regelmaat zie je links en rechts van je gebouwen die door de coalitie volledig zijn plat gebombardeerd. Rond de stad Ain al Issa, zo'n 70 ki- Bij Bolderman aanbetalen niet verplicht! 5 dagen Berlijn Van der Valk Special 8-daagse stedenreis Berlijn, Dresden, Leipzig en Potsdam 10 dagen Dolomieten en meren (0318) 58 09 58 www.bolderman.nl y 10 dagen Rome en Florence 12 dagen Rondreis Klassiek Italië en Amalfikust 12 dagen Toscane, Bloemenrivièra en de Cöte d'Azur zaterdag 24 juni 2017 er valt het mee, zeaaen ze. En dan Een granaat' Shervan (Koerdische strijder) Een wolk van stof en rook stijgt op bo ven een huis waar een granaat is ingeslagen. Drukfouten en prijswijzigingen voorbehouden. Vertrekdata: 3, 31 juli 14, 28 aug. Vertrekdata: 17 juli 14 aug 711,25 sept/9 okt. v.a. slechts v.a. slechts Vertrekdata: 3,31 juli 28 aug11, 25 sept/9 okt. Vertrekdata: 3,17 juli 721,28 aug 7 4,11 sept. Vertrekdata: 3,17juli 7 14. 28 aug 711, 25 sept 7 9 okt. Vertrekdata: 3,17juli728 aug725 sept/9 okt. Brochure en boekingen: Prijs p.p. o.b.v.k2 pers. kamer exci Calamiteitenfonds b reserveringskosten

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 4