BI rnsmm) Vliegers schrikken andere vogels af Retro-f uturistisch luxehotel duikt op in de duinen SGP boos om missen cruisegasten 7 Alsof James Bond er zojuist zijn Aston Martin uit de parkeerkelder kan rijden. Met Duinhotel Tien Torens 2.0 krijgt Zoutelande een retro-futuristisch bouwwerk in het duin. Met Vacuum Buis Collectoren. r stond een witgesaust familiehotel type bad plaats 1930 aan de Duinweg in Zoute- I lande. Heel kenmer kend voor de Zeeuwse kust, met nog immer tevreden gasten, maar aan verbouwingsmogelijkheden ter modernisering komt ooit een eind. Peter Bommeljé, uit het Domburgse hoteliersgeslacht, ver wierf het oude hotel Tien Torens in 2012 en viel voor het nieuw- bouwplan dat de Dishoekse archi tect Timko Lokerse voor die plek had bedacht: een hotel dat uit een duin lijkt te piepen, met warmte uit zonne-energie en een huid van zand en helmgras. In 2017 staat het er eindelijk. Nu het betonnen casco af is, komen de modernisti sche vormen goed tot hun recht. Straks verdwijnen die weer gro tendeels onder de natuurlijke be dekking, maar tussen de karakte ristieke Zoutelandse kustbouw geeft Duinhotel De Tien Torens in nieuwe vorm een vleugje Zuid- Frans 'La Grande Motte' aan het kustdorp. De verkoop van de tien lodges, appartementen, in het gebouw was geen probleem: nog één is er beschikbaar, op de eerste woon laag in de rechterhoek aan de voor zijde. Eventueel te splitsen in twee kamers, voor 580.000 euro. Una niem zijn de andere nieuwe eige naren, ook die van het penthouse bovenop, gegaan voor verhuur van hun nieuwe eigendommen, ver telt Bommeljé. Dat gebeurt straks vanuit de hotellobby die ook dienst doet als ontbijtruimte voor hotelgasten en als lounge met kleine kaart. Buiten komt er een groot terras met strandzicht bij de overgang. De energie in het gebouw komt van de zon. Via Vacuum Buis Col lectoren, die de warmte van het zonlicht vangen in vloeistof voor opslag en uiteindelijk voor warm Mensen keren zich tegen 24 uurs recreatie, het hele jaar op het strand water en vloerverwarming. No vember 2017, ruim voor de kerst, verwacht Bommeljé de opening. Bommeljé, met zijn basis in het gelijknamige designhotel aan de Herenstraat in Domburg, heeft op het moment diverse grote investe ringen lopen via zijn vastgoedbe drijf IIB. Hij ontwikkelde uit het voormalige landhuis en jeugdher berg 't Maereltje de Mezger Lodges in Domburg, met restaurant Mezger. Het volgende grote object is de Timmerfabriek in Vlissingen, die hij en zakenpartner en collega-ho telier Michel Kloeg vorige week aankochten. Architect Timko Lo kerse tekent aan plannen voor ho telkamers, een 'joekel van een res taurant', zoals Bommeljé het zegt, wellness- en sportfaciliteiten en een terras aan de waterkant. De Koningsweg wordt immers ver legd naar de andere zijde van de Timmerfabriek bij de bouw van de nieuwe Dokbrug. Dat maakt de weg vrij naar de waterkant van de Binnenhaven. De plannen die Bommeljé had voor strandslaaphuisjes voor een strandperceel bij Dishoek zijn wel op de lange baan geschoven. Bom meljé: „De tijdgeest is veranderd, dus die plannen heb ik even ter zijde gelegd. Het ligt gevoelig. Mensen keren zich tegen 24 uurs recreatie, het hele jaar op het strand. We zinnen daarom op al ternatieven die wel goed vallen." De bewoners van appartemen tencomplex Paul Kruger aan de gelijknamige Vlissingse straat hadden de vliegers het eerst ge zien op het dak bij schoonmaak bedrijf Delta aan het naburige bedrijventerrein. „Een stang met een lange draad waaraan constant een vogel met afschrik wekkende ogen fladderde. De vliegerende vogel scheen over last gevende vogels als duiven, meeuwen, visdiefjes en kauwen weg te houden bij gebouwen", legt voorzitter Harm van Zanen van de Vereniging van Eigena ren (WE) Paul Kruger uit. De bewoners van de apparte menten hadden jaar in, jaar uit last van meeuwen. Van Zanen: „Die bouwden nesten, waarmee ze het dak beschadigden, sche ten de hele boel onder en krij- sten de hele omgeving bij el kaar." Het was het proberen waard om het voorbeeld van Delta en andere bedrijven na te volgen, vonden de leden van WE Paul Kruger. Dus werden twee vliegende vogelverschrikkers aangeschaft, die dit voorjaar elke automobi list die van de Keersluisbrug richting stadhuis reed, toeflad- derden zonder echt ver van hun plaats te komen. De bewoners van appartementen hadden dit voorjaar geen last van neste lende, krijsende en poepende meeuwen. Nesteldrang „De vliegers doen hun werk goed. De nesteldrang is intussen weggeëbd, maar wat mij betreft houden we de vogels tot sep tember in de lucht om het rustig te houden rondom onze wonin gen", betoogt voorzitter Harm van Zanen. VLISSINGEN Middelburg be taalt wel voor vervoer van cruisepassagiers en kreeg vorige week tweemaal bezoek van een bus vol opvarenden van de ms Nautica en de ms Prinsendam. Vlissingen is gestopt met het meebetalen aan dat groepsver- voer en zag geen cruisetoeristen. Dat vindt raadslid Lilian Janse (SGP) een slechte bezuiniging. Ze wil weten of het schrappen van die bijdrage overlegd is met ondernemers en toeristische or ganisaties. En waar blijft de be loofde beleidsnota toerisme, die er voor de zomer zou zijn, vraagt Janse. zaterdag 24 juni 2017 WA Zoutelande ademt 007-sfeer Claudia Sondervan y v- Duinhotel De Tien Torens in nieuwe vorm geeft een vleugje Zuid-Frans 'La Grande Motte' aan het kustdorp, fotorubenorrel - Peter Bommeljé, hotelier Vogelverschrikker, foto ruben oreel Van veel bedrijfspanden en appartementencomplexen zijn ze al weer afgehaald, omdat het broedseizoen op zijn eind loopt. 'Vliegende' vogelverschrikkers die an dere vogels als meeuwen en visdiefjes bij de daken moe ten weghouden. René Hoonhorst Vlissingen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 43