Kamer van Koophandel wordt 'mobieler' Inwoonster van Sluiskil (93) opent haar enorme tuin voor publiek 4 Ze heeft weieens een pijntje hier en daar. Het snoeien van de coniferen laat ze al een tijdje over aan een heuse 'coniferenknipper'. Maar voor de rest tuiniert de 93- jarige Anneke van Hecke uit Sluiskil nog met evenveel geestdrift en passie als 25 jaar geleden. *>QSaL De telefoon wordt niet opgenomen, de deurbel hoort ze niet en ach terom roepen heeft ook niet veel nut als ze nét aan de andere kant van het huis aan het werk is. Mevrouw Van Hecke is overdag meer buiten dan binnen te vinden. Aan haar siertuin aan de Baljuwlaan heeft ze al een dagtaak en dan zijn er nog de moestuin, de fruitbomen en de kas. Sinds ze vier jaar gele den weduwe werd, wordt de grote woonkamer in huis amper nog ge bruikt. „Aan de tuin en keuken heb ik in mijn eentje meer dan ge noeg!" lacht ze. Met hulp van de 'vader in de he mel' tuiniert mevrouw Van Hecke al haar hele leven lang. En als ze een keer last heeft van haar rug of schouder; 'dan bid, of eigenlijk praat, ik tot hem of hij me toch niet alstublieft kan helpen, want ik heb zijn hulp zo hard nodig, want ik moet nog zoveel doen. En dat helpt nog iedere keer. Dan is mijn rugpijn over." De tuin - en 'vader' natuurlijk - houden haar gezond, daarvan is ze overtuigd. „Ik ben al dertig jaar niet bij de fv - huisarts geweest." De tuin kenmerkt zich vooral door de vele tinten groen van de beeldbepalende coniferen, taxus sen en andere groenblijvers die 25 jaar geleden als kleintjes van der tig centimeter zijn begonnen en zijn uitgegroeid tot ware woud reuzen. Maar er is veel meer dan alleen de coniferen. Trots is ze vooral op haar 'Acers': Japanse es doorns, waarvan ze er wel een veertigtal heeft. 'Geen één de zelfde', wel te verstaan. De Acers - met rode of groene puntige blade ren, als boompje of struik, gedron gen of breed uitstaand - staan ver spreid door de tuin en geven deze een Japans sfeertje. Hoe ze alle maal heten en waar ze ze heeft ge kocht, daar heeft ze geen idee van. „Ik raak altijd alle kaartjes kwijt." Mevrouw Van Hecke woonde een groot deel van haar leven in Sluiskil-Oost, waar ze ook al een mooie tuin had. Daar moest ze 25 jaar geleden weg vanwege de ka naalverbreding. Aan de Baljuw laan begon ze gewoon opnieuw. Een groot deel van de fruitbomen ging er uit, tig kuub zandgrond en honderden coniferenplantjes kwa men er voor in de plaats. Een tweetal jaar geleden werd ze opge- Aan de tuin en keuken heb ik in mijn eentje meer dan genoeg schrikt door een flinke brand ach ter het huis, tegen het dorpspark aan. De heg en het schuurtje gin gen in vlammen op. Ze koopt nog regelmatig plant jes. „Ik kan het niet laten. Moet dat allemaal mee, vraagt de taxichauf feur weieens." Mevrouw Van Hecke lacht: „Voor mijn verjaardag vraag ik het liefst geld. Dan kan ik zelf nieuwe planten uit zoeken." Ze doet waar ze zin in heeft, plant wat ze mooi vindt. Dat een vin- gerplant niet tussen de rest zou passen? „Je doet het toch voor jezelf?" Vandaag en morgen is de tuin van me vrouw Van Hecke te bewonderen, als afsluiting van de Tuinweek Groei Bloei. Beide dagen tus sen 10.00 en 17.00 uur. Bezoekers krijgen een gratis kopje koffie met plakje cake. Al leen voor stek jes moeten ze nog een keertje terugkomen. „Die krijgen ze gratis, maar wel op een ander mo ment." Üürf/' ..iiju;::::::" S In de bus kunnen ondernemers zich inschrijven in het handelsre gister. Er wordt nog nagedacht over eventuele verdere dienstverlening. De Kamer van Koophandel heeft nu nog negentien kantoren, ver spreid over Nederland, waarvan één in Middelburg. Het plan is om op termijn verder te centraliseren met als eindplaatje vijf'onderne merspleinen'. Volgende week wordt het ver nieuwde ondernemersplein in Rotterdam geopend. Rotterdam is straks de dichtstbijzijnde plek waar medewerkers van de Kamer van Koophandel ondernemers fysiek te woord staan, blijkt uit een docu ment van de gemeente Goes, die overigens wil meewerken aan de proef met de bus. Die kan wat be treft B en W een plekje krijgen op het parkeerterrein naast het stads kantoor. KvK-medewerkers mogen tevens gebruikmaken van het res taurant en de toiletten. De Kamer van Koophandel heeft nu nog negentien kantoren, verspreid over Nederland, waarvan één in Middelburg Wat de KvK-plannen op termijn betekenen voor het huidige kantoor in Middelburg is nog duidelijk. Vol gens woordvoerder Ursul Schaap gaat de Kamer van Koophandel in elk geval niet weg uit Zeeland. „We komen juist dichterbij, we willen flexibeler worden." Volgens Schaap zijn verzoeken ingediend bij de ge noemde gemeenten, maar staat nog niet vast of dat uiteindelijk ook de plekken zullen worden waar de bus komt te staan. zaterdag 24 juni 2017 PC Tuin houdt Anneke gezond Pascalle Cappetti De tuin telt veel coniferen, taxussen en andere groenblijvers. foto-s camileschelstraete - Anneke van Hecke, tuinierster 1 De Kamer van Koophandel (KvK) wil Zeeuwse ondernemers tege moetkomen door een paar dagen per week een bus te par keren bij beurtelings de ge meentehuizen van Goes, Ter- neuzen en Zierikzee. Het gaat om een proef die overigens op z'n vroegst pas over een jaar be gint. Luc Oggel Goes

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 40